Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko se ze záplav poučilo, Morava ale nestíhá

  11:11aktualizováno  11:11
Česko si připomíná výročí od katastrofálních záplav. Na protipovodňová opatření jdou miliardy korun, přesto však na Moravě nejsou všechny ochranné stavby ještě dokončeny. Odborníci se ale shodují, že by dnes podobné záplavy napáchaly mnohem méně škod.

Odborníci se shodují, že by dnes podobné záplavy napáchaly mnohem méně škod. | foto: Drahoslav RamíkČTK

Kdyby do Česka znovu vtrhla tisíciletá voda, nezastavilo by ji nic. "Ale určitě by nezahynulo tolik lidí jako před deseti či pěti lety," říká ředitel Povodí Vltavy Václav Báča.

Také šéf Povodí Labe Tomáš Vaněk doufá, že něco podobného se v nejbližších letech nezopakuje. Ve výstavbě poldrů či ochranných hrází je i Povodí Labe právě na startu.

Z vládního protipovodňového balíku si Povodí Vltavy ulouplo téměř dvě miliardy, které chce investovat do bezpečnostních hrází a zvýšení koryt ve městech.

Vznikají však i originální řešení: například na soutoku Vltavy a Berounky by měla zanedlouho vzniknout plážová rekreační zóna. Při povodních se změní v "rozlivovou" zónu, která Prahu uchrání před náhlým přívalem vody. Ještě přednedávnem nevídaná věc.

Morava zaostává
Morava měla na obranu před povodněmi od poslední pohromy o pět let víc. Přesto nejsou všechny protipovodňové stavby střední Moravy hotové. Hlavně na řece Bečvě nestojí téměř nic. Stavby brzdí nedostatek peněz a potíže s výkupy pozemků. Kdyby tedy přišla stejná voda jako v roce 1997, udeřila by stejně jako tehdy. I na Moravě tak dnes stojí povodí na startu.

O něco lepší je situace na řece Moravě. Olomouci brzy pomůže suchá nádrž Žichlínek, letos a napřesrok začne mnoho důležitých staveb na Zlínsku.

Všichni se ale shodují, že pohromy v letech 1997 a 2002 vyprovokovaly změnu v přístupu lidí k vodě. "Vždycky jsme si mysleli, že vodě a povodním rozumíme jako vodohospodáři nejlíp. Pak jsme si ale uvědomili, že je to problém celospolečenský a jen tak s ním můžeme hnout," přiznává Václav Báča z Povodí Vltavy.

Účet za povodně: 138 miliard
Obě katastrofální povodně napáchaly obrovské škody na majetku lidí, firem, obcí i státu. Když se sečtou odhadované ztráty z let 1997 a 2002, vyjde ohromující číslo 138 miliard korun.

Chcete vědět více?

Příběhy z povodní, protipovodňová opatření v praxi a záplavy očima fotoreportérů najdete v sobotní příloze
MF DNES.

Potopa však především změnila život desetitisícům lidí. Dostávali se do mezních situací a zažívali neuvěřitelné příběhy.

Některé z těch, kteří se stali nedobrovolnými hrdiny dramat, navštívili po letech znovu reportéři MF DNES. Povodňové příběhy někdy vypovídají o obdivuhodné statečnosti a odolnosti. Třeba vyprávění paní Marie Raškové z Troubek nad Bečvou.

Osud jí připravil kruté životní zkoušky. Krátce po sobě jí zemřeli syn, manžel a maminka. A potom na její vesnici drtivě udeřil živel. Na poslední chvíli zachránila sousedku i sebe, ale voda jí zničila dům. V něm zahynul její poslední společník, slepý pes. Ale ani to ji nezlomilo. Postavila nový dům a v něm žije i se svým novým pejskem.

Pokora se vyplatí
Především však daly obě potopy lidem lekci, že je třeba se k přírodě a krajině chovat s pokorou. Stát i kraje mají nové, propracované plány na protipovodňovou ochranu a mnohé už je i částečně uskutečnily.

Správci vodních toků změnili přístup. Už se nesnaží znásilňovat řeky regulací, ale vracejí je do klikatých koryt a budují suché nádrže, aby se případná velká voda měla kam rozlít.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz