Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na boj s ebolou přispěje Česko rukavicemi či návleky za čtyři miliony

  13:26aktualizováno  13:26
Vláda schválila humanitární pomoc pro boj ebolou, dá na ni nyní přes 4 miliony korun. V nejbližší době do postižených zemí západní Afriky z Česka poputují tisíce jednorázových overalů, ochranných rukavic, brýlí a návleků na obuv, ale také vaky na odvoz zemřelých.

Pracovník humanitární organizace Samaritan’s Purse na nedatovaném snímku školí místní, jak se chránit před nákazou ebolou. | foto: Reuters

Podnětem k poskytnutí pomoci, kterou schválila vláda na svém středečním zasedání, se stal otevřený dopis ředitele české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

„Česká republika poskytne materiální pomoc podle svých možností prostřednictvím resortů zdravotnictví, vnitra a Správy státních hmotných rezerv, a to pořízením ochranných pomůcek ve výši 4,139 milionů korun,“ vypočítává tisková zpráva Úřadu vlády.

Krizová sbírka na pomoc v boji s ebolou

  • Humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic otevírá veřejnou sbírku na pomoc v boji s epidemií eboly v Africe
  • Číslo účtu: 222 666/2700
  • Dárcovská SMS: text DMS EBOLA na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30 korun, Lékaři bez hranic obdrží 28,50 korun)
  • Online dary: www.lekari-bez-hranic.cz/online-dary

Už v polovině září české Ministerstvo zahraničních věcí přispělo operačnímu centru organizace Lékaři bez hranic v Ženevě třemi miliony korun (více najdete zde).

S ohledem na vývoj epidemiologické situace v postižených zemích potrvá podle Světové zdravotnické organizace (WHO) kritická situace dalších šest až devět měsíců, než se ji podaří stabilizovat.

„Vláda se proto rozhodla uvolnit na pomoc mezinárodním organizacím, resp. pro poskytnutí budoucí materiální humanitární pomoci dalších 15 milionů korun,“ doplnila zpráva.

Současná epidemie eboly propukla loni v prosinci. Podle posledních údajů WHO je v Guinei, Libérii a Sieře Leone evidováno na šest tisíc potvrzených případů onemocnění, téměř tři tisíce nakažených nemoci podlehly. WHO odhaduje, že pokud nebudou přijata další opatření, počet nakažených v západní Africe by mohl na začátku listopadu dosáhnout dvaceti tisíc.

Situaci v současné době komplikují také nová ohniska nákazy v Nigérii, Senegalu a v Demokratické republice Kongo.

Prvního nakaženého ohlásily i USA. Nakažený se začal léčit po návratu z Libérie a mohl nakazit další lidi (více čtěte zde).

Co způsobuje virus ebola

Co způsobuje virus ebola

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz