Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko se rozdělilo na třináct království

  10:28aktualizováno  10:28
Česká republika se oficiálně dělí na Čechy, Moravu a Slezsko. Neoficiálně se však postupně drobí na řadu království. Nejznámějším je Valašské království, kde kraluje komik Bolek Polívka. Konkurence je však silná. Celkem je v Česku třináct království či knížectví.

"Byli jsme u nás první, kdo rozjel 'království' jako ucelený dlouhodobý projekt s cílem propagace regionu," řekl Tomáš Harabiš, který vedle krále Boleslava Polívky spravuje Valašské království.

U veřejnosti pak podle něj po Valaších s podobnými oblastními iniciativami uspěli hlavně ti, kdo dokázali přijít s dalšími vlastními nápady, ne s pouhou nápodobou.

"Musí jít o místa, kde se snaží si s turisty hrát," popisuje nutné předpoklady duchovní otec projektu Jižní Čechy pohádkové Marcel Goetz.

Toto království už má po kraji několik desítek pohádkových kanceláří a vyslanectví. Jak řekl, je zatím zaměřen spíše na tuzemský turistický ruch, ale plánuje už s pomocí německých překladů začít i "expanzi" do zahraničí.

"Projekt je dobře vymyšlený, je vidět, že je to baví a nedělají to pro peníze," chválí Goetze na dálku Harabiš. Podobné projekty je podle něj třeba neustále plnit kulturním a zážitkovým obsahem, ne je pouze mediálně živit. "Jinak to vyhasne," konstatoval Valach.

Kapr a slivovice
Oba se shodují, že je důležitá i komerční stránka věci - mimo jiné spolupráce s restauracemi a penziony.

Jihočeši nyní pro Českou televizi chystají pětadvacetidílný večerníček o tom, jak kapr Jakub, symbol projektu a průvodce turistů, v podvodní říši vypráví o světě lidí. Snahou je, aby byl i na videokazetách. Režie se ujme "jihočeský král" Zdeněk Troška. Kapra, který na Šumavě ze svého džbánu vylévá první kapky řeky Vltavy, nakreslil Jaroslav Kerles.

Jedním z pilířů reprezentujících valašský region je naopak slivovice, jejíž věhlas podle Harabiše přesahuje hranice Česka.

Království má také letecké síly, loďstvo, pěchotu i holubí poštu a mimo jiné vydalo houbařského průvodce se satelitními souřadnicemi GPS.

"Balancujeme na hraně recese a serioznosti, ale spousta lidí si to brala až příliš vážně. My však do vysoké politiky, ani do hospodské politiky, podle které jsou Valaši nejlepší a Pražáci nejhorší, nejdeme," říká Harabiš. "Zdravý patriotismus nelze zaměňovat za nacionalismus," dodává.

Vzorem je mu i zahraničí. "Vezměte si příklad Skotsko - stačí šířit několik staletí legendy o lochnesce - a vznikne z toho celosvětový fenomén," usmívá se správce království.

Důležitá je pospolitost
Také v menším regionu Jeseníků se v poslední době prosazuje myšlenka marketingové známky - Země děda Praděda. Stojí za ní stejnojmenné občanské sdružení. Vydává časopis, pořádá výstavy, borůvkové hody či živé betlémy, propaguje tradice a snaží se přispět k obnově života na venkově, zachování rázu venkovské krajiny a k trvale udržitelnému rozvoji oblasti.

"Nic takového tu dříve nebylo," řekla předsedkyně sdružení Ljuba Kielarová a přiznala nejen inspiraci Valašským královstvím, ale také osvětou v Krkonoších.

"V Jeseníkách jsou podmínky horší, nefunguje tam kvůli přistěhovalectví taková sounáležitost mezi lidmi jako mezi Valachy, kteří jsou původními obyvateli s vlastním folklorem a kulturou a kteří se se 'svým' královstvím ztotožňují a žijí tím," tvrdí Harabiš.

Podobnou pospolitostí je v Česku snad ještě Slovácko, ale tam podle něj neexistuje žádné království, jen snad místní "republika" kolem jednoho vinného sklípku.

"Valaské královstje" je podle legislativy psané v nářečí "královstvjem jeho dobrovolných obyvatel, keré spojuje túha vyjadřovať sa svobodně s humorem a recesí ke všeckému dění na tomto světě. Jich povinnosťou je tropiť si srandu ze všeckého, vždy a všude". Valaši mají podle správce nápadů ještě dost. Občas jim to prý jen komplikuje byrokracie "v sousední zemi" - v České republice.

Autor:


ZPRÁVY: Rozhodnutí Ústavního soudu zpozdí další vlny EET, zrušilo části zákonaHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz