Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko měří uprchlíkům penisy, je podezřelé z porušení lidských práv

  10:37aktualizováno  15:01
Agentura pro lidská práva, poradní orgán EU, podezírá Česko z ponižujícího zacházení. České úřady totiž žadatelům o azyl, kteří tvrdí, že jsou homosexuálové, měří průtok krve v penisu při zobrazení sexuálních výjevů. Vnitro se brání tím, že za deset let tak testovalo jen devět lidí, kteří mohli homosexualitu předstírat, aby získali azyl.

Falometrii využíváme, potvrdilo české ministerstvo vnitra | foto: Profimedia.cz

Využití kontroverzní metody nazývané falometrie vyšlo najevo před soudem v Německu, kde si na její použití stěžoval jeden z íránských žadatelů o azyl.

Falometrie

Slouží k měření fyziologických reakcí penisu (objem, obvod, teplota) v závislosti na různých sexuálních podnětech. Užívá se k diagnostice sexuální orientace nebo sexuálních dysfunkcí.

Jeden z výzkumníků, kteří připravovali zprávu o homofobii v EU, poté kontaktoval české ministerstvo vnitra a to potvrdilo, že kontroverzní metody skutečně využívá.

"Touto metodou se ověřuje tvrzení určité osoby, že je homosexuální. Odporuje to lidskoprávním normám, jako je právo na soukromí a ochrana před ponižujícím zacházením," tvrdí agentura ve zprávě Homofobie, transfobie a diskriminace na základě sexuální příslušnosti a pohlavní identity (celou zprávu v angličtině ve formátu pdf si stáhněte zde).

Vnitro falometrií kontroluje, zda lidé nelžou

Česko podle zprávy využívá falometrii zřejmě jako jediný stát Evropské unie. "Za posledních deset let byla tato metoda použita maximálně devětkrát. V posledních dvou letech vůbec," řekl iDNES.cz ředitel odboru azylové politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Podle Haišmana se falometrie používá jen v případech, kdy cizinec žádá o azyl z důvodu pronásledování pro svou odlišnou sexualitu a úředníci ho podezírají ze lži. "Pokud máme podezření, že používá nepravdivé argumenty, podle správního řádu musíme zjišťovat pravý stav věci. Všichni podepisují písemný souhlas," vysvětlil.

Agentura pro lidská práva

Agentura Evropské unie pro lidská práva vznikla v roce 2007 a sídlí ve Vídni. Mezi její hlavní úkoly patří sběr, analýza a zveřejňování objektivních, spolehlivých a srovnatelných informací o situaci v oblasti základních práv v zemích EU. Agentura nemá pravomoc prověřovat jednotlivé stížnosti ani rozhodovací pravomoc, je poradním orgánem.

Vnitro tvrdí, že v případech žadatelů z Íránu nebo Nigérie (kde jsou homosexuálové tvrdě pronásledováni) vydává azyl bez větších problémů. Ovšem u dvou kauz, o které se zajímaly evropské úřady, mělo podezření z účelového zneužití azylu. "Ti lidé měli právo vyšetření odmítnout a podepsali souhlas," podotkl Haišman.

Když to EU vadí, nebudeme tak laskaví

Ministr vnitra Radek John se bude zajímat o to, jak v podobných případech postupují v jiných zemích.

"Za mě se to nedělo, jsem velmi rád. Nicméně byla to snaha prokázat, jestli má ten člověk právo na politický azyl, nebo je to ekonomický emigrant. Zadám analýzu, jak to dělají v jiných zemích Evropy. Možná že prostě ty lidi vracejí, aby tam byli ukamenováni a my se budeme řídit podobnými pravidly, pokud jsou takto v EU nastavena a považována za humánní," řekl ministr vnitra Radek John. "Pokud Evropská unie tento standard neuznává, nebudeme tak laskaví," dodal ministr.

Pro premiérova poradce Romana Jocha, do jehož gesce patří i lidská práva, bylo používání falometrie novinkou. "Souhlasím s názorem, že vyšetření není důstojné, bylo by lepší, kdyby se nekonalo," uvedl. Přesto praxi hájí. Jednak proto, že byla užita se souhlasem žadatelů, a také proto, že podle něj má Česko právo ověřit si, zda je skutečným důvodem žádosti o azyl homosexualita.

Proti falometrii se ale jasně postavili obránci lidských práv. "Je to nedůstojný způsob zjišťování důvodů migrace. Jde o nepříjemné vyšetření a otázkou je, zda sexuální orientace nejde zjistit jiným způsobem," řekl iDNES.cz šéf vládní sekce pro lidská práva Czeslaw Walek.

Výhrady má také právnička nevládní Organizace pro pomoc uprchlíkům Petra Khollová. "Samozřejmě jim dají podepsat souhlas, ale je otázka, nakolik je souhlas informovaný. Myslím si, že do detailů těm lidem nikdo moc nevysvětluje, jak to bude probíhat. Moji klienti z Íránu z toho byli hodně v šoku," řekla iDNES.cz Khollová.

"Myslím si, že by se jim mělo přesně vysvětlit, na co jdou, protože v těch kulturách, ze kterých pocházejí, si ani ve snu nedokážou představit, co to bude," dodala právnička.

Podle Anny Šabatové, předsedkyně Českého helsinského výboru, což je nevládní nezisková organizace pro lidská práva, je souhlas žadatele o azyl nepřímo vynucený. "Není skutečně svobodný, protože ti lidé zvažují, že když ji odmítnou, budou jako žadatelé odmítnuti," řekla iDNES.cz s tím, že se ztotožňuje s názorem Agentury Evropské unie pro lidská práva. "Procedura je nepřiměřená a ponižující. Měla by být nepřípustná," dodala.

Falometrie pohledem sexuloga

Podle sexuologa Petra Weisse je falometrická metoda původně český vynález profesora Kurta Freunda, který ji k určování sexuální preference vyvinul v 50. letech. Od té doby se stala celosvětově rozšířenou a používanou technikou ke zjišťování sexuální orientace a sexuálních deviací.

Je založena na měření objemových změn penisu při ukazování aktů mužů, žen, dětí (v případě určování pedofilních preferencí). "Může být součástí komplexního sexuologického vyšetření a zvyšuje pravděpodobnost konstatování sexuální orientace," dodal Weiss

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...Najdete na iDNES.cz