Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českou obětí v Kaprunu byla pravděpodobně instruktorka lyžování

  17:14aktualizováno  17:14
Českou obětí neštěstí v rakouském horském středisku Kaprun, kde při požáru podzemní lanovky uhořelo v sobotu přes 150 lidí, je pravděpodobně zhruba dvacetiletá instruktorka lyžování z Jablonce nad Nisou, která bydlela v penzionu Thayer. Řekl to majitel jednoho z kaprunských penzionů Jaroslav Hovorka, který je českého původu.

Základní údaje o tragédii

Souprava pozemní lanové dráhy jedoucí z kaprunského údolí na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách nedaleko Salcburku začala hořet v sobotu ráno po ujetí 600 metrů v tunelu dlouhém 3200 metrů. Lanová dráha, která je dlouhá 3500 metrů, vede z kaprunského údolí do alpského střediska ve výšce 2450 metrů.....
Podrobnosti o havárii; obětí je i šampiónka v jízdě na boulích; více o příčinách tragédie - čtěte ZDE.

"Pokud vím, doprovázela postižená jako lyžařská instruktorka skupinu asi deseti Japonců, kteří nastoupili do nešťastné lanovky," řekl Hovorka. S úplnou jistotou bude možné oběti identifikovat až po analýze DNA ostatků, která potrvá několik týdnů.

Svědectví muže, který jen díky náhodě nastoupil do druhé lanovky.

Ze seznamu lidí, kteří jsou zveřejněni na internetové stránce, vyplývá, že v době požáru lanovky lyžovalo na Kaprunu zhruba 40 Čechů. Ti se tragédii vyhnuli.

Podle Hovorky japonští turisté museli rozdělit na dvě části, protože se všichni do lanovky nevešli. Zatímco první skupina jela s instruktorkou nahoru, čekala druhá skupina na další spoj.

Podle jeho slov působí v penzionu Thayer celkem tři české instruktorky lyžování, dvě zbývající jsou ale v pořádku.

Seznam lidí, mezi nimi řada Čechů, kteří byli zaregistrováni v lyžařských střediscích na ledovci Kitzsteinhorn a kteří katastrofu přežili.

Informace o jedné Češce na seznamu pohřešovaných, který byl vypracován v souvislosti s tragédií lanovky a který zřejmě bude totožný se seznam obětí, českému velvyslanectví ve Vídni potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí.

Pohřešované Češce je údajně dvacet let a pochází z Jablonce nad Nisou. Zabývala se akrobatickým lyžováním a jízdou na boulích.

Na přání rodiny však bližší údaje o pohřešované osobě nebudou zveřejněny.

Exkluzivní fotografie z místa a výpověď Čecha, který byl svědkem tragédie.

Tragédii se vyhnuly desítky Čechů
Celkem 40 Čechů a jeden Slovák z Bratislavy se v sobotu těsně vyhnuli neštěstí v podzemní lanové dráze z Kaprunu na Kitzsteinhorn, v níž vznikl rozsáhlý požár a vyžádal si mnoho obětí. Vyplývá to ze seznamu osob, které se v oblasti v kritický den nacházely, ale katastrofa je nepostihla.

Seznam lidí, kteří se nestali oběti požáru, je zveřejněn na internetové stránce (přiloženo ve webu). Lidé jsou zde seřazeni podle jména. Uvedeny jsou i další údaje jako datum narození, značka automobilu či místo bydliště. U mnoha lidí jsou však údaje nekompletní.

Počet obětí se stále zvyšuje
Rakouská policie dosud přesně neví, kolik obětí si požár vyžádal. Ze 159 v současnosti pohřešovaných lidí v oblasti kaprunského lyžařského střediska se však všichni s 90procentní pravděpodobností nacházely v osudný okamžik v podzemní lanové dráze a z tunelu se jim nepodařilo včas uniknout. Zachránilo se pouze cestujících.

Mezi uváděnými národnostmi však Češka zatím jmenována není; poslední zveřejněný přehled mluví o 52 Rakušanech, 42 Němcích, deseti Japoncích, osmi Američanech, třech Slovincích a 44 dalších, zatím neidentifikovaných cestujících. BBC uvádí také jednoho Brita.

Z lanovky bylo dosud vyproštěno 66 mrtvých
Záchranářům se podařilo do pondělního večera vyprostit z trosek lanovky na Kitzsteinhornu 66 mrtvých. Všechna těla byla převezena do ústavu soudního lékařství v Salcburku, kde budou kvůli zjištění totožnosti podrobena genové analýze.

Vyprošťovací práce pokračují pomaleji, než se předpokládalo, a záchranáři počítají s celonočním nasazením. V pondělí odpoledne museli svou činnost na nějakou dobu přerušit, protože jejich životy ohrožovalo padající kamení. Mimořádně vysoká teplota při havárii podle geologa Gerolda Valentina narušila obezdívku tunelu, takže z něj musely být vyvezeny tři až čtyři tuny obložení.

První nalezené oběti jsou ty, kterým se podařilo uprchnout, ale udusily se
Jak vyplývá z oficiálních informací, záchranáři se teprve kolem pondělního poledne propracovali ke zničené lanovce; 29 těl obětí, která mezitím dopravili pomocí narychlo připravené kolejové plošiny do horní stanice dráhy, bylo nalezeno v tunelu nad kostrou vyhořelého vlaku. Jsou to lidé, kterým se podařilo z vagónu uprchnout, ale zahynuli v jedovatém kouři dříve, než se dostali do stanice. Tyto oběti jsou postupně převáženy vrtulníky do ústavu soudního lékařství v Salcburku k identifikaci.

"Vyprošťovací operace postupují velmi pomalu a jsou pro záchranáře obtížné fyzicky i psychicky," prohlásil šéf kriminálního oddělení salcburské policie Franz Lang. Žár ohně byl podle něj tak velký, že došlo ke spečení mnoha mrtvol do natavené hmoty lanovky a k sobě navzájem; z řady těl zbývají jen zuhelnatělé zbytky nebo kosti. Jejich vyproštění bude velmi obtížné.

"Nemohu proto ani naznačit jakýkoli seriózní termín, kdy vyprošťování skončí," zdůraznil Lang.

Příčiny neštěstí zůstávají zatím neznámé (více o dohadech ZDE).

Výpověď svědka, který se i s dcerou zachránil
Požár ve vlakové soupravě zachvátil lanovou dráhu krátce po vjezdu do tunelu. Příčiny neštěstí zůstávají zatím neznámé. Podle jednoho ze svědků, kterému se spolu s 11 dalšími podařilo z lanovky zachránit útěkem dolů, byl zápach připalující se hmoty cítit vzápětí po odjezdu vlaku z dolní stanice.

39letý Gerhard Hanetseder se s dcerou dostal do lanovky až mezi posledními a stál proto v dolní části vagónu, těsně nad kabinou řidiče, která se používala pro jízdu dolů, ale nyní byla neobsazena. "Tady to nějak smrdí," řekl podle něj jeden ze spolucestujících krátce po rozjezdu. "Nebrali jsme to ale nijak vážně a za chvíli vjel vlak do tunelu," dodal ve vyprávění pro rakouský rozhlas.

Podle prvního dojmu se zápach doutnající hmoty a poté kouř šířily právě z prázdné řidičské kabiny. Když se dým v prostoru cestujících rozšířil a vlak zastavil, vypukla panika. Lidé se křečovitě snažili otevřít dveře soupravy, ale marně. Požár se šířil a panika stoupala.

Jak se mi podařilo prolézt ven, to vůbec nevím
"Už jsem ztrácel naději, protože jsme nemohli ven. Pak jsem si všiml, že někdo lyžařskou botou nebo čím prorazil malý otvor do bočního plexisklového okna, a podařilo se mu prosoukat se ven. Nato jsem popadl svou 12letou dceru a protlačoval ji tou dírou taky. Když nakonec propadla do tunelu, snažil jsem se dostat za ní," líčil zachráněný Rakušan.

"Jak se mi podařilo prolézt tak malým otvorem, to vůbec nevím," dodává. Podle jeho slov prchali lidé z dolní části soupravy v naprosté tmě dolů. Cestou potkali jednoho záchranáře a jednoho policistu směřující k uvízlé soupravě. Ti vůbec netušili, že jde
o katastrofu, a domnívali se, že je to jen výpadek proudu.

Černá vlajka zavlála 12.listopadu na hřbitově v Kaprunu na památku 153 obětí požáru pozemní lanovky. K neštěstí došlo 11.listopadu v tunelu vedoucího z kaprunského údolí na horu Kitzsteinhorn (v pozadí) v rakouských Alpách. Nehodu přežilo jen 12 lidí, 13. listopadu 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Belgie přišla o hvězdné nebe. Světelný smog přiživuje energetická lobby

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice pořídil astronaut Thomas Pesquet. Vlevo...

Světelné znečištění trápí většinu států po celém světě. Nejhůře je na tom Belgie, kde na většině míst jede pouliční...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz