Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko má v Německu dva velvyslance

  0:01aktualizováno  0:01
Česká republika má v Německu dva velvyslance. Tedy - přesněji řečeno - v Německu působí dva Češi, kteří oba vystupují jako velvyslanci. Česká diplomacie se tak dostala do situace ve světě nevídané. Obvyklé je, že každý stát reprezentuje v jiné zemi jeden velvyslanec.

Pravoplatně akreditovaný český velvyslanec sídlí v Berlíně. Jenže vedoucí pobočky české ambasády v Bonnu Jaroslava Jeslínková začala titul velvyslankyně od května používat také.  Titul jí skutečně náleží. Jenže pouze čestně.

Jeslínková dříve působila v pozici velvyslance v Litvě a Lotyšsku. A ministr zahraničí Svoboda nedávno rozhodl, že všichni bývalí velvyslanci budou moci doživotně používat tuto diplomatickou hodnost.

Avšak Jaroslava Jeslínková vzala Svobodovo přiznání titulu vážně. Má ho na vizitkách, dokonce o něm oficiálně informovala německé ministerstvo zahraničí v Berlíně. Podle Jeslínkové je prý praxe více velvyslanců než jen jednoho běžná.

Například ve Spojených státech amerických podle Jeslínkové údajně pracují dva němečtí diplomaté v hodnosti velvyslance na stálé misi při Organizaci spojených národů v New Yorku.

Německé ministerstvo zahraničí však na její dopis reagovalo negativně. V odpovědi Jeslínkové odepsali, že už jeden český velvyslanec v Německu je. Mezitím si však nechala Jeslínková vytisknout vizitky s titulem velvyslankyně a tento titul běžně používá.

Například na pozvánce na druhý ročník mezinárodní ceny skleněného uměleckého díla je napsáno, že akci zaštiťuje "paní velvyslankyně Jaroslava Jeslínková". A toho už si všimli i ostatní, diplomaté a novináři se začali vyptávat, zda se český zastupitelský úřad stěhuje zpátky do Bonnu. Složitou situaci tak proto musí nyní řešit "pravé" velvyslanectví v Berlíně.

Jeslínková odmítá, že by o sobě kdy tvrdila, že ona je ten oficiální tedy mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky ve Spolkové republice Německo. Avšak zároveň přiznává, že dva čeští velvyslanci v Německu mohou leckoho zmást. "Samozřejmě, matoucí to být může, pokud se laik v těchto záležitostech nevyzná," přiznává Jaroslava Jeslínková.

Oficiální jmenování velvyslance je přitom velice složitý diplomatický úkon. Nového velvyslance nejdříve navrhne vláda. Pak jej musí schválit prezident a poté se čeká na vyjádření země, kam velvyslanec odjíždí. Tomu se říká, že čeká na takzvaný agrément.

Je v zájmu země, která velvyslance vysílá, ale také v zájmu země, kde má velvyslanec působit, aby záležitost byla velmi diskrétně předjednána. Jinak může být jeho mise bezcenná.

Oficiálním, tedy mimořádným a zplnomocněným velvyslancem, se diplomat stává až ve chvíli, kdy jej přijme hlava státu, kde bude pracovat (prezident či například v případě Británie královna), a do jeho rukou mu předá pověřovací listiny. A to se u Jeslínkové nestalo.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz