Rostislav Roztočil na procházce německým městem Bietigheim-Bissingen

Rostislav Roztočil na procházce německým městem Bietigheim-Bissingen | foto: ČTK

Česko požádalo o pomoc s vydáním Roztočila

  • 11
Ministerstvo spravedlnosti znovu požádalo německé úřady, aby pomohly vydat Rostislava Roztočila do Česka. Protějšky z Bádenska-Württenberska přitom ujistilo o právu Roztočila na projednání případu před soudem. Právě to je podmínka tribunálu ve Stuttgartu, který o vydání rozhodl.

"I přes ujištění německá strana bohužel doposud nerealizovala vydání Rostislava Roztočila, přestože bylo příslušnými německými orgány povoleno. Podle sdělení německé strany byl jmenovaný příslušnými německými orgány vyzván, aby se dostavil před české orgány, avšak proti této výzvě podal námitky," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Pavel Staněk.

Vrchní soud ve Stuttgartu rozhodl 24. dubna o Roztočilově vydání do České republiky s podmínkou, že mu bude umožněno nové projednání jeho případu u soudu. - více zde

Krajský soud v Praze ale zatím o obnově jeho řízení nerozhodl. Proces podle něho může být obnoven až po jeho příjezdu do Česka.

"Rostislava Roztočila se týkají dvě řízení. První je o vydání, které souvisí s jeho útěkem. Soud v Německu rozhodl, že vydá pana Roztočila s takzvanou "výhradou". To znamená, že když dojde k jeho vydání do Česka, bude nařízeno veřejné zasedání. Tam se může vyjádřit, zda souhlasí s trestem, který mu byl uložen. Předpokládáme, že souhlasit nebude a poté proto znovu proběhne to soudní řízení, kde už byl v minulosti odsouzen," řekla iDNES.cz mluvčí pražského krajského soudu Lenka Ceplová.

Druhé řízení, které se týká nezávisle podaného návrhu na obnovu procesu, podle mluvčí krajského soudu s vydáním Rostislava Roztočila nesouvisí.

Uprchlík v osmdesátých letech emigroval. Nejprve do Rakouska, poté do Německa. V roce 1985 ho odsoudily české soudy v jeho nepřítomnosti za vraždu egyptského studenta. Roztočil jakoukoliv vinu popírá. Rakousko a později ani Německo ho ale do Československa nevydaly. Podle tamních úřadů chyběly proti Roztočilovi usvědčující důkazy.

Roztočil žil léta spořádaně v Německu v Bietigheimu-Bissingenu. Zadržen byl až v roce 2000 na přechodu ve Svatém Kříži při vstupu na české území. Do té doby prý ale pravidelně navštěvoval rodnou zemi bez jakýchkoli problémů.

Od roku 2000 pak byl v plzeňském vězení. Po celou dobu se domáhal zrušení rozsudku a obnovy řízení. V roce 2004 požádala jeho sestra Stanislava Ruppová krajský soud v Praze o obnovu procesu. Když se nic nedělo, zvolil prý jako poslední možnost útěk z vězení. V Německu ho zadržela policie. - více zde


Nejlepší videa na Revue