Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko uctilo památku obětí teroru

  17:29aktualizováno  17:29
Vláda vyhlásila pátek 14. září dnem státního smutku. V poledne se na tři minuty rozezněly sirény po celé republice. Doprava ve městech se zastavila. Lidé na ulicích nehnutě stáli, aby tak uctili památku obětí teroristického útoku v USA. V poledne přerušili jednání i ministři na zasedání meziresortního krizového štábu.

Meziresortní štáb zasedl v budově ministerstva vnitra před půl dvanáctou. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly jednal o jednotlivých bezpečnostních opatřeních v České republice. "Situace se nezměnila. Veškerá opatření se zatím nemění," řekl po zasedání. Podle něj nejsou žádné informace o tom, že by hrozilo nebezpečí útoku.

Vicepremiér také vyzval politiky, aby nezneužívali tragédie v USA ke zvláštním politickým akcím. "Není na místě vytřískat z této situace nějaký nízký politický kapitál. Je to neetické, nedůstojné a ničemu to neprospívá," řekl Špidla.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

páteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse se v České republice od úterního teroristického útoku na USA značně zvýšil počet anonymních výhružných telefonátů oznamujících například uložení bomby.

 "Snižuje se tak akceschopnost a připravenost policie," uvedl po zasedání ministr. Dodal, že všechny bezpečnostní ochranné akce trvají. "Znovu jsme prověřili bezpečnostní systémy chránící vodní zdroje či veřejné budovy," řekl Gross. O zadržení jednoho z autorů anonymního telefonátu čtěte ZDE.

Meziresortní krizový štáb oznámil, že o víkendu nebude zasedat, v pohotovosti budou pouze krizové štáby ministerstev vnitra a obrany. "Na ministerstvu vnitra se bude konat pouze operativní schůzka s policejním prezidentem a se šéfy zpravodajských služeb," řekl Gross.

Ministerstvo zahraničí zřídilo horkou linku s číslem 02/24 18 27 40 a 24 18 25 51, na níž se mohou v případě nejistoty příbuzní a známí lidí v Americe obracet. V provozu je i bezplatná linka:  0800 200 000.

Pohřešované mohou lidé hledat také na adrese www.responsecare.com Do formulář mohou zadat údaje o svých

Počet pohřešovaných Čechů stoupl na 106
Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil oznámil, že počet Čechů, kteří se po teroristických útocích neozvali z USA svým blízkým, stoupl z 88 na 106. Počet se neustále mění podle toho, jak se lidé ze Spojených států ozývají. Generální konzulát v New Yorku zatím v místních nemocnicích neobjevil žádného českého občana.

Armáda má pohotovost
U Národního památníku na pražském Žižkově uctilo oběti úterních teroristických útoků i vedení české armády spolu s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem. "Mám pocit, že jsou situace, kdy není potřeba nic vysvětlovat," řekl Tvrdík na Vítkově. "Armáda má bojovou pohotovost a je připravena pomoci vším, co má k dispozici," dodal.  Plné znění projevů Jaroslava Tvrdíka a náčelníka generálních sil Jiřího Šedivého najdete v přiložených textových souborech.

Život v zemi se na tři minuty zastavil
Český rozhlas vysílal ticho. Na obrazovce České televize se objevily záběry pietních aktů z českých měst v kombinaci s černobílými záběry katastrofy v New Yorku. Podobně přerušily své vysílání i ostatní české televizní kanály Nova, Prima a TV3.

Státní vlajky na veřejných a úředních budovách jsou staženy na půl žerdi. Asociace profesionálních klubů ledního hokeje zrušila páteční kolo extraligy.

Česká republika se tak připojila ke smutečnímu dni, který na pátek vyhlásil americký prezident George Bush, a k výzvě evropských ministrů zahraničních věcí, kteří vybídli Evropu, aby uctila oběti teroristického útoku.

V poledne se zastavil život i na pražském Václavském náměstí. Podle zpravodaje iDNES se všichni lidé zastavili a otočili k soše svatého Václava, kde je nápis: Obětem teroru. Muži sundali pokrývku hlavy. Několik asi šestnáctiletých dívek plakalo. Na magistrále se zastavila auta a některá měla zapnutá výstražná světla. Na náměstí zavládlo na tři minuty ticho.

Na Zlínsku se zastavili lidé i stroje
Většina obyvatel Zlínského kraje se v pravé poledne na tři minuty zastavila. Utichl hluk pracovních strojů. Trolejbusy ve Zlíně ze zastávek nevyjely. Městem se ozýval pouze zvuk sirén. Více ZDE.

Tramvaje stály, mladí poskakovali
Pietu tří minut ticha někteří lidé v centru Brna dodrželi. Převážně však starší generace. Teenageři se událostmi nenechali ovlivnit. Více ZDE.

Kvůli smutku upravila svůj program i některá média
Například organizátoři pátého ročníku Vinohradského vinobraní už přesunuli zahájení akce z pátku na sobotu. Sazka v pátek zastavila provoz sázkových her a kursových sázek a nebude vyplácet výhry.

Frekvence 1 ruší pravidelný páteční satirický pořad vysílaný mezi 14. - 15. hodinou. Relaci nahradí proud hudby. Programových změn dozná i vysílání Česká televize. Její programové oddělení informovalo, že diváci od 20 hodin neuvidí veselohru Zítra vstanu a opařím se čajem. "Další věci se ještě dojednávají," řekli jeho pracovníci ve čtvrtek.

Olomoucký katolický arcibiskup Jan Graubner vyzval faráře olomoucké diecéze, aby při sobotních a nedělních bohoslužbách vzpomněli modlitbou na oběti teroristického útoku.

Poslední smutek byl v roce 1985
Podle historika Antonína Kostlána byl naposledy den státního smutku vyhlášen v roce 1985, když umřel generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Konstantin Černěnko. V rádiu se tehdy podle nařízení komunistického režimu hrála pouze vážná hudba, restaurace nesměly prodávat alkohol s výjimkou desetistupňového piva.

Bezpečnostní opatření v České republice

Armáda je v pohotovosti stupně alfa, což znamená základní stupeň. V pohotovosti jsou rota chemické ochrany a jednotka rychlého nasazení, které by byly schopny nabídnout své síly do několika hodin na žádost NATO.

V pohotovosti je i policie. "Posílili jsme ochranu všech amerických objektů v Praze," řekla po útocích Radiu iDNES mluvčí policie Ivana Zelenáková.
Ministerstvo dopravy zakázalo neplánované lety nad územím ČR. To se týká zejména soukromých letadel, strojů aeroklubů nebo rogal. Charterové lety a pravidelné linky poletí.
Byl posílen dohled nad vzdušným prostorem země. Ochranu mimořádně posílily dvě letadla MiG-21. Vzdušný prostor tak nyní monitorují celkem čtyři stroje.
Zajištěny byly jaderné elektrárny.

Byla posílena ochrana strategických průmyslových budov, mostů a zdrojů pitné vody.

Česko uzavřelo některé konzulární úřady. "Jde o to, že se tam pohybuje spousta lidí, kteří žádají česká víza," řekl náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Běžný monitoring nebezpečných skupin z arabského světa pohybujících se na českém území je podle ministra vnitra Stanislava Grosse od úterka aktivnější.

Na hranicích a mezinárodních letištích byla zavedena přísnější kontrola cizinců.

Staroměstské náměstí, Praha. Poutače pro turisty, jindy nad hlavami obchodníků, zůstaly po tři minuty svěšené; lidé zůstali stát a přerušili konverzaci.

Staroměstské náměstí, Praha. Během tří minut ticha se zastavily davy lidí a přerušena byla i svatba na místní radnici.

Česká vlajka a zástava USA visely při pietním aktu vedení české armády u Národního památníku na pražském Žižkově na půl žerdi, 14. září 2001

Vedení české armády uctilo památku obětí úterních teroristických útoků na New York a Pentagon u Národního památníku na pražském Žižkově, 14. září 2001

Čestná salva, kterou vypálili vojáci u Národního památníku na pražském Žižkově, při uctění památky obětí teroristických útoků na USA, 14. září 2001

Na pražském Václavském náměstí se 14. září 2001 v poledne na tři minuty zastavil život.

Na pražském Václavském náměstí se 14. září 2001 v poledne na tři minuty zastavil život.

Své padlé americké kolegy uctili pražští hasiči třemi minutami ticha. Vedení Hasičského záchranného sboru také zaslalo soustrastný dopis newyorským hasičům - znění dopisu čtěte zde. (14. září 2001)

Památku obětem teroru uctili třemi minutami ticha také lidé v pražském metru. Všechny soupravy hromadné dopravy se v českých městech v poledne zastavily. (14. září 2001)

Muslimové se v Brně pomodlili za oběti teroristických útoků v USA. (14. září 2001)

Třemi minutami ticha uctili památku obětem teroru lidé na Václavském náměstí v Praze. Z květin a hořících svíček zde utvořili památník teroristického útoku na USA. (14. září 2001)

U Národního památníku na pražském Vítkově uctilo oběti úterních teroristických útoků vedení armády spolu s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem. (14. září 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Dobrá zpráva pro mobilní hospice: stát podpoří domácí péči o umírající

(Ilustrační snímek)

Péče o umírající v domácím prostředí se bude od příštího roku hradit z veřejného zdravotního pojištění. Zatím ale není...

PŘÍMÝ PŘENOS: Nová Sněmovna se poprvé sešla, poslanci skládají slib

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Měsíc po volbách poprvé v novém složení zasedá Poslanecká sněmovna. Poslanci skládají slib.

Zpráva o rakovině byla sviňárna největšího kalibru, řekl Mynář v Rozstřelu

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu...

Hradní kancléř Vratislav Mynář se v Rozstřelu ostře ohradil proti příspěvku brněnského radního Svatopluka Bartíka. Ten...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.