Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko odpoví na žádost o radar zřejmě v březnu

  13:53aktualizováno  13:53
Česká diplomacie už dokončuje svou odpověď Američanům k radarové základně. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v České televizi prohlásil, že nótu pošle už brzy. Prý během března. Nevyloučil, že do nóty připíše i požadavek Česka na začlenění základny do systému NATO.
Diplomatická nóta k základně by měla do USA odejít v březnu.

Diplomatická nóta k základně by měla do USA odejít v březnu.

Protiraketový radar

"Zatím o nótě ještě debatujeme a nemáme jasný termín. Bude to ale poměrně brzy," uvedl šéf české diplomacie v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Karel Schwarzenberg zároveň nevyloučil, že to bude během března. "Taková práce se nesmí uspěchat. Raději, ať je to důkladně připravené."

Připustil, že by se požadavek na začlenění radarové základny do systému NATO mohl objevit už v této nótě.

"Je to možné. Právě o tom diskutujeme, jestli je to účelné, nebo to bude nutné nejdříve probrat v jiné rovině. Ale zajisté budeme přesně o tuto věc usilovat," uvedl ministr.

Nechtěl upřesnit ani svůj osobní názor na zařazení základny k Severoatlantické alianci. "Ještě jsem se nerozhodl, právě se o tom radíme," dodal.

Ruští generálové zhoršují česko-ruské vztahy
Ministr zahraničí reagoval také na slova velitele ruských raketových vojsk, podle kterého by Rusko mohlo na Česko zaměřit své rakety, pokud by zde vznikla základna. (více zde) ČR ale podle Schwarzenberga podávat protestní diplomatickou nótu nebude, protože podle něj není zatím potřeba.

"Jak pan premiér, tak já jsme se jasně vyjádřili a ruská strana to zajisté zaznamenala. Myslím, že v tomto okamžiku není potřeba to vyhrocovat protestní nótou," prohlásil v České televizi ministr.

Ostrá slova šéfů ruské armády podle něj zbytečně zatěžují česko-ruské vztahy. "V Evropě není obvyklé, že se k politickým otázkám vyjadřují generálové místo ministra zahraničí. My nejsme zvyklí dávat váhu na slova generálů, mě zajímá, co říká můj protějšek a co se říká na politické úrovni," dodal Schwarzenberg.

S tím souhlasí i bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. Podle něj jsou ruská vyjádření jen silácká slova. "Není normální, aby generálové vstupovali do politických témat, to se dělalo jen v minulosti."

Jedna základna podle něj nemůže Rusko ohrozit. "Rusové použili jen silná slova. Zbraně a systém, o kterých hovořili v souvislosti se střední Evropou, jsou dneska v podstatě nepoužitelné. V současné době se řeší věci jiným způsobem, více politicky a na základě mezinárodních organizací. Hrozit raketami je zkrátka přehnané," dodal Šedivý.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz