Česko ztratilo unikátního přítele, řekl Klaus o Kaczynském. Svět je v šoku

  12:51aktualizováno  15:54
Zpráva o tragické smrti polského prezidenta Lecha Kaczynského vyvolala šok a neskrývané zděšení evropských politiků. Českým prezidentem Václavem Klausem zpráva otřásla. "Ztrácím v něm skutečného přítele. Bude strašlivě chybět," prohlásil Klaus. Podle exprezidenta Václava Havla tragédie ovlivní dějiny Polska.

"Lech Kyczynski byl mimořádný prezident a vzácný člověk. Byl unikátní přítel celé naší země, který pro česko-polské vztahy udělal nejvíce ze všech a který také ze všech prezidentů v době mé funkce byl nejvícekrát na návštěvě v naší zemi," řekl prezident Václav Klaus o státníkovi, kterému předal v lednu Nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva.

Kaczynski byl také prvním polský představitelem, který se omluvil za obsazení Těšínska polskou armádou za druhé světové války.

Exprezident Václav Havel vzpomněl v rozhovoru pro Českou televizi, že Kaczynského znal dlouho před tím, než se stal hlavou polského státu. "Tato katastrofa ovlivní dějiny Polska. Odlišuje se koncentrací politiků a dalších činitelů v tom letadle. Je to něco téměř neuvěřitelného. Nemáme zatím dostatečný odstup, abychom to mohli pojmenovat," řekl Havel.

Polsku kondoloval oficiálně premiér Jan Fischer. "Smrt vašich spoluobčanů považujeme za obrovskou ztrátu také pro nás. Chtěl bych vás ujistit, že v těchto těžkých okamžicích Česká republika a její občané sdílí váš hluboký zármutek a jsou v duchu s vámi," uvedl v tiskovém prohlášení Fischer, který je na několikadenní návštěvě USA, kde se zúčastní summitu o jaderné bezpečnosti.

V Rusku spadlo letadlo s polským prezidentem

S polským premiérem Donaldem Tuskem se telefonicky spojil americký prezident Barack Obama. Kondoloval také jménem své manželky Michelle. "Naše myšlenky a modlitby jsou s rodinou Kaczynských," řekl Tuskovi.

"Skutečnost, že tito lidé zahynuli jako vůdci silného a svobodného Polska při cestě za připomínkou devastujícího masakru z druhé světové války, je zkouškou síly polského lidu. Tato síla zajistí, že Polsko překoná hloubku této neuvěřitelné tragédie, a že odkaz vůdců, kteří zahynuli, bude osvětlovat cestu Polska a celého světa k lidskému pokroku," uvedl Obama.

Mezi soustrastnými telegramy byl také text papeže Benedikta XVI., který napsal, že tragickou zprávu přijal s hlubokou bolestí a ujistil polský národ, že ho v bolestných chvílích s hlavou katolické církve spojuje duchovní blízkost.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v soustrastném telegramu zaslaném maršálkovi polského Sejmu Bronislawu Komorowskému, který nyní převzal vedení země, vyjádřil pocity "hlubokého šoku a účasti". Ujistil Komorowského, že osobně nařídil pečlivé vyšetření události "v plné a těsné spolupráci s polskou stranou".

Vybrané výroky evropských politiků

"Tváří v tvář této tragédii chci vyjádřit solidaritu s polským lidem." - Španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos, který nyní předsedá Evropské unii.

"Věděla jsem, že celý život zasvětil boji za svobodu Polska a za svobodu Evropy." - německá kancléřka Angela Merkelová

"Tato tragédie je neuvěřitelná, proklatá Katyň." - polský exprezident Aleksander Kwasniewski

"Kaczynski byl neúnavný obránce demokratických idejí, v něž věříme. Vždy přesvědčeně bojoval za hodnoty, které stály u jeho vstupu do politiky: demokracii, svobodu a boj proti totalitarismu." - francouzský prezident Nicolas Sarkozy

"Byl to skutečný přítel Izraele a židovského lidu. Dokázal to svými činy." - izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman

(zdroj: ČTK)

Soustrast svému kolegovi Donaldu Tuskovi vyjádřil i ruský premiér Vladimir Putin. Tusk a Putin se podle agentury ITAR-TASS dohodli, že budou v trvalém telefonickém kontaktu a budou se vzájemně informovat o dalším vývoji.

Šok podle svých slov prožila i německá spolková kancléřka Angela Merkelová. "Jsme hluboce šokováni zprávou o leteckém neštěstí a smrti Lecha Kaczyńského," řekla v Berlíně médiím s tím, že o oficiálním stanovisku německé vlády bude veřejnost informována později.

Soustrast vyjádřil slovenský premiér Robert Fico a s ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem. "Je to obrovská tragédie, která zasáhla nás všechny. Slovensko jako soused a dobrý přítel stojí v této těžké chvíli při polském národu," řekl Lajčák telefonicky svému polskému kolegovi Radoslawu Sikorskému.

Hlubokou soustrast vyjádřil také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Mezi další patří kancléř Werner Faymann: "Všechny naše sympatie patří rodinám obětí," prohlásil.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Tělo Otýlie Vranské bylo nalezeno ve dvou kufrech.

Policejní badatelé získali potřebné vzorky DNA, které mají objasnit nejznámější nevyřešenou prvorepublikovou vraždu....

Najdete na iDNES.cz