Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko přitvrdilo ve zbrojení na ptačí chřipku

  9:42aktualizováno  9:42
Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že nakoupí více léku Tamiflu proti ptačí chřipce, než mělo dosud v úmyslu. Podobně "zbrojí" i další evropské země.
Poptávku po léku proti ptačí chřipce Tamiflu se zvyšuje. Ilustrační foto.

Poptávku po léku proti ptačí chřipce Tamiflu se zvyšuje. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Riziko příchodu smrtelného viru ptačí chřipky H5N1 přinutilo Česko ke změně plánů. Ačkoliv až dosud hygienici počítali s očkováním jen dvaceti procent obyvatelstva, hlavní hygienik Michael Vít v pondělí oznámil, že pokud ptačí virus zmutuje a dojde až do Česka, obranné sérum obdrží šedesát procent populace.

"Ptáte se, proč to navýšení? Naši odborníci prostě až nyní spočítali, že k zastavení pandemie této choroby je nutné proočkovat šedesát procent lidí. Zvýšíme i množství dávek léku Tamiflu z šesti set tisíc na milion dvě stě tisíc," vysvětluje Vít.

I ostatní vlády Unie slibují podstatný nárůst zásob antivirotik a také případný nákup nově vyvinutých vakcín, pokud se pandemie rozpoutá. Česko a stejně tak další členské země Evropské unie většinou neplní doporučení Světové zdravotnické organizace, aby měly zásoby léku typu Tamiflu pro 25 procent svého obyvatelstva.

Pokud Česko dostojí plánům Víta nakoupit v případě pandemie mnohem větší množství nových očkovacích vakcín a zdvojnásobit i zásoby léku Tamiflu, "vyhoupne" se tímto krokem na lepší evropský průměr.

Například Velká Británie zatím objednala celkově 14,6 milionu dávek Tamiflu za dvě stě milionů liber. Zároveň zatím jako jediná země EU oznámila, že v případě propuknutí pandemie zajistí nákup nově vyvinuté účinné vakcíny pro všechny obyvatele, tedy šedesát milionů lidí.

Státy nakupují různé množství léků
Zprávy z jednotlivých zemí o zásobách a nákupech antivirotik se různí. Například jedenáctimilionové Řecko počítá, že na jaře dostane zásilku dvou set tisíc dávek Tamiflu. Itálie vyčlenila sto milionů eur na nákup antivirotik, která by vystačila pro deset milionů obyvatel, to odpovídá třiceti milionům dávek.

Nizozemsko má v současné době 220 tisíc dávek a počítá s dalšími téměř pěti miliony na začátku roku 2007. Španělsko má "pokrytu" jen čtvrtinu obyvatel. Belgie chce mít k dispozici tři miliony dávek koncem roku 2007 a jejím cílem je ochránit až třicet procent obyvatel.

Brusel už v minulých týdnech varoval, že některé, a to zejména bohatší země mají poměrně slušné zásoby a také dopředu nasmlouvané další dodávky, zatímco ty chudší zůstávají bez potřebné ochrany.

Například Rumunsko, které se chystá do Unie vstoupit příští rok a v zemi se už objevily první případy nakažené drůbeže, má zatím jen okolo patnácti tisíc dávek Tamiflu.

V Česku jsme u ptáků vir nezjistili, tvrdí expert

Ornitolog Jaroslav Cepák z Kroužkovací stanice Národního muzea nabádá Čechy ke klidu, z nakažení ptačí chřipkou od ptáků nemusí mít podle něj strach. Postup nákazy zatím vůbec neodpovídá tažným směrům stěhovavého ptactva.
 
Přenos nebezpečného viru stěhovavým ptactvem vylučujete?
Nevylučuji. Dosud ale nebyl žádný takový případ prokázán. Vždy šlo o zarážející "soužití" drůbeže s člověkem, kdy je trusem ptactva lidské obydlí doslova prosyceno. Pokud je navíc v některých zemích vyhlášenou pochoutkou syrová drůbeží krev, tak se ani nedivím, že se ti lidé nakazili. Překvapen mohu být snad jen tím, že až teď.
Trochu mi utíkáte z otázky. Ptal jsem se na možnost nákazy stěhovavým ptactvem?
Zkusme to tedy jinak. Pokud se nastěhujete do shromaždišť stěhovavých vodních ptáků, které bude infikováno virem, a nebudete dodržovat ani elementární hygienu, pak se zřejmě po několikatýdenním či několikaměsíčním pobytu mezi divokými kachnami či racky nakazíte. Jinak o tom ale pochybuji.
V Česku jste dosud nakaženého stěhovavého ptáka nenašli?
Ptačí chřipka je jednou z nemocí, kterou ptáci trpí. Ale s nebezpečným virem k nám dosud žádný stěhovavý pták nepřilétl. Alespoň se to při odběru vzorků ptačích zimovišť neprokázalo. Turecko je v Evropě. Může tedy na jaře nějaký nakažený pták přilétnou i do Česka?
Není důvod k panice. Ptáci k nám budou přilétat z jihu a jihozápadu. Lidé nám teď často volají a ptají se, zda mají i letos v zimě krmit sýkorky. Říkáme jim: Bez obav.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz