Veterináři od rána do noci kontrolují chovy drůbeže. Ilustrační foto.

Veterináři od rána do noci kontrolují chovy drůbeže. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Česko očekává první případ ptačí chřipky

  • 31
Chvíle, kdy se i v Česku objeví první případ ptačí chřipky, může být otázkou několika hodin. Poté, co se smrtící nákaza objevila s výjimkou Polska ve všech sousedních zemích, je to jisté. Své o tom vědí veterináři, kteří si v posledních dnech sahají na dno sil.

SPECIÁL: Ptačí chřipka

Veterináři od rána do noci kontrolují chovy drůbeže a mezi tím vyjíždějí kuhynulým labutím a dalším opeřencům.

"Jen za včerejšek jsme do národní referenční laboratoře poslali k prozkoumání jedenáct uhynulých ptáků," říká šéf středočeské veterinární správy Zdeněk Císař. Každá mršina se musí zabalit do dvou igelitových pytlů, popsat a orazítkovat. Náklad sbírají modré kurýrní dodávky a svážejí ho do Prahy.

"Denně dostáváme k pitvě a zkoumání čtyřicet až sto kusů," říká ředitel Státního veterinárního ústavu v Praze Bedřich Horyna. Jeho lidé v Národní referenční laboratoři vzorky zkoumají a budou první, kdo oznámí: V Česku udeřila ptačí chřipka.

V místě nálezu uhynulého zvířete začnou platit zpřísněná bezpečnostní opatření. Veterináři sečtou v okruhu tří kilometrů veškerou drůbež. Slepice, husy a kachny budou muset být bezpodmínečně v kurnících.

"Pokud se virus objeví přímo v chovech, budou ptáci vybiti," vysvětluje Zdeněk Pospíšil z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Na první případ smrtící nákazy se chystají i lékaři. Příští týden se v odborných časopisech objeví přesný návod, co mají lékaři dělat ve chvíli, kdy se u nich v ordinaci objeví první pacient s podezřením na nákazu.

Jak se pozná nakažený člověk

V době, kdy se po celé Evropě objevují nakažení ptáci, sešli se zástupci lékařů ze zemí Evropské unie. Jejich cílem bylo dohodnout se, jak rozpoznat onemocnění virem H5N1 u lidí a jak postupovat. K čemu nakonec dospěli?

Kdy u pacienta může jít o ptačí chřipku?
Bude mít horečku nad 38 stupňů a příznaky infekce dýchacích cest. Hlavní český hygienik Michael Vít doplňuje, že mezi příznaky ptačí chřipky, jimiž se může lišit od klasické, patří také průjem. Zvýšená pozornost budě věnována i zemřelým, kteří před smrtí zmíněné příznaky měli.

Tito pacienti museli během sedmi dnů před vypuknutím nemoci splnit alespoň jednu z následujících podmínek.
1. Navštívili oblast, kde je v současnosti podezření na výskyt chřipky nebo je tam již ptačí chřipka potvrzena.
- Zároveň však museli být v těsném kontaktu s nemocnou či mrtvou domácí drůbeží nebo s divokými ptáky v postižené oblasti.
- Nebo pobývali v domě, kde byla hlášena nemocná či mrtvá drůbež v předchozích šesti týdnech.
2. Pobývali v těsné (to znamená kolem jednoho metru) blízkosti osoby, u které byl virus H5N1 potvrzen.
3. Pracovali v laboratoři, kde se mohli chřipkou nakazit.

Chřipka se prokazuje nejméně jedním ze čtyř různých laboratorních testů. Lékaři budou u pacientů s ptačí chřipkou rozlišovat tři případy.
1. Možný případ - sem budou patřit pacienti s popsanými příznaky onemocnění, kteří pobývali v rizikové oblasti.
2. Pravděpodobný případ - u pacientů bude potvrzen jeden test na chřipku H5. (Ta je pro lidi méně nebezpečná než chřipka H5N1)
3. Národně potvrzený případ - test na chřipku H5 nebo H5N1 potvrdí Národní referenční laboratoř.

Všechny vzorky od národně potvrzených případů budou následně posílány do speciálního centra Světové zdravotnické organizace a tam potvrzovány. Pokud by u pacienta byla chřipka H5N1 potvrzena, byl by hospitalizován a léčen pomocí tamiflu. Vyšetřeni by byli i ti, kteří s ním přišli do styku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video