Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 17. 11. 2013 19:43

Česko si připomíná 17. listopad 1989

11:33
Na Národní třídu dorazil také Václav Klaus. Ten si předtím dal se svými příznivci sraz v nedaleké restauraci Le Patio. Na Národní třídu ho tak kromě Petra Hájka doprovodili i exposlanci Jan Vidím či Boris Šťastný.
11:18
"Čtyřiadvacet let po sametové revoluci je zde obrovské množství lidí, kteří jsou zklamaní kvalitou naší demokracie a vnímají negativně řadu jevů, které vývoj po roce 1989 doprovázely," uvedl u příležitosti svátku předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jako příklad jmenuje divokou privatizaci, korupční aféry či současnou nezaměstnanost. Podle něj je nespokojenost výzvou pro novou vládu.
10:51
  • Miroslav Kalousek klade květiny na Národní třídě (17. listopad 2013).

    Miroslav Kalousek klade květiny na Národní třídě (17. listopad 2013). / Autor: Petr TopičMAFRA

10:39
Dopoledne přišel kytici na Národní třídu položit i bývalý ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten už avizoval, že se večer ještě půjde poklonit na Žofín letošním laureátům cen Paměti národa. "Jsou to osobnosti, které měly odvahu bojovat s komunistickým zlem aktivně," uvedl politik.
10:17
Položit květiny a zapálit svíčky na Národní třídu přišli také zástupci ODS.
09:36
Oficiální část pietního aktu u Hlávkovy koleje pomalu spěje k závěru. Hosté kladou věnce a kytice k pamětním deskám. Mezi nimi jsou i květiny od prezidenta.
09:30
"O svoji svobodu je třeba se starat pořád. Dříve než když její obhajobu stojí lidské životy," uvedl před Hlávkovou kolejí rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
09:31
  • Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka klade kytici k památníků na Národní třídě (17.

    Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka klade kytici k památníků na Národní třídě (17. listopad 2013). / Autor: Petr TopičMAFRA

09:28
"Demokracie a svoboda jsou křehké pojmy, proto si musíme události (z minulosti) připomínat, aby plíživě nedošlo ke ztrátě práv a svobody občanů," uvedl rektor ČVUT Václav Havlíček.
09:23
Tehdejší student, Vojmír Srdečný vzpomíná na to, jak nacisti odvekli část studentů včetně něj do Sachsenahusenu. Podle něj byl jeden z nejstrašnějších zážitků ten, když v lednu 1940 stáli několik hodin vězni na apelplacu. Tehdy byl mráz minus 28 stupňů a několik vězňů umrzlo. V únoru zase vězně nacisti zaházeli sněhem a pět z nich umrzlo. "Blokfürer z bloku 52, křídla B vyhnal studenty do mrazu a dal je zaházet metrovou vrstvou sněhu. Pod ní leželo 120 kolegů asi jednu hodinu, z nich pět nepřežilo," popsal pamětník.
09:21
"Vážení ústavní činitelé, politici, jménem Českého svazu bojovníků za svobodu se na vás znovu obracím s výzou: Pomozte z titulu svých funkcí k obnově státního svátku Mezinárodního dne studenstva. Pomozet k oživení jeho odkazu, jež v posledních 20 letech překrývá listopad 1989," uvedl Vodička s tím, že nový svátek by se mohl jmenovat Mezinárodní den studenstva - den boje za svobodu a demokracii. "Našim statečným bojovníkům bychom tím opětovně vzdali úctu a vyjádřili naši vděčnost," domnívá se.
09:18
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu, popisuje genezi vzniku dnešního státního svátku a podotýká, že jeho název nezahrnuje v sobě i připomínku, že jde o Mezinárodní den studenstva. "Zejména v povědomí mladé veřejnosti a v národní historické paměti se znalosti o událostech z listopadu 1939 vytrácejí" podokl Vodička s tím, že za to může také to, že současný název státního svátku nehovoří o studentech. "Přitom nebýt studentů v roce 1939, nebylo by ani studentů v listopadu 1989," připomenul. podotkl Vodička.
09:14
"Je naší povinností dále předávat toto poselství i těm generacím, které se již narodily ve svobodě a tvrdými zkouškami minulosti neprošly. Pouze tak si můžeme naši svobodu uchovat," uvedl Rusnok.
09:11
"Studenti se postavili proti systému založenému na lži, nenávisti a násilí, který bral člověku jeho základní práva a popíral samu podstatu života," uvedl premiér v demisi Jiří Rusnok k událostem roku 1939.
09:04
Akci pořádá Český svaz bojovníků za svobodu a Hlávkova nadace.
09:00
Začíná pietní akt u pražské Hlávkovy koleje. Projev přednese i premiér Jiří Rusnok.
08:43
Prezident Miloš Zeman v neděli oslavy vynechá. Jeho účast podle Hradu není možná kvůli zranění kolene, které si léčí v Lánech. Místo něj kytice budou klást hradní ceremoniář Jindřich Forejt, ředitelka hradní spisové a archivní služby Libuše Benešová a kancléř Vratislav Mynář.
08:39
Kytici k pamětní desce na Národní třídě dopoledne položí také bývalý prezident Václav Klaus. Se svými příznivci se předtím setká v kavárně Slavia.
08:08
Příběhů svázaných se sametovou revolucí jsou tisíce. Jedním z těch méně známých je o vzniku usměvavého loga Občanského fóra - najdete ho zde.
08:02
V Praze se vzpomínkové akce uskuteční tradičně na Národní třídě a u Hlávkových kolejí. V Jihlavě lidé mohou městem projít v lampionovém průvodu, v Blovicích na Plzeňsku uspořádali mimo jiné běh parkem.