Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ:
18:20
Největší sněhová nadílka letošní zimy způsobila během dne řadu problémů na mnoha místech České republiky. Kalamitní situaci se už na většině z nich podařilo zvládnout. Uzavřeny ještě zůstávájí některé silnice druhé a třetí třídy ve vyšších polohách. On-line reportáž "ČESKO SE POTÝKÁ SE SNĚHEM" končí. Děkujeme všem čtenářům za přízeň, redakce iDNES.
17:51
Silničáři z Ústeckého kraje hlásí, že většina komunikací je sjízdných. Kvůli závějím jsou uzavřené silnice druhých a třetích tříd Výsluní-Rusová na Chomutovsku a Krásný Les-Adolfov a Telnice-Nakléřov-Petrovice na Ústecku.
17:49
V Bratislavě a okolí se dnes kvůli špatnému počasí stalo na čtyřicet dopravních nehod. Podle dostupných informací při nich nikdo nezemřel. Ve slovenské metropoli napadlo přes noc dvacet centimetrů sněhu.
17:34
Horská služba musela odpoledne v Jizerských horách zachraňovat dva turisty z Prahy. Manželský pár se i přes varování vydal na běžkách na hřebeny. Turisté přecenili své síly, vyčerpaná žena požádala o pomoc na chatě Smědava. Záchranáři oba běžkaře přepravili na skútrech do Josefova Dolu, kde byli ubytováni. "Nechápu proč lidé v počasí, které dnes panovalo nejen v Jizerských horách, takto zbytečně riskují a nerespektují naše varování," podivil se náčelník horské služby v Jizerských horách René Mašín.
17:23
Dnešní sněhový příval zaskočil také fotbalisty Slovanu Liberec. Ti se časně ráno vraceli z herního soustředění na Kypru. Kvůli uzavřenému ruzyňskému letišti nemohli přistát v Praze. Jejich letadlo bylo odkloněno do Ostravy, odkud fotbalisté zamířili do Liberce autobusem.
17:08
Nečekané prázdniny mají až do konce týdne děti ve Zbraslavicích na Kutnohorsku. Do školy totiž dnes přijela jen polovina dětí a ve škole navíc řádí chřipka. "Děti dostanou volno kvůli sněhové kalamitě, ale i kvůli chřipkové epidemii," řekl ředitel školy Karel Blažek.
16:59
Problémy na českých silnicích budou možná provázet i konec týdne. V pátek bude zpočátku zataženo, občas s deštěm či deštěm se sněhem. Srážky mohou být zejména ráno a odpoledne mrznoucí a může se tvořit ledovka, varují meteorologové. - podrobnosti zde
16:47
V Královéhradeckém kraji stále platí kalamitní stav na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku. Většinu komunikací, které museli silničáři uzavřít, se už ale podařilo zprovoznit.
16:38
V Pardubickém kraji odpoledne ustalo vydatné sněžení. Ve vyšších polohách však stále nárazový vítr tvoří sněhové jazyky. Uzavřena zůstává silnice druhé třídy z Mladkova na Petrovičky a Adam na Orlickoústecku.
Čekání na ryzyňském letišti - fotogalerie zde
16:19
Ve Špindlerově Mlýně se celý den nelyžovalo. Kvůli sněhové bouři stály všechny lanovky a vleky. "Rychlost větru se v noci blížila až ke 130 kilometrům za hodinu. Nápory vichřice nevydržely některé stromy, které napadaly téměř na všechny naše lanovky a vleky. Děláme vše pro to, aby se u nás zítra lyžovalo," řekl odpoledne ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran. - více zde
16:14
Sněhová nadílka komplikuje dopravu v Kladně. Na ujeté vrstvě sněhu se nedaleko průmyslového areálu Poldi srazil autobus a osobní automobil. Řízení nezvládl i řidič kamionu, který se v Dukelské ulici srazil s dodávkou. Obě nehody se obešly bez zranění.
16:06
Na Olomoucku, Šumpersku a Jesenicku nadále trvá kalamitní stav, který ráno vyhlásili silničáři. Situace se ale zlepšuje, správě silnic se postupně daří zprůjezdňovat uzavřené silnice. Večer možná budou otevřeny všechny vozovky, řekl dispečer krajské správy silnic.
16:05
Silné sněžení na většině území Středočeského kraje ustalo. Problémy na silnicích však nadále přetrvávají. Nejhorší situace je na takzvané karlovarské silnici, která je průjezdná jen s velkými obtížemi. Vozovku blokují kamiony, tvoří se dlouhé kolony, na některých místech musí provoz řídit policie.
15:55
Dětský pěvecký sbor Vrabčáci z Jablonce nad Nisou musel kvůli sněhové bouři zrušit cestu do Mexika. Zhruba třicetičlenná skupina dětí s doprovodem měla odletět před polednem, kvůli silnému větru a sněžení ale bylo letiště v Praze Ruzyni uzavřeno a let zrušen. "Vracíme se domů, zatím není jasné, zda na třináctidenní turné odletíme v náhradním termínu, nebo cestu zcela zrušíme," řekl sbormistr Pavel Žur. - podrobnosti zde
15:48
Opatrní musejí být řidiči ve vyšších polohách Zlínského kraje. Všechny silnice jsou sice sjízdné, na mnoha místech ale leží ujetá vrstva sněhu. Stále neprůjezdná je už pouze část silnice třetí třídy u Halenkovic na Zlínsku, obec je ale přístupná po jiné komunikaci.
15:38
Na Vysočině nepřetržitě sněží, vítr nafoukává na silnicích závěje. Zejména na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku i Jihlavsku měli řidiči potíže.
15:25
Ruzyňské letiště po deseti hodinách obnovilo provoz. Sněhová bouře ustala a plochu se podařilo uklidit. Zrušena byla stovka odletů a stále jsou omezeny. podrobnosti zde
15:09
Městská hromadná doprava v Českých Budějovicích dopoledne kolabovala. Některé linky ráno nevyjely. "Vůbec jsme se nedostali na Rudolfov, na Dobrou Vodu a na Včelnou. Ve Srubci zastavil dopravu uvízlý kamion," uvedl Pavel Janouch z dopravního podniku.
14:53
V Moravskoslezském kraji se situace na silnicích od rána mírně zlepšila. Problémy jsou ale stále na Bruntálsku, kde se i nadále tvoří sněhové jazyky a silničáři neustále projíždějí cesty pluhy.
Odklízení sněhu na brněnském letišti - fotogalerie zde
14:42
Kolize dvou kamionů na Boskovicku zablokovala na dvě hodiny dopravu na silnici i na přilehlé železniční trati. "Kamiony se snažily vyhnout na železničním přejezdu a zapadly po obou stranách do kolejí. Vytvořila se kolona, ve které uvízl také posypový vůz," uvedl dispečer silničářů.
14:37
Sněhová nadílka způsobila problémy také na Blanensku a Boskovicku, kde napadlo přes 35 centimetrů nového sněhu. Všechny autobusy mají zpoždění. Několik vozů navíc zapadlo. Autobus u Kuniček čeká na silničáře, kteří cestou také zapadli.
14:27
Kalamitní štáb v Příbrami odvolal krizovou situaci ve městě, kde v noci napadl až metr nového sněhu. Kolaps v dopravě se podle starosty už podařilo zvládnout. Všechny autobusy už jezdí na svých linkách. "Kalamita je zvládnutá, všechno jezdí," prohlásil starosta Ivan Fuksa.
14:16
V Olomouckém kraji zůstává nesjízdných několik silnic nižších tříd. Hlavní tah ze Šternberku do Bruntálu se už podařilo zprůjezdnit. Na Šternbersku však stále platí kalamitní stav.
14:06
Vydatné sněžení zastavilo ráno autobusy i v některých jihočeských městech. Lidé přijeli pozdě do práce. Na venkově sváželi děti do škol strážci Národního parku Šumava a zemědělci s traktory.
13:59
Po třech hodinách se na Příbramsku opět rozjely autobusy. Krizový štáb kvůli kolapsu dopravy doporučil školám, aby skončily v poledne. Autobusy tak rozvážejí školáky domů. Školy ale plánují ve čtvrtek školní výuku zahájit. Většina dětí totiž bydlí v blízkém okolí školy, takže může dojít pěšky.
13:48
Uvízlý kamion zablokoval silnici druhé třídy od obce Vlásenice ke křižovatce Tisová před Jistebnicí na Táborsku. Silnice je až do odvolání uzavřena.
13:40
Na Vyškovsku napadlo až čtyřicet centimetrů sněhu. Místy se tvořily i metrové závěje. Kvůli problémům na silnici se děti nemohly dostat do škol a dospělí do práce. Kvůli noční havárii kamionu byla několik hodin zablokovaná rychlostní silnice Vyškov - Brno.