Mnohačetná zranění způsobila loni tříštivá bomba šestiletému Abbasi Yusefovi Shiblimu, když si hrál poblíž libanonské vesnice Blida.

Mnohačetná zranění způsobila loni tříštivá bomba šestiletému Abbasi Yusefovi Shiblimu, když si hrál poblíž libanonské vesnice Blida. | foto: Amnesty International

Česko se připojilo k úsilí o zákaz kazetových bomb

  • 61
Česká republika se jako jedna ze 46 zemí připojila k deklaraci vyzývající k uzavření smlouvy o zákazu kazetových bomb do roku 2008. Nezávazná deklarace byla vyvrcholením dvoudenní konference v Oslu.

Přijetí deklarace potvrdilo ČTK velvyslanectví v Oslu.

Konference se zúčastnilo 49 zemí, jen Polsko, Rumunsko a Japonsko byly proti. Nutno ovšem dodat, že na setkání chyběli klíčoví někteří výrobci zbraní, jako USA, Rusko, Izrael či Čína. Svého zástupce nevyslaly ani Austrálie, Indie a Pákistán.

Česká republika na konferenci vyslala pozorovatele ministerstva obrany. "Výsledek konference ale nemá na Armádu ČR vliv, protože kazetové bomby byly vyřazeny z naší výzbroje už během 90. let minulého století a neuvažuje se o jejich znovuzavedení," řekl iDNES.cz mluvčí Andrej Čírtek.

Kazetové bomby jako nevybuchlé dokážou ohrozit civilisty ještě léta po shození. Dodnes kvůli nim umírají lidé v Libanonu. Jednou z prvních vlaštovek byla před deseti lety smlouva podepsaná 155 státy v kanadské Otavě, která zakázala používání nášlapných bomb.

"Přišel čas, abychom se dohodly na zákazu užívaní zbraní, které způsobují utrpení bez rozlišení civilistů a vojáků," citovala agentura Reuters dnešní slova norského ministra zahraničí Jonase Gahra Stoereho.

Dohoda sice ještě není závazná, podle zastánců zákazu by se tak ale mohlo stát do jednoho roku. Vyjednávání o podobě budoucí mezinárodní smlouvy proběhne na sérii setkání v Peru, Rakousku a Irsku ještě letos a počátkem roku 2008.

Bomby zabíjejí civilisty léta po shození
Takzvané kazetové bomby zabíjely a mrzačily vojáky i civilisty v konfliktech od Vietnamu, přes bývalou Jugoslávii nebo Sierra Leone. Dodnes si vybírají oběti v Iráku nebo Libanonu. - více zde

Bomby jsou složené z kuličkových ložisek, která se rozstřelují do širokého okolí. "Pokud neexplodují hned po dopadu, zabíjejí vše živé ještě léta poté," řekla iDNES.cz Eva Dobrovolná, mluvčí české pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International.

Smrtelné nebezpečí představují hlavně pro děti a ženy, které se pohybují na polích a místech jejich dopadu. Podle nevládní organizace Handicap International bylo za posledních 30 let zdokumentováno na 11 tisíc případů zabitých nebo zraněných civilistů na následky výbuchu kazetové bomby. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video