Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českou „omeletu“ čeká křest ohněm na území Talibanu

  9:36aktualizováno  9:36
Čeští vojenští instruktoři cvičili několik týdnů 500 afghánských vojáků poblíž metropole Kábulu. Teď je a hlavně jejich žáky čeká křest ohněm. Přesunuli se do provincie Vardak, která patří mezi pět nejnebezpečnějších oblastí Afghánistánu.

Čeští instruktoři v afghánském Vardaku - První společná patrola ve Vardaku. | foto: Armáda ČR

Asi padesátka zkušených českých vojáků, většinou výsadkářů z Chrudimi, působí v Afghánistánu v rámci zcela nové mise od září. Jednotce složené hlavně z odborníků na výcvik, střelbu, taktiku a plánování sami vojáci přezdívají "omeleta". To kvůli anglické zkratce pro poradní a výcvikový tým – OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team).

Češi poslední týdny na základně Black Horse u Kábulu intenzivně připravovali vojáky 6. kandaku (praporu) afghánské národní armády na jejich náročnou "první" misi v neklidné provincii Vardak. Tvrdý dril teď vystřídala samotná akce.

provincie Vardak

Provincie Vardak leží na středovýchodě Afghánistánu, poblíž metropole Kábulu. V oblasti žije přes půl milionu lidí, většinovou populaci tvoří paštunské kmeny. Provincie je považována za neklidnou. Ještě v roce 2008 byla z velké části pod kontrolou povstalců Talibanu. Ačkoliv se bezpečnostní situace zlepšila, stále má několik okresů této oblasti nálepku nebezpečných zón. Ozbrojenci pravidelně útočí na jednotky mezinárodních sil, časté jsou výbuchy nastražených náloží u silnic.

Čeští vojáci se spolu s více než 500 afghánskými vojáky a se 150 kusy techniky vydali minulý čtvrtek do jedné z pěti nejnebezpečnějších oblastí Afghánistánu. Nezvykle početná kolona zvládla 120 kilometrů dlouhou trasu na základnu Carwile za pouhých osm hodin, což lze v afghánských podmínkách považovat za takřka rekordní čas.

Obecně přitom platí, že pozemní přesuny Afghánistánem patří mezi velmi riskantní. "Kolonu jsme začali stavět již ve středu dopoledne," popsal přípravy velitel české jednotky Ladislav Švejda.

Afghánská armáda má sice dlouhou tradici a jsou to obvykle dobří vojáci, avšak problém je v efektivním plánování a také ve velení. Kvůli tomu jsou zde právě čeští specialisté, kteří to s Afghánci umí.

Čeští instruktoři v afghánském Vardaku

Důkazem jsou výsledky zvláštní prověrky afghánské jednotky před jejím přesunem do Vardaku. "Náš kandak uspěl jako jeden z nejlepších, které byly kdy hodnoceny," pochvaluje si úspěch svých svěřenců Švejda. "V průměru dosáhly předchozí kandaky hodnocení mezi 45 až 50 procenty, náš kandak měl rovných 60 procent," dodal.

Ještě do Vánoc má afghánská jednotka pod dohledem českých vojáků převzít zodpovědnost za bezpečnost ve třech okresech jižní části provincie – Jaghato, Seydabad a Chak.

Hned po přesunu z Kábulu proto skupina českých instruktorů a část afghánské jednotky podstoupila další jedenáctihodinovou cestu právě na základnu Jaghato. Třicetikilometrovou trasu čistili jednotce američtí pyrotechnici. Právě tady totiž povstalci Talibanu velmi často útočí na vozidla mezinárodních sil pomocí nastražených náloží u cest.

Češi budou na středovýchodě Afghánistánu pomáhat místní armádě až do dubna příštího roku, kdy je vystřídá další kontingent.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem

Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz