Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Československo krylo nacistického zločince

  0:11
Policisté mají nezvratné důkazy, že vrcholní představitelé komunistického Československa kryli v šedesátých a sedmdesátých letech nacistického zločince Wernera Tuttera. Důkazy o Tutterových zločinech odmítl tehdejší režim vydat německé justici, která o ně opakovaně žádala. Zvláštní protipartyzánská jednotka SS, v níž byl Tutter zástupcem velitele, se "proslavila" brutálními masakry civilistů, Tutter sám je zřejmě odpovědný za dvaadevadesát vražd a za vypálení osady Ploština na Zlínsku.

Jako prototyp bezohledného esesáckého zabijáka se stal pravděpodobně modelem pro postavu Engelchena v románu Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen.
Kauza Tutter je průlomová, neboť poprvé v tuzemské historii se podařilo podobný případ zdokumentovat z trestněprávního hlediska. "Podali jsme návrh na podání obžaloby proti dvěma tehdejším funkcionářům - členům někdejší vládní komise pro stíhání válečných zločinců Jaroslavu K. a Jaroslavu D.," řekl vyšetřovatel Ilja Pravda.

Oba obvinění, kteří jsou dnes v důchodu, jsou podezřelí, že nezákonně zařídili, aby dokumenty o Tutterových zločinech nebyly předány německým justičním orgánům. Dopustili se tak zřejmě trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Tutter totiž od roku 1954 žil v tehdejším západním Německu, kde působil jako agent II. správy StB.

"Veřejnost byla informována, že západní Německo na rozdíl od socialistických států nemá vůli stíhat nacistické zločince. Když si však Německo vyžádalo podklady k tomuto případu, byli to naopak zástupci Československa, kteří vzali pod ochranu nacistického válečného zločince. Současně stačili trvale obviňovat SRN a ostatní západní státy z krytí nacistických zločinců. Bylo to absurdní divadlo," řekl náměstek Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Pro historiky případ Tutter velmi názorně dokumentuje, co dávno tušili: že komunisté nacistické zločince využívali, a dokonce chránili. "Podobných případů mohlo být mnohem víc," řekl historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea v Brně.

Příběh Tuttera však není příběhem řadového nacisty či obyčejného příslušníka komanda SS. V jednom ze starších dokumentů se píše: "V dosud vyšetřovaných případech trestné činnosti z doby okupace je obtížné najít typičtější válečný zločin proti civilnímu obyvatelstvu. Zvláště závažná je surovost, s jakou byly některé skutky - zejména na Ploštině a v Prlově - spáchány." Jednotka byla složena z českých a slovenských Němců a hlinkovců. Bojovali zákeřně - za pomoci provokatérů se dostávali k partyzánům a jejich pomocníkům a ty pak likvidovali.

Ve vyšetřovacích svazcích z let 1966 a 1974 je nejméně 18 výpovědí, které se týkají Tuttera. "Jednoznačně hovoří o Tutterovi jako o veliteli, který řídil akci proti Ploštině a Prlovu a který krutě vyslýchal, nařizoval vraždy lidí a sám vraždy prováděl," píše se ve starších záznamech.

Do povědomí české veřejnosti se však ponejvíce zapsal brutální masakr v Ploštině, pasekářské obci na Zlínsku, která byla zapálena a část jejích obyvatel zaživa nahnána do hořících domů. Tutterova minulost zůstávala i tajné bezpečnosti dlouho skryta.

Kdo je Tuttler?
Po válce byl sice odsouzen za kolaboraci, ale jeho působení ve zvláštním komandu se mu podařilo ututlat, takže ve vězení strávil pouhých šest let a pak byl odsunut do západního Německa. Mezitím jej však kontaktovala tajná bezpečnost, Tutter se zavázal ke spolupráci a požadované úkoly na území Německa plnil.

Vše o jeho minulosti prasklo v roce 1962 při procesech s příslušníky nacistické teroristické skupiny Edelweis v Banské Bystrici. Informace byly natolik šokující, že tajná bezpečnost dokonce zvažovala, zda od spolupráce s Tutterem neupustí. Příslušné materiály o jeho minulosti předala vládní komisi pro stíhání válečných zločinců. Její představitelé dokonce počítali s tím, že případ zveřejní v listu Obrana lidu.

Pak však přišlo opačné rozhodnutí, spis putoval z komise pryč na Generální prokuraturu a následoval verdikt zástupce generálního prokurátora: "Trestní stíhání se přerušuje." Ministerstvo vnitra současně rozhodlo, že materiály o případu nebudou odeslány do Německa a požadavek německé Ústředny justičních správ v Ludwigsburgu na jejich vydání bude odmítnut.

Tajná bezpečnost Tuttlera kryla...
Samozřejmě tajná bezpečnost situace náležitě využila. V roce 1966 vedoucí představitelé příslušného odboru II. správy StB rozhodli: "Bude-li se Tutter vyhýbat spolupráci, předáme jeho případ k řešení komise pro válečné zločince a k jeho stíhání." Měli ho v hrsti.

Důvodů krýt Tuttera však bylo více. Tajná bezpečnost jej vybavila některými technickými pomůckami, které by v případě prozrazení padly do rukou Němcům. Nejvíc se však komunističtí představitelé hrozili toho, že se případ dostane na veřejnost a do novin. "Veřejné využití faktu, že stíhaný válečný zločinec byl spolupracovníkem československé bezpečnosti, by nepochybně ohrozilo naše celkové cíle, které sledujeme prostřednictvím komise pro stíhání válečných zločinců," píše se ve zprávě StB.

... a ten za to musel platit
Jakou roli při tom hrála kvalita Tuttera coby agenta? Z archivních dokumentů vyplývá, že Tutter krycím jménem Konrád - svou "užitečnost" prokázal především na začátku šedesátých let. V již zmiňované zprávě z roku 1966 je hodnocen takto: "Ing. Werner Tutter v průběhu spolupráce předal velmi hodnotné zprávy týkající se krycích firem západoněmecké rozvědky a jejích orgánů a na poslední schůzce v prosinci 1962 předal celou organizaci a personální obsazení německého Bundeswehru Luftwaffe 72 Fernmelderegimentu..., který byl na nátlak Američanů vytvořen pro přípravu psychologické války a má za úkol odposlouchávat radiostyky pilotů ČSSR a NDR.

K tomu je nutné dodat, že Tutter spolupráci nevyzradil a sám se spolupráci nevyhýbal," píše se ve zprávě. S kontaktní osobou se Tutter scházel v Berlíně. O jeho spolehlivosti svědčí i to, že se pokusil nabídnout ke spolupráci s tajnou bezpečností i vlastního syna, který byl důstojníkem u německé pohraniční policie.
Konrádova role agenta skončila v roce 1969, kdy emigroval jeden z pracovníků StB na Západ a tajná policie se obávala prozrazení. Další spolupráce s Tutterem byla pro StB zřejmě příliš riskantní.

Zřejmě nebyl jediný
Tutter zemřel v roce 1983, ale jeho případ ještě dnes klade zásadní otázku: Nakolik bylo běžné, že komunistická policie s vědomím svých nadřízených spolupracovala s nacistickými zločinci? "KSČ využívala výpovědí nacistů, když chtěla někoho znemožnit, to je dnes známé. Případy zatčených členů gestapa navíc dělalo OBZ - vojenské obranné zpravodajství, jež řídil Bedřich Reicin. Zvlášť prominentní vězni byli vydáni sovětské NKVD.

Byli to často ti, kteří mohli objasnit některé věci kolem konfidentů," říká historik Břečka a připomíná, že poválečné Československo takto nepostupovalo osamoceně, někdejších nacistů velmi často využívala i východoněmecká tajná policie Stasi.

Nekomunistický poválečný ministr spravedlnosti Prokop Drtina napsal: "Zjistili jsme, že Státní bezpečnost chová ve zvláštní vazbě několik gestapáků, kteří již dávno měli být postaveni před soud a měli být odsouzeni. Nestalo se tak jen proto, že policejní agenti je zpracovávali za cenu slibů, že nebudou souzeni a že budou propuštěni, vydají-li svědectví o kolaboraci, která pro ně sami připravili! Byla to pochopitelně svědectví nepravdivá," píše Drtina.

To se stalo před rokem 1948. Drtina jako ministr zasáhl a zakázal využívat svědectví gestapáků k obviňování Čechů. Drtina však připomíná, že korumpování gestapáků ani poté komunistické ministerstvo vnitra zcela neopustilo, pouze jich začalo využívat jinak.

"Hodně lidí dodnes žije ve víře, že komunistické Československo mělo vůli trestat nacistické zločince. Nyní jsme však svědky opaku," říká Bret. Přestože služeb kompromitovaných osob využívaly i západní tajné služby, případ Tutter se i této praxi vymyká: "Ti českoslovenští představitelé, kteří rozhodli Tuttera krýt, nebyli zástupci žádných tajných služeb, byly to kompetentní osoby, které měly plnit své povinnosti. Reprezentovaly stát, který deklaroval nekompromisní postoj při stíhání válečných zločinců," řekl Bret.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Americké obrněnce dobývaly Libavou s podporou českých tanků

10. května 2024  20:30

Formace amerických obrněnců Bradley narazí na dobře opevněné pozice nepřítele na nedalekém kopci a...

Svědkům Jehovovým sloužil i 48 hodin v kuse. Jsou hrozbou pro všechny, říká

10. května 2024

Premium U Svědků Jehovových byl od narození. Během dospívání však začal dělat problémy, když se chtěl dívat...

OSN posílila postavení Palestiny, vyzývá ke schválení členství. Česko bylo proti

10. května 2024  17:38,  aktualizováno  19:42

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem...

Pivo za stovku a žádný kravský zvonec! Hokejové fanzóny před stadiony ožily

10. května 2024  19:27

Ve fanzóně před pražskou O2 arenou, kde se v pátek hrají první zápasy mistrovství světa v hokeji,...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...