Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko má v NATO dobrou pověst

  9:24aktualizováno  9:24
Před pěti lety, 12. března 1999, se Česká republika oficiálně stala řádným členem Organizace Severoatlantické smlouvy. Vstupem České republiky do aliance bylo dosaženo jednoho z hlavních zahraničněpolitických cílů v novodobé české historii.

Dnes již Česká republika o sobě může prohlásit, že je nejen plnoprávným, ale také široce respektovaným členem této organizace.

Kladné rozhodnutí o přizvání České republiky do NATO a její dosavadní pozitivní hodnocení je výsledkem nejen českého diplomatického úsilí, ale také odrazem významných vnitropolitických a vnitrostátních změn, které upevnily bezpečnost, stabilitu a hodnověrnost českého státu v očích zahraničních partnerů a spojenců.

Značnou měrou se na tomto úspěchu podílela i Armáda České republiky, která se úspěšně účastnila a účastní celé řady zahraničních misí a akcí (IFOR, SFOR I. a II., UNTAES, AFOR, KFOR, Essential Harvest, ISAF aj.). Úspěšná integrace České republiky do NATO byla potvrzena rozhodnutím uspořádat vrcholnou schůzku členských a partnerských zemí aliance v Praze ve dnech 21. - 22. listopadu 2002, kdy se v našem hlavním městě sešli nejvyšší představitelé 46 států. Tento summit byl nejen důležitou a zároveň symbolickou událostí v dějinách České republiky, ale i významným mezníkem v historii aliance, která zde potvrdila své nové rozšíření o státy střední a východní Evropy a definovala své cíle a potřeby pro nadcházející období.

Pozice České republiky v NATO a možnosti prosazování našich zájmů se odvíjejí od naší činnosti a příspěvků v politické a vojenské oblasti. Česká republika je plně zapojena do práce všech politických orgánů NATO a nijak nezaostává za “starými” členy.

V rámci Severoatlantické rady prezentuje Česká republika vlastní stanoviska a v řadě případů přispěla i k pokroku v jednáních o významných otázkách. Naše země byla výrazně aktivní např. při navazování spolupráce s demokratickou vládou Svazové republiky Jugoslávie, při odstupování pozemní bezpečnostní zóny podél vnitrostátní administrativní hranice Kosova, dále pak při formování nového vztahu Aliance s Ruskou federací a v problematice dalšího rozšiřování Aliance.

Česká republika vede od roku 2000 také tzv. styčné velvyslanectví Aliance v Litvě, které napomáhá nově přijímaným členům v procesu jejich integrace do NATO. Problémem bohužel zůstává výrazně slabé, takřka pouze symbolické, zastoupení České republiky v orgánech NATO, a to z důvodů nedostatku civilních a vojenských odborníků s potřebnou kvalifikací, jazykovými schopnostmi a bezpečnostním prověřením. Tento deficit pochopitelně brání lepšímu prosazování našich stanovisek a zájmů.

Také ve vojenské oblasti patří Česká republika k aktivním členům. V současné době se např. Armáda České republiky podílí na tvorbě Sil rychlé reakce NATO. Vedle vyslání více jak stovky specialistů do operace ISAF v Afghánistánu stojí za pozornost především úspěšné plnění závazků České republiky v oblasti budování vojenských kapacit pro potřeby NATO.

Česká republika se v průběhu summitu NATO v Praze přihlásila k tzv. Pražskému závazku ke schopnostem (PCC), v němž státy NATO deklarovaly potřebu vybudovat za mezinárodní spolupráce takové vojenské kapacity, které budou odpovídat současné i předpokládané bezpečnostní situaci ve světě a umožní NATO aktivněji a efektivněji působit proti hrozbám a reagovat na převládající i potenciální druhy ohrožení.

Přestože celkově Armáda České republiky zatím trpí celou řadou nedostatků a v řadě ohledů jsou schopnosti České republiky a jejích ozbrojených sil označovány ze strany NATO jako slabé, jsou oblasti, kde je role České republiky mimořádně významná a uznávaná. Armáda České republiky se může pochlubit dlouholetou tradicí v oblasti boje proti zbraním hromadného ničení, vynikajícími výsledky, kvalitou svých specialistů a zkušenostmi z opakovaného nasazení v Perském zálivu.

Česká republika proto přijala roli vedoucí země pro tuto oblast a byla pověřena ostatními spojenci k vytvoření specializované mezinárodní jednotky, tzv. mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany NATO. Tato jednotka dosáhla počátečních operačních schopností 1. prosince 2003, je podřízena nově vzniklému Velitelství speciálních sil v Olomouci a jejím garantem je Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE).

V NATO je proto s nadějemi a velmi pozitivně vnímáno české úsilí reformu a profesionalizaci ozbrojených sil, které by mělo v blízké budoucnosti odstranit stávající nedostatky a zajistit realističtější přístup k plnění některým našich závazků vůči NATO. Česká republika se také zapojila do programu bezpečnostních investic NATO, který zajišťuje výstavbu společné infrastruktury, zařízení a dalších prostředků Aliance nezbytných pro výcvik a nasazení jejích ozbrojených sil.

Realizace těchto projektů a investice ze strany NATO na našem území jsou nejen důsledkem vojensko-strategického rozhodnutí Aliance, ale také odrazem vnímání důležitosti České republiky a výsledkem úsilí našich vojáků a diplomatů.

K současnému postavení České republiky v NATO lze ve zkratce říci, že naše země je řádně integrovanou zemí a přes některé přetrvávají nedostatky se v řadě oblastí blíží nebo dosahuje standardů běžných v NATO. Česká republika má v rámci Aliance dobrou pověst a respekt, zejména díky konzistentním politickým postojům, aktivní účasti na vojenských misích NATO (zejména v Bosně a Hercegovině a v Afghánistánu) a snaze o reformu našich ozbrojených sil.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz