Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Československo chtělo tajit masakry Němců

  0:01aktualizováno  0:01
Čelní představitelé někdejšího Československa chtěli zničit důkazy o poválečných masakrech a divokých odsunech, při nichž zahynuly stovky Němců. Dokument, který to dokazuje, je uložen ve Vojenském historickém archivu. Ještě v roce 1999, deset let po pádu komunismu, nesl razítko "tajné".

"Nechť vláda uloží ministru národní obrany a ministru vnitra, aby bez prodlení učinili vhodná opatření, aby stopy činů výše uvedených byly, pokud je to třeba v zájmu veřejném, odstraněny," píše se v něm. Pojem "činy výše uvedené" znamená masakry na německém obyvatelstvu.

Dokument pochází z roku 1947, tedy z doby, kdy komunisté ještě neuchvátili zcela moc, ale už měli silné slovo.  V archivu zůstal téměř nepovšimnut, než ho objevil historik František Hanzlík z vyškovské Vojenské vysoké školy pozemního vojska. "Ty dokumenty potvrzují to, co bylo spíše jen tušeno. Že ti, kteří měli dohlížet na nezákonnosti, se jich sami dopouštěli," řekl Hanzlík.

Složka s dokumenty obsahuje návrh vládního projevu, určeného pro ministry obrany a vnitra (těmi byli Ludvík Svoboda a Václav Nosek, oba reprezentovali zájmy KSČ), ale také výčet zdokumentovaných případů, při nichž byli masakrováni Němci. Ten je nadepsán: "Jen pro osobní informaci pana ministra".

Oba vládní představitelé se shodou okolností osobně podíleli na vyšetřování minimálně jedné tragédie: masakru v Ústí nad Labem v červenci 1945. Žádný z obou dokumentů není podepsán, podpisy nesou úvodní dopisy ze sekretariátu ministra obrany.

"O tomto archivním materiálu slyším poprvé. Ale odpovídá to situaci, představitelé státu s tehdejšími protiněmeckými událostmi skutečně měli problém, protože se o nich psalo v zahraničí," říká archivář z Ústí nad Labem Vladimír Kaiser, který se již léta zajímá o pozadí tamního protiněmeckého masakru.

O "nebezpečném" zájmu zahraničních novinářů se zmiňuje i objevený dokument: "... jde o činy, které by mohly být velmi snadno využity k hanobení celého státu, armády a složek veřejné bezpečnosti. Při obsazování pohraničí zastřelila vojenská jednotka v jistém prostoru v červnu 1945 na 1500 Němců..." A následuje výčet dalších případů.

Na jiném místě se zase píše o možnostech, jak tuto situaci řešit. Jednou z variant bylo zavedení informačního embarga: "Nechť vláda pověří svého předsedu a náměstky jako předsedy politických stran sdružených v Národní frontě, aby bez odkladů vyložili výše zmíněné skutečnosti na důvěrných poradách představitelů svých politických stran a působili, aby veřejné projednávání těchto případů, zvláště tiskem, bez prodlení ustalo."

Jinou variantou byla důvěrná schůze branného a bezpečnostního výboru Národního shromáždění, porada generálních tajemníků všech politických stran (která by byla samozřejmě prohlášena za tajnou) nebo tajná schůze šéfredaktorů denních listů.

Hanzlíkem objevené dokumenty nebyly v plném znění pravděpodobně nikdy publikovány, nezmiňuje se o nich ani kniha Rozumět dějinám, kterou před krátkým časem speciálně nechalo zpracovat ministerstvo kultury, aby veřejnosti vysvětlilo okolnosti poválečného odsunu a tzv. Benešových dekretů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz