Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko musí prokázat, že plní podmínky EU

  0:01aktualizováno  0:01
Nástrahy na cestě do Evropské unie po úspěšném referendu zdaleka nekončí. Aby se 1. května 2004 čeští občané stali také občany unie, musí země splnit řadu požadavků ze strany Bruselu. Český parlament čeká ještě ratifikace smlouvy o vstupu Česka do EU.

Totéž se týká poslanců současných členských zemí. Očekává se však, že schvalování by mělo být hladké.

Česko bude muset prokázat, že plní podmínky, ke kterým se zavázalo v přístupové smlouvě. Bruselští úředníci začnou v listopadu kontrolovat, jestli u nás nezůstaly evropské normy jen na papíře.

Mezi hlavní úkoly patří schválení zákona o zadávání veřejných zakázek. "Unie nebude ochotna financovat projekty, které budou mít předem známého vítěze," řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pod velkým tlakem bude také veřejná správa a samospráva tak, aby města a obce uměly dosáhnout na peníze z evropských fondů.

Bude také třeba najít kvalifikované a zkušené lidi, kteří obsadí posty v evropských úřadech. Výběr by měl začít na podzim. Před Evropskou unií pak leží aktuální problém - evropská ústava. Na jejím základě se změní fungování unie tak, aby byla schopna pojmout deset nových členů.

Konvent EU v pátek schválil návrh nového uspořádání, který mimo jiné počítá se zavedením prezidenta unie, postem ministra zahraničí či častějším rozhodováním kvalifikovanou většinou. Evropu a stejně tak českou politickou scénu však nadále rozdělují názory, jak unii dále propojit.

V říjnu se nad návrhem ústavy sejdou zástupci vlád pětadvaceti členských i kandidátských zemí, z nichž každá včetně české bude mít právo dokument zablokovat.

Svoboda: Prosadíme se
Jeden z českých zástupců, Jan Zahradil z ODS, opustil konvent před klíčovým hlasováním na protest proti pojetí ústavy EU, které mu připadá příliš federalistické. Byl jediným z členů konventu, který takto postupoval. ODS požaduje, aby Češi o přijetí nové ústavy rozhodovali v referendu, pokud konečný návrh převede řadu pravomocí na Brusel.

Jan Kohout, zástupce vlády v konventu, usoudil, že takto pojatá ústava je z 90 až 95 procent pozitivní a pro Českou republiku přijatelná.

"Budeme jasně hájit zájmy České republiky. Výsledek, který předložil konvent, je jen podkladem," slíbil ministr Svoboda. Dodal, že nové referendum vyžaduje změnu české ústavy. "Nedokážu si přestavit, že se obě komory parlamentu shodnou na změně zákona o referendu," poznamenal.

Autoři:


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz