Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko posílá všechny z Tchaj-wanu do izolace

  18:31aktualizováno  18:31
Hygienici dávají do desetidenní nemocniční karantény všechny cestovatele z Tchaj-wanu, který je ohniskem nemoci SARS. Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký ČTK řekl, že v sobotu dopoledne předali infekční klinice Fakultní nemocnice Bulovka dvě české učitelky čínštiny, které přiletěly z Tchaj-peje.

 "V neděli či v pondělí očekáváme návrat jejich dvou kolegů, i oni budou přímo z letiště převezeni na Bulovku," uvedl.

Ředitel nemocnice Jaroslav Štrof ČTK potvrdil, že obě ženy jsou zdravé, v karanténě jsou z preventivních důvodů. Totéž platí pro českého novináře, který přicestoval z Thajska v pátek a leží na Bulovce. Zvýšenou teplotu asi způsobila zanícená rána na noze.

Již v pátek toto opatření dopadlo dvě studentky, které přiletěly z Tchaj-wanu. Hygienici je po přistání převezli rovnou z ruzyňského letiště na sledování do Fakultní nemocnice Bulovka. Jména a adresy obou dívek byly v letištním počítači. Jakmile přistály, sanitky je odvezly na Bulovku.

Od počátku týdne je na tamní infekci pětadvacetiletý mladík, kterého lékař z ruzyňského letiště neodeslal na kliniku, přestože si stěžoval, že mu není dobře. Mladík si záměrně snížil teplotu paraleny a prošel letištními kontrolami. Rodiče, znepokojení jeho stavem, ho odvezli na Bulovku.

Jako první to v pátek potkalo dvě studentky, které přiletěly z Tchaj-wanu. Hygienici je po přistání převezli rovnou z ruzyňského letiště na sledování do Fakultní nemocnice Bulovka. Jména a adresy obou dívek byly v letištním počítači. Jakmile přistály, sanitky je odvezly na Bulovku.

"Nezajímá mne, jestli jim něco je, či ne. Důležité pro mne je, že přilétají z Tchaj-peje, kterou Světová zdravotnická organizace považuje za ohnisko SARS. A já mám ze zákona povinnost ochránit občany této země před možnou nebezpečnou nákazou," říká Polanecký.

O odhodlání hygienika svědčí i to, že je ochoten riskovat případnou žalobu kvůli omezování osobní svobody. Pokud se bude někdo z cestujících bránit, je připraven ho poslat do karantény i násilím. "Jen ať to pak klidně dají
k soudu, já si svůj postup, možná tvrdý, obhájím," říká.

Hygienik Polanecký v boji proti možnému rozšíření SARS výrazně přitvrdil poté, co lékař firmy Meditrans, jež na letišti ošetřuje nemocné cestující, vážně chyboval, když poslal v noci na úterý domů pětadvacetiletého muže, přestože si mladík lékaři po návratu z Hongkongu stěžoval na zdravotní obtíže.

Právě u tohoto muže pak první testy naznačovaly nákazu SARS, ačkoliv se do včerejška jeho onemocnění nepotvrdilo. Zdravotník podle Polaneckého špatně vyhodnotil okolnosti, zejména místo odletu. Šéf firmy Meditrans Ilja Chocholouš dal chybujícímu lékaři výpověď.

Zdravotní stav pětadvacetiletého mladíka, u něhož první dva testy naznačovaly možnou nákazu smrtelnou chorobou SARS a další ověřování byla negativní, byl včera dobrý.

"Horečku nemá, cítí se velmi dobře, jeho klinický stav se zlepšuje," uvedla primářka infekčního oddělení pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. "Záleží ale i na tom, jak odebrané vzorky ještě vyhodnotí epidemiologové a hygienici," vysvětluje Marie Otavová z laboratoře Státního zdravotního ústavu.


Letíte z Tchajwanu? Jdete do karantény
Obě pracoviště v pátek počítala s tím, že okamžitě vyšetří a uloží do karantény dvě studentky, které se vrátily z Tchaj-wanu. Podobný osud v sobotu čeká další dva studenty, kteří přiletí rovněž z Tchaj-wanu. I je jakkoliv budou vypadat zdravě - čekají testy a pak desetidenní karanténa na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce.

Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký to zdůvodňuje tím, že nedopustí, aby v Česku propukla podobná epidemie SARS jako v Torontu.

V Kanadě totiž vzplála nákaza po příletu jediného pasažéra infikovaného syndromem SARS. "Žádné Toronto tu nepřipustím," prohlašuje kategoricky hygienik. Do karantény byl v pátek preventivně umístěn i český novinář, který přicestoval z Thajska se zvýšenou teplotou. Polanecký ji však vysvětluje tím, že si novinář poranil nohu, která se mu zanítila.

Lékař na letišti selhal
Hygienici se snaží vylepšit systém opatření proti vypuknutí epidemie SARS. Nechtějí, aby se opakovala chyba, kdy lékař letištní zdravotnické firmy Meditrans poslal domů muže, ačkoliv si stěžoval na teploty a říkal, že má podezření na malárii. Lékař mu řekl, ať navštíví infekční kliniku. Sanitku mu ale nezavolal.

"Chyba kolegy byla pro nás velkou školou. Za těch pár dní, co se čekalo na testy, jsem o dost zestárl," říká šéf firmy Meditrans Ilja Chocholouš.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz