Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko se pobije s unií o peníze

  8:49aktualizováno  8:49
V Kodani se rozjel historický summit Evropské unie, která se mezi sebe chystá pozvat deset nových zemí. Předpokládaným datem vstupu je 1. květen 2004. EU v noci schválila návrh finančních podmínek pro nové země. Někteří kandidáti s nimi však nesouhlasí a chtějí pro sebe vyjednat víc. Do boje o vylepšení svého rozpočtu jde také česká delegace.

"Kapitola rozpočet bude klíčová, kompenzace budou jedním z absolutních cílů. Pár otázek v zemědělství snese označení prioritní," popsal český vyjednávač pro vstup do unie Pavel Telička nástin pátečních jednání české delegace v Kodani.

Vyjednávače čeká den plný tvrdého jednání. Je možné, že rozhovory potrvají do soboty nebo i déle. Tomu ostatně většina delegací přizpůsobovala i své hotelové rezervace.

Českou republiku při jednáních v Kodani zastupují kromě Teličky předseda vlády Vladimír Špidla, ministři zahraničí, financí a zemědělství Cyril Svoboda, Bohuslav Sobotka a Jaroslav Palas.

Šéfové delegací kandidátských zemí se setkají až večer. Celý den však musejí být v pohotovosti. Od rána budou jednat týmy vyjednávačů a každý premiér vstoupí do hry, bude-li třeba se vyjádřit k případné nové nabídce Evropské unie.

V případě Česka jde kromě peněz a zemědělství ještě o kapitolu doprava. Šéf diplomacie Cyril Svoboda předpověděl, že Česko v Kodani na podmínky unie přistoupí. Znamenalo by to, že by čeští dopravci nemohli nejméně tři roky volně podnikat na vnitrostátním trhu ostatních členských zemí.

Telička však odmítl, že by o "odpískání" této kapitoly už bylo rozhodnuto. Rozhodne zřejmě ranní porada s premiérem Vladimírem Špidlou. "Tam, myslím, padne rozhodnutí, jak budeme postupovat v ostatních kapitolách včetně dopravy," podotkl Telička.

PŘEČTĚTE SI

Unie pozve Česko ke vstupu

Evropská unie schválila v noci návrhy podmínek pro ukončení vstupních rozhovorů s deseti kandidáty, mezi nimiž je osm postkomunistických a dvě středomořské země. Zazněl už i návrh termínu přijetí - 1. květen 2004.

"Budou základem pro konečné jednání. Pokusím se jednání uzavřít na základě mandátu, který mám od kolegů. Je to uspokojivý výsledek," řekl dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.

Delegace v Kodani rokují v kongresovém Bella Center, srdci summitu. Ještě před začátkem pátečního jednání přijme dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, jehož země předsedá Evropské unii, polského premiéra Leszka Millera. Polsko se totiž rozhodlo nastolit tvrdou vyjednávací linii.

Poté, co Rasmussem vyslechne i vyjednávače dalších kandidátů, bude summit pokračovat setkáním hlav států s předsedou Evropského parlamentu Patem Coxem.

Další náplní dopoledních sezení pak zřejmě budou řetězové rozhovory s kandidáty a řada bilaterálních setkání. Na programu jsou i některé dílčí věci a zahraničněpolitické rezoluce.

Ani další agenda summitu není snadnější: vyřešení kyperské otázky a způsob vstupu ostrova, rozděleného od roku 1974 na tureckou a řeckou část, která jedině vede rozhovory o přistoupení.

Summit už rozhodl o postupu další integrace Turecka. V prosinci 2004 vyhodnotí, zda plní politické podmínky členství, a potom s ním popřípadě "co nejdříve" zahájí přístupová jednání. - více v článku Turecko dostalo od unie šanci

Rozhodnutí unie rozšířit se na východ a do Středomoří by měla korunovat slavnostní večeře u dánské královny Margrethe II. na zámku Christianborg. Zúčastní se jí, stejně jako hromadného summitového fotografování, i Václav Havel.

Českého prezidenta pozval jako zvláštního hosta dánský premiér. Výsadní postavení si vysloužil tím, že je nejdéle sloužícím evropským prezidentem. V zahraničí je také vnímán jako symbol demokratických změn ve východní Evropě a sjednocování starého kontinentu.

Muž krmí eury maketu krávy během demostrace v Kodani, která se konala na protest proti zemědělské politice Evropské unie před zahájením jejího summitu v dánské metropoli. (12. prosince 2002)ZPRÁVY: Pražské nemocnice aktivovaly traumaplán, po nehodě autobusu čekaly příliv zraněnýchHlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz