Potratová pilulka RU-486

Potratová pilulka RU-486 | foto: Profimedia.cz

Potratová pilulka dostala zelenou, v lékárnách bude už na podzim

  • 485
Od středy má v Česku platnou registraci potratová pilulka, známá také pod názvem RU-486. Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil žádost francouzské firmy Exelgyn. Zelenou dostaly hned dvě látky, které se u takzvaného chemického potratu používají. Pilulku předcházely zvěsti, že po ní ženy mohou vykrvácet. To se však nepotvrdilo.

"Ano, registraci, o niž jsme usilovali, jsme dostali, což však neznamená, že tablety budou na trhu hned dnes. Je tu ještě nějaká prodleva na zásobení, takže předpokládám, že dřív než v říjnu či listopadu pilulka reálně dostupná v Česku nebude," potvrdila exkluzivně pro MF DNES mluvčí společnosti Exelgyn Šárka Janouchová.

Kontroverzní pilulka

 jejím domovem je Francie, kde byla povolena v roce 1988, a od té doby ji postupně povolilo asi 25 zemí včetně USA (rok 2000). Zakázána je například v Austrálii.

skládá se ze dvou částí, ta první embryo usmrtí a druhá ho vypudí ven z těla

jde vlastně o steroid, který blokuje produkci některých ženských hormonů a tím usmrtí plod. Tato část pilulky se jmenuje Mifegyne. Po požití druhé pilulky žena vypudí embryo z těla, což vnímá jako o něco silnější menstruaci - tato část se jmenuje Myzpregnol

v Česku je podobně jako jinde užití pilulky dovoleno do 49. dne od poslední menstruace

Potratovou pilulku schválil lékový úřad s dovětkem, že ji smí předepsat pouze zdravotnická zařízení s lůžky, tedy nemocnice nebo potratová centra, která mají nasmlouvána i nemocniční lůžka. To znamená, že nebude dostupná u každého gynekologa, jak se obávali odpůrci pilulky. Těch je ostatně hodně: v Česku petici pořádanou organizací Hnutí pro život podepsalo přes sedmdesát tisíc lidí.

Podle lékařů, kteří se k jejímu schvalování také vyjadřovali, je však pilulka pro tělo ženy šetrnější než klasická miniinterrupce. A to proto, že miniinterrupci provádí lékař přístrojem, který může ženě ublížit a do budoucna vyloučit možnost nového otěhotnění či donošení dítěte. Zatímco u potratové pilulky jedna látka nejprve lidský zárodek usmrtí a poté, zhruba po třech dnech, podá lékař druhou část účinné látky, která embryo vypudí z těla.

"Emoce kolem tablety jsou zbytečné, jestliže už jednou máme uzákoněný potrat, tak pilulka není nic jiného než jeho pro tělo ženy trochu šetrnější alternativa," řekl pro MF DNES již dříve olomoucký gynekolog Jaroslav Imrych.

Žena bude muset k lékaři třikrát

Také pravidla pro používání pilulky jsou prakticky stejná jako u miniinterrupce. Bude se tedy smět požít pouze do 49. dne od poslední menstruace a také její cena bude podobná jako u miniinterrupce, tedy zhruba 3 500 korun. Žena sice nebude muset stejně jako při miniinterrupci zůstat v nemocnici, ale počítá se s tím, že bude muset k lékaři třikrát: poprvé kvůli první dávce účinné látky, podruhé kvůli další, která zárodek vypudí z těla, a poté na kontrolu.

Česko je tak jednou ze zhruba pětadvaceti zemí Evropy, kde je potratová pilulka uzákoněna. "Nedávno dostala registraci na Slovensku, je ve všech severských zemích, samozřejmě v domovské Francii, Německu, Anglii...," vypočítává mluvčí Šárka Janouchová.

Podle ní také neexistuje žádný zaznamenaný případ, kdy by žena při takovém domácím potratu s pilulkou Mifegyne, jak se správně potratová pilulka jmenuje, vykrvácela a zemřela. Což je častý argument odpůrců RU-486, příliš snadná dostupnost potratu v domácích podmínkách.

Registrace však mimo jiné znamená, že skončí pokoutní praktiky, kdy si ženy samy potratovou pilulku sháněly na internetu (o tom čtěte více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video