Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko rozšířilo seznam nechtěných odpadků

  13:58aktualizováno  14:28
Česká republika rozšířila seznam odpadů, které lze dovážet jen s povolením ministerstva životního prostředí. Dovoz odpadů tak bude těžší než dříve kvůli přísnějším kritériím. Nová vyhláška začne platit během několika dnů.
Dovoz odpadu do ČR se ztíží. Novelu zákona podepsal Libor Ambrozek.

Dovoz odpadu do ČR se ztíží. Novelu zákona podepsal Libor Ambrozek. | foto: Václav PancerMF DNES

"Zpřísněnému režimu teď bude podléhat odpad, který se nejčastěji objevoval na nelegálních skládkách - například odpadní textilní podlahové krytiny a koberce, obnošené oděvy a textilní výrobky, odpad z papíru či odpad z plastů," řekl novinářům ministr Libor Ambrozek poté, co vyhlášku podepsal.

Vyhláška je podle něj krajním opatřením, úředníci ji projednali s vládou i legislativou Evropské unie a zástupci průmyslu.

"Členský stát může přeřadit tyto odpady do přísnějšího režimu, jen pokud je ohroženo životní prostředí či zdraví," vysvětlil Ambrozek.

Až nová norma začne platit, nebudou muset celníci při zastavení kamionů s odpadem studovat, zda lze odpad v Česku dále využívat, nebo ne. "Pokud nebude mít povolení ministerstva, budou ho celníci moci rovnou vrátit," uvedl Ambrozek.

Vyhláškou ministerstvo životního prostředí reaguje na hromadění německého odpadu v českých regionech. Od konce minulého roku ho Němci do Česka dovezli podle odhadů na 15 tisíc tun. Ambrozek zdůraznil, že opatření je opravdu krajní možností. Může totiž zkomplikovat dovozy surovin, kterou je například sklo.

Na podnikatele si vyšlápnou úřady
Na dalších opatřeních proti dovozu odpadů se v pátek dohodla Inspekce životního prostředí s celníky a úředníky ministerstva financí. Ministerští úředníci chtějí, aby lidé, kteří v Česku sjednávají podmínky pro nelegální dovoz německého odpadu, rychle přišli o živnostenské listy.

Oslovili proto finanční a živnostenské úřady. Pokud celníci či policie zjistí údaje o firmě, která dovoz zprostředkovává, ihned ji nahlásí finančnímu úřadu, aby společnost prověřil, například kvůli možnému úniku daní. Stejně se bude policie obracet na stavební úřady, aby zkontrolovaly, zda jsou objekty, kde mají být odpady skladovány, zkolaudovány pro daný účel.

Množství odpadu, které do Česka Němci navezli, se podle ředitele České inspekce životního prostředí Jana Slance výrazně nemění. Začala fungovat kontrola na hranicích a velké černé skládky už byly odhaleny. K odhadu zhruba 15 tisíc tun odpadů tak už přibývají pouze jednotlivé kamiony.

Černou skládku německého odpadu v Libčevsi na Lounsku začne na náklady státu likvidovat najatá firma kolem 30. března. Peníze chce stát získat zpět přes exekuční firmu. Sklad s odpadem z Německa, mimo jiné i textilem a autokoberci, objevili v areálu bývalého kravína v Libčevsi celníci spolu s pracovníky inspekce počátkem ledna. Nelegální skládka několikrát hořela. Poprvé vzplála 5. února. Oheň už zlikvidoval až dvě třetiny navezeného odpadu.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz