Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko se chystá na silný úder chřipky

  1:00aktualizováno  1:00
V Evropě rostou obavy z příchodu pandemie chřipky, která by si na celém světě mohla vyžádat miliony životů. V Česku o ní dokonce jednala bezpečnostní rada státu. Ministryně zdravotnictví Emmerová přesvědčovala kolegy, že Česku, stejně jako celému světu, hrozí pandemie. INFOGRAFIKA

Nebezpečí, jímž se zabývá i Evropská komise, je tématem číslo jedna všech ministrů zdravotnictví evropských zemí.

Bezpečnostní rada ve čtvrtek schválila nový plán, jak se na případnou pandemii připravit. Rozsáhlý návrh, který ještě musí schválit vláda, podrobně popisuje, co má kdo dělat.

Kromě plánu prevence očkovat zdarma proti chřipce více starých a nemocných lidí se záměr detailně zabývá i tím, co dělat po případném vypuknutí "pouhé" epidemie.

Sledujte drůbež!
Epidemie se v Česku objevuje každý rok. "Během šesti týdnů onemocní přes dva miliony lidí, zhruba tisíc jich zemře," stojí ve zprávě.

Na letošní příchod epidemie chystají zdravotníci doslova manévry. Protože největší nebezpečí hrozí z takzvané ptačí chřipky a jejího přenosu na člověka, veterináři by měli za úkol hlásit a sledovat úhyn drůbeže.

Chřipka je velmi zrádná. Jak se jí bránit? - ZDE

Jak virus zabíjí buňku? INFOGRAFIKA

Krizový scénář pro případ, že se epidemie přiblíží, počítá se zákazem shromažďování, zákazem návštěv v nemocnicích a ústavech a také s omezením provozu škol a úřadů.

Lékaři zdůrazňují, že nepřehánějí. "Některé země už nyní zajišťují do svých rezerv množství protichřipkového léku," upozorňuje hlavní hygienik Michael Vít. I s tím se u nás počítá, zatím je však k dispozici jen 50 tisíc dávek. Přednostně by jej dostali zdravotníci a bezpečnostní složky - tedy ti, kteří budou mít za úkol pomáhat nemocným.

Chybějí peníze na vakcíny
Lékaři rovněž varovali, že v Česku je příliš málo lidí očkováno proti "běžné" chřipce: zatímco v Evropě je to 22 procent, u nás jen sedm. Od října proto mají být zdarma očkováni pro jistotu všichni lidé s chronickými nemocemi dýchacích cest, srdce, cév, ledvin a diabetici.

"Jenže problém je v penězích," říká šéf bezpečnostního odboru na ministerstvu zdravotnictví Jaroslav Hora. Na vakcíny je totiž zatím vyčleněno jen 55 milionů korun, to však stačí na očkování přibližně půl milionu lidí. Podle plánu by však mělo být očkováno 1,8 milionu lidí.

Kvůli nedostatku peněz ztroskotal i další plán: očkovat všechny lidi starší pětašedesáti let (zhruba půl druhého milionu obyvatel). Nakonec se totiž ukázalo, že na injekci budou mít nárok jen chronicky nemocní.

Hygienik: Přesné datum epidemie neznáme

Hlavní český hygienik Michael Vít je spokojený, že politici pochopili závažnost situace kolem chřipky a zabývali se jí na včerejší bezpečnostní radě státu. "Teď je to jeden z nejdůležitějších materiálů, o kterém se diskutuje na všech radách ministrů zdravotnictví Evropské unie," upozorňuje hlavní hygienik.

Proč zrovna teď?

Jestli letos propukne pandemie chřipky, před níž epidemiologové varují již několik let, nikdo není schopen říct. Víme, že k tomu dochází zhruba ve dvacetiletých cyklech.

Letos je to vážnější?

V posledním roce se objevila oblast v Číně, kde je takzvaná ptačí chřipka. Jen letos tam na ni zemřelo už dvaatřicet lidí. Může tam dojít ke kombinaci lidské chřipky s ptačí, a tak vznikne nový pandemický kmen. Právě z toho má celý svět obavy. Proto se nyní připravují pandemické plány.

Jak rychle umíte vyvinout vakcínu proti pandemické chřipce?

Obvykle trvá přibližně tři až šest měsíců, než se vyvine nová očkovací látka proti novému viru.

Chcete očkovat starší a nemocné. Zdravým a mladým nic nehrozí?

Očkování doporučujeme i zdravým lidem. Každý člověk si přece chce chránit své zdraví. Vakcína stojí přibližně dvě stě korun.

Je ale očkování proti současné chřipce vůbec něco platné, když nebezpečí hrozí od nového viru?

Určitě má smysl. Pokud by přišel nový virus, očkování může zamezit tomu, aby geneticky přeskočil do našeho typu viru.

Co říkal hrozbě premiér Gross?

Velmi naše návrhy podporuje, protože je to opravdu problém. Je si vědom, že musíme být připraveni.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz