Česko má plán na příchod SARS

  • 13
Česko je připraveno na případný zápas se smrtící epidemií SARS. Nákaza se do země sice ještě nedostala, ale od hranic je už nadohled. "Snahou ministerstva je teď především prevence. Musíme mít lidi, u kterých je na nemoc podezření pod kontrolou," prohlásil mluvčí resortu zdravotnictví Mário Böhme.

Pokud by testy u pacienta SARS potvrdily, skončí v přísné izolaci. "Nemocní budou izolováni na speciálních lůžkách v pražské fakultní nemocnici Na Bulovce," upřesnil Böhme.

Lůžka jsou oddělena od okolí tak, aby se další pacienti nemohli nakazit. Mají například i speciální klimatizaci. Personál by používal ochranné prostředky. O infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce - více ZDE.

Speciální lůžka jsou v Česku čtyři. "Jsou vysoce specializovaná. Například osmdesátimilionové Německo jich má pouze osm," připomněl mluvčí resortu.

S přibývajícími případy by přitvrzovala i opatření. Zdravotníci by například navázali spolupráci s armádou, která má infekční lůžka rovněž k dispozici. 

Pokud by se SARS v Česku vymkl kontrole a nemocní by se začali počítat na stovky, tak by stát pro nemocné vyhradil nemocnici. "Například, kdyby byl zaznamenán takový výskyt nemocných třeba na jihu Moravy. Pak by se asi vyčlenila nemocnice v tomto regionu," konstatoval Böhme.

Nyní ale odborníci nepředpokládají, že by situace došla až tak daleko. Podle hlavního republikového hygienika Michalela Víta není pravděpodobnost výskytu SARS v Česku až tak vysoká a své tvrzení opírá o množství nemocných v Evropě.

"Velmi obtížně je možno odhadnout pravděpodobnost výskytu SARS v České republice, neexistují žádné epidemiologické modely. Důležité je, aby Česká republika byla připravena na eventuální zvládnutí importu tohoto onemocnění," řekl Vít v pátečním on-line rozhovoru.

Zdravotníci proto připravili plán, jak postupovat, kdyby se smrtící virus do Česka dostal. Nechali se inspirovat  tzv. pandemickým plánem pro chřipku. Ten popisuje mechanismus opatření, která by nastala, kdyby se do Česka blížila celosvětová epidemie chřipka.

"Mohu říci, že zdravotníci velmi rychle zareagovali a dnes máme všechny laboratorní diagnostické sety, které jsou používány i v místě epidemie - jihovýchodní Asii," podotkl hygienik.

Více o SARS

Muž v Brně na SARS nezemřel, potvrdil test

On-line rozhovor s hlavním hygienikem

Další články o SARS

Letiště se připravují na příletové karty
Ministerstvo zdravotnictví s výskytem prvních případů nové plicní nemoci ve světě zavedlo nejprve informační opatření. Na letišti se objevily letáky o tom, jaknemoc projevuje a kde se mají v případě zjištění příznaků hlásit.

Do konce týdne by pak měly být k dispozici takzvané příletové karty. Tu bude muset vyplnit každý, kdo přiletí na kterékoli letiště v Česku. Zaznamená do ní už na palubě letadla své jméno, číslo pasu, místo odkud přiletěl a místo, kde se bude v České republice zdržovat. O dotaznících více ZDE.

"Je to preventivní opatření, aby byli lidé v případě výskytu infekce dohledatelní," podotýká mluvčí ministerstva. Podle něj Česko nepočítá s úplným přerušením letecké dopravy, jako například Malta. 

Na letiště se zdravotníci zaměřili proto, že leteckou dopravu využívá k přepravě drtivá většina lidí přicházejících z postižených oblastí. "Epidemiologické riziko těch, kteří přijíždějí přes železniční nebo silniční hraniční přechody není tak velké," dodává Böhme.

SARS: otázky a odpovědi

1. Jak se SARS přenáší?
Nemoc se šíří jako chřipka, tedy vzduchem. Ale asi také dotykem. Nově se podle hygienika Vladimíra Polaneckého objevilo podezření, že se nemoc šíří i z fekálií či zbytků jídla, nebezpečné by proto byly i odpadky z letadel.

2. Jak dlouhá je inkubační doba?
Pět až sedm dní. "Když se někdo vrátí z ohrožených zemích a do deseti dnů se u něj nemoc neprojeví, je nejspíše v pořádku," řekl Ladislav Machala z infekční kliniky na pražské Bulovce.

3. Kolik nakažených umírá?
Ačkoli je SARS smrtelně nebezpečná choroba, umírá na něj jen několik procent nemocných. Zdá se však, že tento počet mírně stoupá ­ původně to bylo pět procent, nyní sedm. Navíc už zemřelo i několik mladých lidí. Jak můžu posilovat imunitu? Platí obecná rada: žít zdravě, tedy mít dostatek vitaminů, pohybu i odpočinku, tak aby byl člověk v dobré kondici. "Nelze říci, že by díky tomu nemoc nechytil, ale rozhodně by měl šanci ji lépe přestát," vysvětlil.

4. Nenakazím se od lidí, kteří přesedali v Asii na jiný let?
Kdo chce mít jistotu, měl by se jim několik dní vyhnout. Nejspíše však nemocní nebudou. "Obecně je pravděpodobnost nákazy v takovém případě velmi malá. Ale na druhou stranu je možné se nakazit v jakémkoli letadle, pokud vedle sedí člověk se SARS," popsal Machala.

5. Mám mít obavu ze setkání s Číňany v Česku?
Nemělo by to být nebezpečné neboť většina z nich tady žije dlouho a necestují do domovské Číny. "Navíc, podívejte se třeba na letiště v Hongkongu, tam každému měří teplotu, a není tedy pravděpodobné, že by se někdo nakažený dostal do letadla," uvedl hlavní hygienik Michael Vít, podle nějž podobná opatření panují i na dalších letištích v oblasti.

6. Jsou nebezpečné výrobky z Číny či Hongkongu?
Hygienici tvrdí, že nikoli. "Nebyl zatím zaznamenán žádný způsob přenosu touto cestou," tvrdí hlavní hygienik Michael Vít. Je pravděpodobné, že virus tak dlouho mimo tělo nepřežije.

7. Lze provést preventivní vyšetření, když nemám příznaky?
Nemělo by to smysl. "Víme o viru příliš málo. Nikdo neví, za jak dlouho po nákaze se v těle projeví. Je proto možné, že test provedený příliš brzy by falešně ukázal, že člověku nic není," je proti testování Machala z infekční kliniky.

Radka Wallerová, MF DNES


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video