Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko posiluje bezpečnost země

  16:10aktualizováno  16:10
Česko zpřísňuje bezpečnostní opatření. Zvýší ostrahu jaderných elektráren, letiště i státních hranic. Před kontaminací se budou chránit zdroje pitné vody i jídlo. Preventivně se zkontroluje ochranný systém metra a dalších objektů.

"Bezpečnostní opatření vejdou v platnost během několika dnů," uvedl po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Stanislav Gross.

Letiště ochrání vojenská technika
Ruzyňské letiště bude během příštího týdne monitorovat vojenská technika. Tu bude podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefka obsluhovat čtyřicet vojáků.

"Nebude to tedy dvě stě jako po 11. září," podotkl. Letiště mají monitorovat vojenské stroje typu Sněžka, Los, či Oko.

Pod dohledem budou elektrárny i metro
Pod kontrolou bude i státní hranice. "Opatření budou platit jak na zelené hranici tak na přechodech. Lidé, kteří budou přes hranice projíždět, by to ale neměli nijak zvlášť pocítit," podotkl ministr.

Zvýšená ostraha se od příštího týdne dotkne i jaderných elektráren. Do objektů bude mít přístup méně lidí, než obvykle. "Cizí osoby budou mít ztížený přístup do areálu elektráren," upřesnil Gross.

Krizový štáb má úkol i pro hasiče. Zkontrolují protipožární ochranu metra. Ministerstvo vnitra chce mít jistotu, že je z hlediska požární ochrany a únikových cest vše v pořádku. Pražští hasiči tak budou muset od příštího týdne projít každý kout podzemní dráhy a zkontrolovat všechny poplachové a bezpečnostní systémy.

"Preventivní kontroly stavu požární ochrany intenzivně probíhají ve vybraných objektech hlavního města. Které to jsou, vám však z bezpečnostních důvodů nemohu sdělit," řekl iDNES mluvčí hasičů Václav Hladík.

"Režim kontrol a naše krizové plány by se daly přirovnat k srpnovým povodním. V případě nutnosti jsme připraveni zasahovat na sto padesát až dvě stě procent než obvykle," dodal.

Podle Grosse je ke kontrole vytypováno celkem 323 objektů. Kvůli tomu budou do Prahy povolány posily hasičských sborů i z jiných regionů.

"Jde o to, aby byla ve vytypovaných objektech zajištěna řádná protipožární ochrana včetně únikových cest," vysvětlil ministr.

Pod kontrolou bude voda i jídlo
Stát se více chránit před možnou kontaminací zdroje pitné vody i jídlo. Způsob zajištění bezpečnosti potravinářského průmyslu připravilo ministerstvo zemedělství.

"Společně s našimi inspektory jsme vyhotovili potřebné materiály. Veškeré podrobnosti ale podléhají určitému stupni utajení, takže vám nemohu více sdělit," řekl iDNES mluvčí ministerstva Martin Severa.

V záloze jsou dva tisíce vojáků
Pro případ nouze bude v záloze připraveno více než dva tisíce vojáků, prohlásil první náměstek ministra obrany Jaroslav Škopek. Toto rozhodnutí však musí ještě posvětit vláda. Ta by o posílení policie vojáky měla jednat již v pondělí.

Vojáci by podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka měli být schopni v případě nutnosti začít střežit objekty strategického významu do šesti hodi.

Mohou být například rozmístěni okolo chemických továren, které by v případě sabotáže mohly zamořit okolí, ale třeba i kolem Pražského hradu nebo armádního generálního štábu, řekl ČTK ministr.

Získat některé vízum bude těžší
Krizový štáb rozhodl rovněž o zpřísnění vízového režimu z rizikových regionů. "Jistě se dá domyslet, v jakých zemích budeme při vydávání víz ostražitější," naznačil Gross pouze.

Je to prevence, ujišťoval Gross
Ministr vnitra zdůraznil, že všechna opatření jsou preventivní. Rozvědky podle něj nemají žádné informace o přípravě teroristického útoku na Česko.

"Zvýšením bezpečnostních opatření nereagujeme jen na vývoj kolem situace Iráku. Musíme myslet na to, že je zde po 11. září stále hrozba teroristických útoků."

Gross připustil, že v případě vypuknutí ozbrojeného konfliktu s Irákem by se současná bezpečnostní opatření ještě zvýšila.

I svět posiluje bezpečnost
Bezpečnost v souvislosti s krizí kolem Iráku už posílily USA, Izrael a Velká Británie. "I když přímo útok nečekám, máme připravenou celou škálu opatření včetně určitých apelů na veřejnost," řekl ráno Radiožurnálu ministr vnitra Gross.

"Nemáme sice konkrétní poznatek o tom, že by se chystal teroristický útok, ale údaje, které máme k dispozici, českou vládu vedou k větší bdělosti," vysvětlil.

"Bezpečnostní opatření v zemi budou zpřísněna, ale ne nějakým dramatickým způsobem." Podle ministra to obecně souvisí se zhoršenou bezpečnostní situací ve světě.

Bezpečnostní opatření posílila v minulých dnech Velká Británie. Britská policie varovala, že teroristická síť Al-Kajda Usámy bin Ládina by se mohla pokusit zaútočit na Londýn. Úřady evakuovaly část ostře střeženého letiště Heathrow. Policie nedaleko zatkla čtyři podezřelé. - čtěte zde

V okolí letiště Heathrow hlídkují tanky a stovky vojáků. Britští představitelé neupřesnili charakter hrozeb, ani jak dlouho by měla bezpečnostní opatření trvat. - více zde

Varovali však, že Al-Kajda se možná pokusí zaútočit na Londýn na konci muslimského svátku al-adhá. Tato náboženská slavnost potrvá do soboty.

Bezpečnost posílil také Izrael a před časem i Spojené státy.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz