Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko se za pololetí rozrostlo o devět tisíc lidí, ubylo imigrantů

  9:25aktualizováno  11:41
Obyvatel Česka v prvním pololetí letošního roku přibylo zhruba o devět tisíc. Na konci června v České republice žilo 10 515 818 lidí. Důvodem je mimo jiné vyšší porodnost než úmrtnost, informoval Český statistický úřad. Potvrdil se tak sedmiletý trend, kdy počet obyvatel stále stoupá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Od ledna do června se v České republice narodilo 58 200 dětí. Oproti loňskému prvnímu pololetí klesla porodnost podle Českého statistického úřadu o 259 dětí.

Podle statistiků méně rodily vdané a rozvedené ženy a vdovy, naopak více dětí se proti loňsku narodilo svobodným matkám. Mimo manželství tak přišlo na svět 40 procent dětí. Mezi rodičkami převažovaly jednatřicetileté a třicetileté ženy. Podle ČSÚ navíc ubylo potratů, kterých bylo 19 700. Loni v lednu až červnu jich bylo o 1 200 více.

Další obyvatelé Česku přibyli zahraniční migrací. Za první pololetí je to 3 292 lidí. Nejvíce lidí přišlo z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu a USA. Naopak významně v ČR ubylo občanů Slovenska, Polska a Německa. Oproti loňskému prvnímu pololetí migrace klesla o 17 100 lidí.

Nejčastěji lidé umírali na onemocnění oběhové soustavy

Od ledna do června zemřelo 52 500 lidí. V porovnání s loňským prvním pololetím je to o 2 400 zemřelých méně. "Pokračuje snižování úmrtnosti, ale v porovnání se světem stále zaostáváme, v současnosti zhruba o šest let," řekl novinářům vrchní ředitel ČSÚ Jan Srb.

Zemřelým bylo podle statistiky prvního čtvrtletí v průměru 74,4 let, z toho mužům 70,6 roku a ženám 78,2 roku. Nejčastější příčinou úmrtí byla podle ČSÚ onemocnění oběhové soustavy. Mezi ně patří například infarkt nebo cévní mozková příhoda. Druhou nejčastější příčinou smrti jsou nádory, další nemoci dýchací soustavy.

V prvním pololetí podle statistiků nadále pokračoval pokles počtu sňatků. Nové manželství uzavřelo 17 100 párů, což je meziročně o 2 300 méně. Ženichům bylo v průměru 35,1 roku, nevěstám 32 let. U tří čtvrtin ženichů a nevěst šlo o jejich první sňatek.

Méně lidí se však i rozvedlo. Statistici do konce června registrovali 15 tisíc rozvodů, tedy o 430 méně než ve stejném loňském období. Pětina rozvodů se odehrála do pěti let od sňatku, uvedl ČSÚ. Počet rozvodů je přitom v České republice dlouhodobě vysoký. Nejvyšší byl v roce 2008, kdy se zastavil těsně pod padesátiprocentní hranicí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz