Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko musí chránit masařku i jepici. Pokud vymřou, přijde o ně celý svět

  15:43aktualizováno  15:43
Česká republika má desítky endemitů. Tedy organismů, které se přirozeně vyskytují jen u nás a pokud vymřou, přijde o ně celý svět. Jen v České republice žije myšice malooká, jepice krkonošská nebo vzácný poddruh masařky. Uvádí to ministerstvo životního prostředí ve Zprávě o stavu přírody a krajiny 2009.
Moucha. Ilustrační foto

Moucha. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Některé druhy přežívaly v izolovaných populacích dostatečně dlouho, aby se postupně vyvinuly v samostatné poddruhy, vyskytující se pouze na velmi omezeném území, proto by ochrana měla být soustředěna i na endemity, je to naše celoevropská zodpovědnost," uvedl ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Vítězové a poražení

Na úbytek orné půdy, zarůstání některých travnatých ploch, zastavěnou krajinu a fragmentaci přírody infrastrukturou reagují organismy různě. Některé se dokáží přizpůsobit a prosperovat (vítězové), jiné kvůli změnám ztrácejí vhodný biotop a hynou (poražení). Příklad:

VÍTĚZOVÉ:
sinice
kopřiva dvoudomá
jasan ztepilý
netýkavka malokvětá
hraboš polní
prase divoké
straka obecná
kapr obecný

PORAŽENÍ:
leknín bělostný
vstavač trojzubý
jasoň dymnivkový
hlaváček jarní
skřivan polní
rys ostrovid
vrabec domácí
kuňka obecná

Podle zprávy v naší zemi doposud vymřelo 878 druhů. Patří mezi ně houby, mechorosty, cévnaté rostliny, bezobratlí i obratlovci. Za své vzalo i několik endemitů.

V České republice endemicky žijí desítky organismů, které se vyskytují především ve vyšších polohách českých pohoří, zejména v Sudetech (odborné označení horstev podél severní hranice České republiky), a na specifických lokalitách středních Čech.

"Jedním z důvodů může být poloha našeho státu uprostřed Evropy, kde v různých obdobích zasahovala různá vegetace. Ale je to také dlouhým a podrobným zkoumáním, které tyto druhy objevilo a rozlišilo," stojí v dokumentu.

Jen u nás žijí vzácné poddruhy brouka krasce, střevlíka, jepice či masařky, která byla nalezena jen jednou na jihu Moravy. Pyšníme se také stromem jeřábem sudetským, či lipnicí jesenickou, která roste pouze na Petrových kamenech v Hrubém Jeseníku.

Příkladem nejohroženějších endemitů může být fialově kvetoucí rostlina hořeček mnohotvarý český, která byla dříve běžným druhem, nyní je na pokraji vymření a vyskytuje se jen na 65 lokalitách na Šumavě a Šumavsko-novohradském podhůří.

Ochranu potřebují i sysel nebo strnad

Syslové

Jiné druhy sice žijí i v dalších zemích, my bychom o ně ale mohli natrvalo přijít. Příkladem může být náš nejvzácnější had užovka stromová, která žije pouze v Poohří, Podyjí a v Bílých Karpatech.

Z polí mizí také pták strnad zahradní, jeho populace čítá v současnosti pouze 80 až 160 jedinců, což je jedna tisícina populace evropské. Dříve škůdce a dnes kriticky ohrožený sysel obecný bojuje o přežití třeba v Českém středohoří, kde žije kolonie 250 jedinců.

Naopak optimismus odborníkům dodávají například sokol stěhovavý, kterému se v poslední době daří hojně rozmnožovat, rys ostrovid nebo bobr evropský, který vytvořil několik stálých populací a už začal škodit lesníkům a vodohospodářům.

Endemit

Endemit je druh, který vznikl a je rozšířen jen v určitém omezeném území a nikde jinde se nevyskytuje, například čolek karpatský. V úvahu se bere pouze přirozený výskyt druhu. Areály jeho výskytu mohou být rozdílné. Nekdy se jedná o lokalitu o rozloze několika metrů čtverečních (lipnice jesenická na Petrových kamenech). Druh vyskytující se na tak malém území se nazývá stenoendemit. Jiné endemity se mohou vyskytovat v celém pohoří, na ostrově apod. Označit nějakého živočicha za endemita České republiky je poměrně riskantní. U živočichů platí mnohem více než u rostlin, že nové nálezy jsou mnohdy dílem štěstí a podruhé je zopakovat trvá desítky let. Nebo se po delší době mohou vyskytnout i na cizím území.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Explozi rakouského plynovodu mohl způsobit uvolněný uzávěr nového filtru

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Příčinou úterního výbuchu plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March mohl být uvolněný uzávěr...Najdete na iDNES.cz