Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Českou úrodu ničí portugalští slimáci

  0:01
Česku, stejně jako dalším středoevropským zemím, hrozí ekologická katastrofa, kterou mohou způsobit zcela nenápadné druhy živočichů. Přírodní rovnováhu v tuzemsku ohrožuje sotva viditelný, zato však agresivní hmyz, a v poslední době zejména oranžoví slimáci. Nemají v Česku přirozeného nepřítele, takže jsou například v Polabí schopni v několika dnech zdecimovat úrodu zemědělců.

Ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy Václav Větvička připomíná, že například vloni slimáci sežrali nejdříve rostliny, které jim chutnají, a pak se pustili do hektarových polí zeleniny, a dokonce i obilí.

"Ten hnusný plž, který sem zřejmě přišel s pomeranči dováženými z Pyrenejského poloostrova, tu nemá jediného nepřítele - ani slepice či ježci ho nežerou, protože vylučuje ohromné množství slizu. Pomáhá jen sůl," říká Větvička.

Invaze plžů pokračuje i letos. Nejen v Polabí, ale například na Zlínsku či Slovácku. "Začalo to tam, kde to loni skončilo a těžko se s tím bojuje," přiznává vedoucí vsetínské rostlinolékařské správy Zdeněk Trcálek.

Obdobné to podle šéfa zahrady je například s motýlkem klíněnka jírovcová, jenž do Česka dorazil z Balkánu teprve nedávno - v roce 1986. Ani ona nemá v tuzemsku přirozeného nepřítele. Téměř zničila všechny kaštany a začíná požírat i další listnaté stromy.

"Klíněnka začíná být velkým evropským problémem. Na likvidaci klíněnky v tuzemsku pracuje už několik vědeckých institucí," dodává Větvička. Ústav organické chemie získal od Evropské unie i grant, aby jeho experti pokračovali ve vývoji nadějného feromonu.

Čeští vědci se vydali na Balkán a pak i do Číny, odkud klíněnka pochází, aby tam našli jejího přirozeného protivníka.

Česku škodí cizí živočichové a rostliny
Největším zlem pro zeměkouli je zřejmě člověk: mýcením jihoamerických pralesů ničí zelené plíce planety. A nyní ji škodí i obrovským transferem živočichů a rostlin do míst, v nichž nikdy nežili a nevegetovaly a nemají tam přirozeného nepřítele, takže se přemnožují.

Přírodě podle expertů například velmi škodí neuvážené stěhování flory i fauny, jež může v extrémních případech vyústit v rozsáhlé ekologické katastrofy. Třeba v podobě vymírání lesů či ničivých náletů sarančat na vše, co se zelená. Kyselými dešti už tak dost oslabená příroda už nemá síly, aby odolala například neobvyklému a rychle množícímu se hmyzu.

Na oranžové slimáky, kteří byli do Česka dovezeni z Pyrenejského polostrova spolu s tamním ovocem, pak platí jen predátoři, kteří tu nežijí. Slepice ani ježci tyto slimáky kvůli atypické chuti i množství slizu nežerou.

Ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy Václav Větvička varuje, že pokud stát podcení rizika, která vyplývají z toho, že se v Česku po pádu železné opony začínají více než kdy jindy ve velkém objevovat neobvyklé druhy hmyzu, živočichů či rostlin, může to časem vyústit v ekologickou katastrofu.

Například Klíněnka jírovcová zdecimovala už téměř všechny kaštany v Česku a stejným problémem začíná být i pro ostatní evropské země. Ani ona totiž nemá na tomto kontinentu přirozeného nepřítele.

"Ohromné nebezpečí klíněnky spočívá zejména v tom, že se začíná pomalu 'přeškolovat' i na kaštany, které ji ještě nedávno nechutnaly," říká šéf botanické zahrady Větvička.

Botanici se proto obávají, aby se klíněnka časem nepustila do javorů, které jsou kaštanu nejblíže. Stopy klíněnky na javorech už byly nalezeny. A jakmile se metabolicky přizpůsobí, tak českým lesům hrozí velké nebezpeční - varují experti.

"Pokud začne baštit javory, tak je opravdu zle," souhlasí Větvička.
Ústav organické chemie a biochemie získal proto od EU grant, který českým expertům umožnil výzkumou cestu do Číny, kde žijí přirození nepřátelé tohoto hmyzu.

"Klíněnka obsadila už téměř celé Německo a dnes se rozsáhle šíří po Francii i Belgii," konstatuje Ivo Holý z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Právě v tomto ústavu vyvinuli lapač na tyto motýly, který se dnes používá v tuzemsku i v zahraničí, zejména v Německu.

Jako návnada v něm slouží feromony - chemické látky, jimiž samičky lákají samečky. "Lapače se používají k včasnému odhalení výskytu klíněnky, takže je pak možné proti ní nasadit postřiky," vysvětluje Holý. Další metodou boje proti klíněnce je shrabování listí a jeho spalování, případně důkladná kompostace pod plastovou fólií a vrstvou zeminy, kde teplo a nedostatek vzduchu kukly zabije.

Třebaže českým zemědělcům dělají nyní starosti oranžoví plži, dovezení z Pyrenejského poloostrova, kteří tu nemají přirozeného protivníka, botanik Větvička varuje před nesrovnatelně větší zhoubou sarančaty, která se do Evropy mohou dostat z jižního Ruska. "Tak to by byla strašlivá metla," míní Větvička.

Z jeho informací vyplývá, že zhoubné explozi sarančat v Rusku nahrává způsob tamního farmaření. "Bylo by tragickým omylem se domnívat, že se to k nám nemůže dostat," varuje Větvička.

Vážným problémem pro alergiky je však už dnes nenápadná a rovněž do Česka dovezená rostlina Ambrosie, která pochází z USA. Natolik velkým, že v pylovém zpravodajství začínají varovat před jejím pylem - pro nemalou část české populace jde o velmi nepříjemný alergen.

Experti varují před názory, že si příroda pomůže sama. V tom případě zastavme všechna očkování a pak přežijí skutečně jen ti nejsilnější lidé, upozorňují.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...