Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko už má pro USA odpověď o radaru

  7:38aktualizováno  7:38
Česko zřejmě do konce března oficiálně odpoví na americkou žádost o umístění protiraketové základny v ČR. Návrh nóty je už vypracován, česká a americká strana si ale ještě vyjasňují některé detaily. Parlament a veřejnost zřejmě s textem dokumentu seznámí až po jeho odeslání.

Ministryně Parkanová přiznala, že dostává mnoho negativních reakcí. | foto: ČTK

Protiraketový radar

Poslancům sněmovního výboru pro obranu to řekl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

"Není diplomatickou zvyklostí, aby byly nóty veřejně debatovány," řekl Pojar. V této fázi jednání podle něj nese odpovědnost vláda. Obě strany navíc chtějí některé části předběžných ujednání ponechat utajené, připomněl.

Čeští diplomaté podle Pojara nyní s Američany řeší například otázku předběžných prací v lokalitě vytipované pro stavbu radaru. Trvají na tom, aby celá lokalita zůstala plně v majetku českého státu, dokud nebude základna ratifikována v parlamentu.

Polsko oficiálně projevilo zájem jednat o americké základně už minulý týden. Česká nóta ale podle Pojara bude podrobnější, její příprava proto trvá déle. Dojednání detailů smlouvy pak zabere dalších několik měsíců a její schvalování v parlamentu by mohlo přijít na řadu v zimě nebo na jaře příštího roku.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová před poslanci zdůraznila, že vláda je teprve na začátku vyjednávání o základně a čeká ji ještě "mnoho trpělivých kol vysvětlování". "Nikdy jsem tolik nepříznivých reakcí od voličů a občanů nedostala," přiznala.

Podle Parkanové se do informování více zapojí i ministerstva životního prostředí a zdravotnictví, která poskytnou expertní posudky o vlivu radaru na přírodu a zdraví obyvatel blízkých vesnic. Kabinet připravuje také českou verzi americké zprávy o vlivu podobné radarové stanice na životní prostředí.

Ministerstvo obrany chce předejít také obavám, že by v souvislosti s radarem byl ještě více uzavřen vojenský prostor v Brdech. Během několika měsíců chce proto armáda další části prostoru pro veřejnost otevřít, řekla Parkanová.

Zástupci branného výboru budou další informace o základně získávat ve čtvrtek v Bruselu. Místopředsedové výboru Miroslav Svoboda, Antonín Seďa (oba ČSSD) a Michael Hrbata (ODS) se tam setkají s ředitelem americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Oberingem a asistentem generálního tajemníka NATO pro obranné investice Peterem Frolym.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz