Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko je v jaderné bezpečnosti třetí nejlepší, Rakousko až páté

  9:13aktualizováno  14:36
Americká nevládní organizace Iniciativa za omezení jaderné hrozby zveřejnila první žebříček států sestavený podle bezpečnosti zajištění jaderného materiálu. Do seznamu 176 hodnocených byly zařazeny země disponující jadernými zbraněmi i ty, které mají jaderný materiál k mírovým účelům. Česko je třetí.

Ilustrační snímek zachycuje záchranáře na cvičení dekontaminace lidí zasažených radiací při simulované nehodě v Jaderné elektrárně Temelín. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nejbezpečněji je jaderný materiál zajištěn v Austrálii, na druhém místě následuje Maďarsko. Po České republice je čtvrté Švýcarsko a páté Rakousko. Spojené státy se s Belgií dělí o 13. místo, třeba Rusko je 24. Na chvostu se pak umístila Severní Korea, před ní skončil Pákistán, Írán, Vietnam či Indie.

Žebříček

1. Austrálie  94 bodů
2. Maďarsko   89 bodů
3. Česko      87 bodů
4. Švýcarsko  86 bodů
5. Rakousko   85 bodů
6. Nizozemsko  84 bodů
7. Švédsko     83 bodů
8. Polsko      82 bodů
9. Norsko      81 bodů
10. Kanada     79 bodů
10. Německo    79 bodů
10. Velká Británie 79 bodů
13. Belgie     78 bodů
13. USA        78 bodů
15. Ukrajina   76 bodů
...
28. Indie      49 bodů
29. Vietnam   48 bodů
30. Írán        46 bodů
31. Pákistán  41 bodů
32. KLDR      37 bodů

Zdroj: www.ntiindex.org

Všechny tyto země spadají do skupiny dvaatřiceti států, které vlastní alespoň jeden kilogram materiálu použitelného pro výrobu nukleárních zbraní, přiblížila agentura AFP. Další skupinu pak tvoří národy, které takový materiál nemají, mezi ně například patří Slovensko, jež ve své skupině skončilo deváté.

Česko mělo vysoce obohacené palivo v Řeži

"Podle našeho názoru je naše pozice oprávněná, obecně bych však nestanovoval pořadí, ale jistě bych nás zařadil mezi skupinu velmi vyspělých a zodpovědných zemí v tomto ohledu," řekl iDNES.cz Petr Brandejs ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost s tím, že žebříček je založen na vyhodnocení loňského dotazníku, na který odpovídaly jednotlivé země. A také na údajích organizací, jako je třeba Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).

K zařazení Česka do skupiny zemí, které vlastní materiál použitelný pro výrobu nukleárních zbraní, uvedl: "Bylo to dáno tím, že ve výzkumném ústavu v Řeži bylo v době odpovědí na dotazy používáno palivo s vysokým obohacením. Toto palivo se už nepoužívá a bylo odvezeno do Ruska na základě mezinárodních dohod." 

Hodnotila se i míra korupce

Spolupředseda Iniciativy za omezení jaderné hrozby (NTI) a dlouholetý americký demokratický senátor Sam Nunn na tiskové konferenci při prezentaci zprávy prohlásil, že seznam je založen na velkém množství ukazatelů (celou zprávu s kompletním žebříčkem států si můžete v angličtině přečíst zde).

Důležitá je úroveň fyzického zabezpečení jaderného materiálu, jeho objem, množství objektů, kde je uchováván, politická stabilita dané země, ale i úroveň transparentnosti a míra korupce, píše ČTK.

ČR a obohacené palivo

Vysoce obohacené palivo se používalo ve výzkumném reaktoru v Řeži například při ozařování materiálů pro účely zkoumání jeho vlastností (aby se prověřila třeba životnost tlakových nádob reaktorů jaderných elektráren) a dále při výrobě radiofarmak. Ve výzkumných reaktorech bylo používáno palivo ruské výroby U235 s obohacením na 80 procent. Toto vysoce obohacené palivo bylo odvezeno do Ruska v roce 2007, od té doby se používá palivo s obohacením 36 procent. Letos Česko přejde dle mezinárodních dohod na palivo s 20procentním obohacením.

Zdroj: Ústav pro jadernou bezpečnost

Česká republika se dostala do skupiny devíti států, které jsou hodnoceny nejlépe a z možných 100 bodů jich získaly alespoň 80. První Austrálie dostala 94 bodů, Maďarsko 89 a Česko 87. Body Česko ztrácí na zajištění fyzické bezpečnosti jaderného materiálu při přepravě a na míře korupce. Pětice nejhůře hodnocených zemí nedosáhla ani na padesát bodů ze sta.

Až příliš mnoho jaderného materiálu

"Není to o gratulacích některým zemím a kárání dalších. Upozorňujeme na univerzální zodpovědnost všech států k zabezpečení světově nejnebezpečnějších materiálů," řekl Nunn, který se jaderné bezpečnosti věnuje už dlouhá léta.

Upozornil zároveň na to, že ve světě existuje bohatá zásoba jaderného materiálu použitelného pro výrobu nukleárních zbraní a také množství teroristů, kteří po nich prahnou. "Víme, že aby se dostali k potřebnému materiálu, teroristé půjdou tam, kde je pro ně materiál nejpřístupnější. Globální jaderná bezpečnost je jenom tak silná, jak je nejslabší článek řetězce," dodal. Ve zprávě kromě jiného vyzval, aby už státy nezvyšovaly množství materiálu použitelného pro výrobu jaderných zbraní.

KLDR otestovala v minulých letech v podzemí dvě jaderné zbraně a zatím se nedaří nastartovat znovu takzvaná šestistranná jednání o bezjaderném Korejském poloostrově, která zamrzla v roce 2009. Pchjongjang tvrdí, že jeho jaderný program je zaměřen na mírové účely, dle USA a Jižní Koreje tomu tak není a země má prý dost materiálu na výrobu šesti až osmi jaderných zbraní.

Oproti tomu Austrálie nemá jaderné zbraně a podporuje jaderné odzbrojení. Má ovšem bezpečnostní dohodu se Spojenými státy a vládne největšími světovými zásobami uranu, podotkla AFP.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Trump pokračuje v tradici. V Den díkůvzdání omilostnil dva krocany

Trump udělil milost...krocanovi

Den díkůvzdání zpestřil Američanům už posedmdesáté tradiční rituál, při němž udělil americký prezident Donald Trump...

Zeman v Moskvě otevřel výstavu pokladů a přimluvil se za propuštění teologa

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil otevření výstavy Poklady Pražského hradu ve...

Víc než stovku historických předmětů včetně relikviářů ze 14. století, nebo o dvě stovky let staršího bronzového...

Vychrtlý Bosňák byl symbolem genocidy, v Haagu přihlížel odsouzení Mladiče

Přeživší ze srbského koncentračního tábora Fikret Alič drží kopii titulní...

Bosňák Fikret Alič se stal před 25 lety symbolem krutostí války v bývalé Jugoslávii. Fotka vychrtlého muže uvězněného v...Najdete na iDNES.cz