Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko nechce Rakušanům vrátit židle

  1:00aktualizováno  1:00
Rakousko už půl století žádá o vrácení dvou set historických židlí, které po válce zůstaly na českém území. Památkové židle pocházejí z vídeňských císařských zámků Schönbrunn a Hofburg. Česko je však sousedům vracet nebude.
Židle rakouských císařů

Židle rakouských císařů - Nábytek, který užíval dvůr rakouských císařů ve Vídni, se po 2. světové válce ocitl na Moravě. Československo jej znárodnilo a nechalo částečně poničit. Část vzácných židlí se dokonce ztratila. (24. listopadu 2004) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Ministr zahraničí Cyril Svoboda zpracoval návrh, aby židle byly vráceny.

Mohlo to být příjemné překvapení pro rakouskou ministryni zahraničí Ursulu Passnikovou, s níž se setkává ve čtvrtek. Překvapení se však konat nebude.

"Bylo jasné, že pro to není velká vůle, tak jsem to stáhl. Židle zůstanou na Moravě. Nemá smysl dělat konflikt kvůli dvěma stům židlí. Už to do vlády znovu předkládat nebudu," řekl MF DNES Svoboda.

Židle zůstanou na jihomoravských zámcích Uherčice, Bítov a Vranov. "Židle jsou v naší správě. Nemůžeme je sami nikomu dát," řekl ředitel brněnského památkového ústavu Jaromír Míčka.

Proč jsou židle na Moravě?
Putování židlí začalo na konci druhé světové války, kdy Vídni, ležící v tehdejší Hitlerově říši, hrozilo bombardování. Úřady rozhodly, že židle, ale i sedací soupravy z císařských zámků budou převezeny do bezpečí. Vybrali si jihomoravský zámek Uherčice. 

A vybrali si špatně. Zámek sice unikl bombardování, ale jeho majitel Ottaviano Collalto di San Salvatore byl po válce označen za Němce a neunikl konfiskaci. Spolu se zámkem, který později zdevastovala armáda, byly ovšem znárodněny i židle. Co na tom, že už od pádu monarchie byly majetkem Rakouské republiky...

Rakušané se o svůj majetek pochopitelně hlásili. V roce 1955 byla podepsána smlouva o vzájemném majetkovém vypořádání, která se vztahuje i na židle. Ty však někdejší Československo vydat odmítalo a raději je nechalo chátrat v rozpadajícím se zámku.

Když se po pádu komunismu rozběhla nová jednání a v roce 1994 dodali Rakušané soupis majetku, ukázalo se, že téměř třetina židlí jednoduše chybí. Z některých zbyla jen torza a jiné byly dokonce ukradeny před šesti lety. "Majetek není v nejlepším stavu, jen část je po rekonstrukci," upozornil Míčka. Renovace ostatních židlí by stála asi 6 milionů korun.

Proč majetek nebyl vrácen?
Nákladná obnova židlí před vrácením (přece nebudeme vracet rozlámané kusy) a fakt, že židle byly zaevidovány jako památka, zkomplikovaly jejich případné vydávání.

Kulturní památky nelze vyvézt. Ale ministr kultury Pavel Dostál to tak jednoznačně nevidí: "Co bylo ukradeno, má být vráceno. Nejsem zásadním odpůrcem navracení," řekl Dostál, který se zotavuje po nemoci, ale se svým úřadem je v kontaktu. "O tomto mne ještě neinformovali, mohl bych Cyrilovi zavolat," řekl.

Zda na problém "židle" upozorní na dnešním jednání kolegu Svobodu rakouská ministryně, zatím není jasné. "Nemohu přesně říci, zda to bude jedním z témat," řekl Michael Heider z rakouské ambasády.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz