Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko má za sebou bouřlivou noc

  14:42aktualizováno  14:42
Zranění lidé, vyvrácené stromy, přetrhané elektrické vedení a nepořádek. To je výsledek prudké změny počasí, kterou doprovázely po celé zemi bouřky, krupobití a vichřice. Nepotvrdily se ale předpovědi meterologů, že přívalový déšť zvedne hladiny řek.

Polomy zavinily dvě nehody vlaků
Polomy zavinily i dvě železniční nehody. U Majdaleny na Jindřichohradecku - asi
tři kilometry před zastávkou Třeboň zranil padající strom pět cestujících v osobním vlaku, který vykolejil. Sanitky je odvezly na traumatologické oddělení českobudějovické nemocnice.

Strojvedoucí motorové soupravy, ve které jelo třicet lidí, uviděl strom za zatáčkou
na vzdálenost 100 metrů. Vlak se mu nepodařilo ubrzdit. Ten v rychlosti 70 kilometrů za hodinu do překážky narazil. Při nárazu vykolejily první dva vagony soupravy.

Provoz na trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí byl obnoven až v neděli ráno. České dráhy škodu předběžně odhadly na milion korun. 

Strom, který vyvrátil silný vítr spadl vpodvečer i na projíždějící vlak mezi Lužnou a Řevničovem na Rakovnicku. Nehoda za asi sto tisíc korun způsobila vážné komplikace dopravy a téměř čtyřhodinové přerušení provozu na trati Praha - Rakovník.

Padající strom zranil fanoušky na festivalu v Litoměřicích
Zranění, na které spadl strom, poškozená auta a zřícené stany - to je výsledek vichřice, která se přehnala po deváté hodině večer přímo přes dějiště velkého festivalu Litoměřický kořen, kde v tu chvíli poslouchaly rock stovky lidí.

Kolem půl deváté dohrála na pódiu slovenská skupina Polemic a nastoupila folklórní formace Neočekávaný dýchánek. Po zvukové zkoušce její bubeník Petr Kadaník informoval o bouři, která se žene směrem na Litoměřice. "Berte to vážně, ve Francii to zabilo asi sedm lidí, bude to pořádná bouře. Takže až to začne, schovejte se všichni pod střechu, do hospody nebo sem na jeviště," varoval návštěvníky festivalu.

O tři čtvrtě hodiny později se během dvou tří minut setmělo a od Terezína se přihnala vichřice. Vzduchem začaly létat úlomky větví, kelímky od piva a vše, co nebylo připěvněné.

Kapela okamžitě přestala hrát, organizátoři vypnuli přívod proudu na pódium a stihli to na vteřinu přesně, než se spustil liják. Lidem nakonec střecha nebyla nic platná, protože vichr zanášel proudy vody i pod ni.

Stromy obklopující areál se pod náporem ohýbaly a řada z nich nevydržela. Z jednoho se ulomila větev a spadla na jednoho z diváků prchajících do horní zastřešené části letního kina. Protože ho zasáhly jen slabší větve na konci, nic  vážnějšího se mu nestalo. O dost hůř dopadla dívka, které padající větev rozsekla hlavu. Podle lékařů z litoměřické nemocnice ale ani její zranění nebylo tak vážné, jak na první pohled vypadalo. Další zranění už nebyli o půlnoci ze soboty na neděli hlášeni.

Vichr trhal stany
V tu chvíli se všichni jen vystrašeně dohadovali, jak to vypadá v parku před letním kinem, kde měli návštěvníci stany a auta. Když po deseti minutách vichřice ustala a  pouze silně pršelo, běželi mnozí zjišťovat, co jim zbylo a co je s těmi, kteří v té době měli ve stanech být.

Naskytl se jim pohled doslova na apokalypsu. Zem plnou i třicet centimetrů hlubokých kaluží pokryla vrstva větví, na jednom místě se zlomil metr široký strom a všechny příjezdové cesty byly neprůjezdné.

"Spadla tu ohromná větev na dva stany, ale díkybohu v nich právě nikdo nebyl. O metr vedle ale byl obsazený stan, bylo to velké štěstí," řekl jeden z hasičů, kteří motorovou pilou prořezávali spadané větve a zjišťovali, jestli pod nimi nikdo nezůstal.

"Manželka za tři týdny čeká dítě, ale předčasný porod nenastal. Právě odjela domů," snažil se udržet humor Antonín Hluštík, který měl festival uzavřít spolu s kapelou Monty Pičusův létající pes.

"Kurva, tohle že je přeháňka? Zákopčaníku, ty vole jeden!" vykřikl o chvíli později kdosi z davu. Několik lidí přišlo o své automobily. Jedna větev úplně sešrotovala motor škodovky a jiná prakticky rozpůlila starší dodávku, jejíž majitel s ní na festival přijel až z Klatov.

"Je to neuvěřitelné, nedávno jsem s ní byl v Sýrii a vydržela. Dával jsem to před cestou kompletně dohromady," líčil Radek a pomáhal své přítelkyni vytahovat z auta zbytek věcí. "Pojišťovna mi nic nedá, takhle staré auto žádná nepojistí. Nespadlo to ale na motor, snad si odvezu aspoň ten," dodal.

Pořadatel festivalu Michal Hanzl sice přehlídku ukončil, o vystoupení zbývajících kapel ale nakonec návštěvníci nepřišli. Většina promoklých lidí se nacpala do přilehlé hospůdky, kde jim hrála německá kapela Die Weissman's. Hudba se zároveň rozléhala i z několika dalších míst. V zastřešené části kina zněly šamanské tance a ve stanu pro účinkující improvizovala další skupina muzikantů. "Počasí se vlastně nakonec postaralo, že si lidé mohli vybrat hned ze tří hudebních scén namísto jedné," glosoval jeden z promočených návštěvníků.

Vichřice páchala škody i na dalších místech kraje. Ve Velkém Březně na Ústecku spadla vzrostlá větev do zahrady těsně vedle vilky v Aleji sportovců, vyvrátila plot a poškodila další rostoucí keře v zahradě. 

Silnice vedoucí lesy Českého Středohoří se kvůli spadaným větvím daly projet jen krokem.  Předčasně skončily další kulturní akce v kraji pořádané pod širým nebem. Těsně před deštěm například stihli odnést nástroje do bezpečí muzikanti, kteří měli hrát v Úštěku na festivalu Hradní hrádky.

Na Českolipsku byli v pohotovosti
Místy až 80 milimetrů srážek očekávali hydrometeorologové v oblasti Lužických a Jizerských hor a Krkonoš. Hasiči, policie i obce v záplavových oblastech se proto připravovali od odpoledne na možnost povodní. Podle českolipských hasičů vydala přednostka Okresního úřadu v České Lípě Helena Brožovská varování všem obecním úřadům. Připravena byla i policie a dobrovolní hasiči v celém okrese. 

Bouřka, přívaly deště a silný vítr zasáhly region krátce před 22:00 hodinou. Ani silný déšť však neodradil účastníky festivalu elektronické hudby Mácháč 2001 v Doksech. I když se část návštěvníků běžela schovat, stovky lidí na improvizovaném parketu zůstaly. Kvůli rozmoklému terénu však museli pořadatelé program, plánovaný až do nedělního rána, předčasně ukončit. Protože se ale počasí vylepšilo, mnoho tanečníků nakonec pokračovalo v zábavě. Podle českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové se letos festival obešel bez stížností a vážnějších incidentů.

V Liberci dosáhl nejsilnější náraz větru rychlosti vichřice
Rychlost větru 83 kilometrů za hodinu naměřili meteorologové na letišti v Liberci. "Byl to nejsilnější náraz těsně před tím, než začala bouřka, a dosáhl rychlosti vichřice," řekl Josef Křivánek z liberecké meteorologické stanice. Během hodiny spadlo podle něj v Liberci osm milimetrů srážek, což odpovídá silnému dešti.

Hasiči ve všech okresech Libereckého kraje vyjížděli odklízet několik padlých stromů. "Stromy padly většinou na silnici a nikdo nebyl bezprostředně ohrožen," řekli operační důstojníci hasičů v Jablonci, Liberci a Semilech.

Pás srážek přišel z Bavorska přes Šumavu
Během odpoledne dorazila první vlna srážek přes Šumavu na západ Čech. Nejhorší to bylo hned když fronta přešla přes Šumavu," řekl pracovník ČHMÚ v Plzni. V západních Čechách napršelo 20 až 35 milimetrů srážek, nárazový vítr dosahoval rychlosti 25 metrů za vteřinu.

V Plzni hasiči nejčastěji vyjížděli k zatopeným sklepům, na Domažlicku museli zejména odstraňovat spadlé stromy. "Stromy ale nepadaly v nějakých pásech, jsou to jednotlivé případy." Déšť zkomplikoval i plzeňské finále přehlídky hudebníků Porta.

Na Chebsku a Tachovsku se tvořily polomy
Vodní smršť zasáhla kolem šesté hodiny večer Chebsko a Tachovsko. Tam podle silničářů spadly na vozovky desítky stromů. "Obce kolem Přimdy a Plané byly několik hodin bez proudu. Škoda na autech byla předběžně vyčíslena na 60 tisíc korun," řekl  operační důstojník tachovských hasičů.

Polomy a spadlé vedení zkomplikovaly dopravu i na dálnici od Rozvadova. Na jihu Čech nešlo kvůli popadaným stromům dojet na přechod v Dolním Dvořišti.

Ve stanovém táboře u Lipna si jedno dítě zlomilo po pádu ze stromu nohu.¨Počasí sehrálo roli i u řady dopravních nehod.

"Nejvyšší rychlosti dosahoval vítr v Černé v Pošumaví a v Kocelovicích v okrese Strakonice, kde se blížila 86 kilometrům za hodinu," řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podle Beaufortovy stupnice síly větru odpovídají stupni vichřice rychlosti 75 až 88
kilometrů za hodinu.

Hasiči museli v okrese Cheb vyjíždět po celou noc a následky vodní a větrné smrště odstraňují dosud. "Od večera jsme vyjeli celkem osmadvacetkrát, nejhorší to
bylo přibližně do 23:00," řekl v neděli před polednem operační důstojník chebských hasičů. Rozsáhlé oblasti okresu kolem Aše a Lubů jsou dosud bez elektřiny, padající stromy zasáhly místy i telefonní vedení.

Elektrický proud chvílemi vypadával po celé České republice. Výpadky postihovaly i mobilní telefony. Výpadky elektrické energie postihly například několik obcí na Klatovsku.

Hasiči na Pelhřimovsku hlídali tábory
Z pěti okresů kraje Vysočina zasáhla bouře citelněji jenom Pelhřimovsko a Jihlavsko. Na Pelhřimovsku hasiči odstraňovali ze silnic pět stromů. Od večera do půlnoci hlídali desítku vytipovaných dětských táborů. Žádný z nich ale evakuovat nemuseli.

Ohře zůstala v klidu
Ačkoli na Chebsku napršelo za pět hodin 33 milimetrů srážek, rozvodnění řek na horním toku Ohře podle dispečerky Povodí Ohře v Chomutově Evy Zlatohlávkové nehrozilo. "Preventivně jsme zvýšili odtoky z vodních děl Skalka a Jesenice, ale ani v jedné z přehrad zatím nejsme ani na maximální letní zásobě vody, takže rezerva v nich je zatím dostatečná," upřesnila. Vzhledem k předchozímu déletrvajícímu suchu se prý hodně vody vsákne do země.

Bouře spojená se silným větrem vyvrátila desítky stromů a zatopila sklepy na Rakovnicku a Kladensku.

Ve středních Čechách způsobil živel podle prvních odhadů škodu za půl milionu korun. V Komárově na Berounsku zapálil blesk střechu. Hasiči zasahovali i u požáru transformátoru v Hřešicích na Kladensku. Na Mladoboleslavsku poškodil vítr několik střech.

Itálii zasáhlo tornádo
Prudké bouře a velmi silný vítr si o víkendu vyžádaly čtyři lidské životy v Německu a způsobily smrt jednoho člověka v Rakousku. Ve Francii musilo být v noci na neděli  kvůli záplavám evakuováno několik set lidí.

Nejméně 35 lidí bylo zraněno v severní Itálii, kudy se přehnala silná bouře dosahující rychlosti tornáda provázená lijáky. Vichr vytrhával ze země stromy i s kořeny a strhával střechy z domů.

Podle policie se stalo mnoho dopravních nehod, protože řidiči ztratili v silném větru kontrolu nad řízením. Poškozena byla také železniční trať poblíž Milána, na níž bude nejméně dva dny přerušen provoz.

U Milána na severu Itálie zranil v sobotu v poledne silný blesk 50 lidí. Ti byli převezeni do nemocnice. Ve městě Cesate byla zraněna řidička, když spadl po úderu blesku strom na její auto.

Ve Štarsburku bouřka zabíjela
V pátek večer zahynulo ve východofrancouzském Štrasburku jedenáct lidí a téměř 90 dalších byly zraněny, když při silné bouři udeřil blesk do stromu, pod kterým se ukryli lidé přihlížející divadelnímu představení pod širým nebem.

Změna počasí

Podle odhadů meterologů by mohlo v Čechách spadnout až 80 milimetrů srážek, na Moravě a ve Slezsku do 30 milimetrů. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu lidem doporučují, aby nezůstávali na nekrytých místech, pod stromy, u starších stavení a menších vodních toků.

Bouřka - ilustrace, 8. července 2001

Průtrž mračen, která se strhla nad Karlovými Vary, dala zabrat hlavně řidičům aut. Přívaly mohutného deště vytvářely na mnoha silnicích obrovské vodní plochy, které znesnadňovaly jízdu, 8. července 2001

Litoměřický kořen po sobotní vichřici. Radek z Klatov, vytahuje věci ze svého vozu, který zničil spadlý strom, 8. července 2001

Po skončení frstivalu Litoměřický kořen rozřezávali hasiči strom pod nímž ležely dva stany, 8. července 2001

Polská Kapela ze wsi Warszawa na festivalu Litoměřický kořen. Po deváté hodině překvapila stovky fanoušků bouře. Dva lidé, na které spadl strom, byli zraněni. Vítr poničil i auta a stany, 8. července 2001

Několik tisíc lidí se zúčastnilo festivalu elektronické hudby Mácháč 2001 na břehu Máchova jezera v Doksech na Českolipsku. Tanečníky neodradily ani přívaly deště, kvůli rozmoklému terénu však pořadatelé museli program technoparty předčasně ukončit, 8. července 2001

Na vyvrácený strom najel u obce Majdalena na Jindřichohradecku osobní vlak. Při vykolejní soupravy, kterou tvořily tři vagony, byli lehce zraněni čtyři lidé, 8. července 2001

Polomy zavinily dvě menší železniční nehody. U Majdaleny na Jindřichohradecku zranil padající strom několik cestujících v osobním vlaku, který vykolejil, 8. července 2001

Zranění lidé, vyvrácené stromy, přetrhané elektrické vedení a nepořádek. To je výsledek prudké změny počasí, kterou doprovázely po celé zemi bouřky, krupobití a vichřice. vyvrácené stromy nezpůsobily potíže pouze motoristům, ale zablokovaly i dva osobní vlaky, 8. července 2001

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz