Hillary Clintonová před sněmovním zahrančním výborem (22. dubna 2009)

Hillary Clintonová před sněmovním zahrančním výborem (22. dubna 2009) | foto: Reuters

Česko je pro USA důležitý spojenec, řekla Clintonová ministrovi zahraničí

  • 473
Spojené státy mají podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové zájem na další spolupráci s Českem v oblastech vědy a výzkumu. Česko je podle ní pro USA důležitý spojenec. Clintonová to řekla po půlhodinové schůzce se šéfem české diplomacie Janem Kohoutem v newyorském hotelu Waldorf Astoria.

"Hillary Clintonová řekla, že Spojené státy mají zájem na rozvoji spolupráce s Českem, a to nejen ve vojenské, ale i civilní oblasti," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka s tím, že závazky a dohody uzavřené v souvislosti s výstavbou štítu zůstávají.

Kohout po jednání podle ČTK prohlásil, že s Clintonovou hovořil i o spolupráci ve vědě či v kosmických technologiích, tedy i o případném letu dalšího Čecha do vesmíru. Nové projekty by podle Kohouta měly odpovídat "dnešní době a úrovni vztahů obou zemí".

"Česká republika v minulosti projevila velkou ochotu spolupracovat se Spojenými státy na protiraketové obraně. My jsme nyní změnili přístup. Nový podle nás bude mít větší záběr a bude spočívat na technologii, kterou už lze rozmístit. S Českou republikou, ale budeme spolupracovat dál, jak ve výzkumu, tak dalších oblastech," řekla novinářům Clintonová.

Při pětatřicetiminutové schůzce v luxusním newyorském hotelu Waldorf Astoria Kohout také zopakoval, že do konce roku by se v Praze měl uskutečnit strategický dialog Česka a USA. V jeho rámci by obě země měly vyjednat konkrétní podobu své další spolupráce.

Česko je hlavní kandidát pro antirakety

V posledních dnech je hlavním tématem ve vztazích Prahy a Washingtonu zrušení dosavadních amerických plánů na vybudování základen protiraketového deštníku v Česku a Polsku. S Prahou se prý ale počítá i při budování nového systému.

Šéfka americké diplomacie v pátek uvedla, že Česko a Polsko jsou hlavními kandidáty na umístění nových mobilních antiraket, které USA zamýšlejí v Evropě rozmístit v roce 2015. - více čtěte zde

Ministr zahraničí ale není prvním, kdo o novém systému přímo ve Spojených státech vyjednává. Ministr obrany Martin Barták v pátek po jednání se šéfem Národní bezpečnostní rady USA Jamesem Jonesem řekl, že Praha bude do konce roku jednat s Washingtonem o zapojení do této nové podoby protiraketového systému. - více o jednání Bartáka v USA si přečtěte zde

Pobočka West Pointu nebo astronaut

Podle něho bude mít Česko zájem na tom, aby čeští odborníci působili v Agentuře pro protiraketovou obranu. Jan Kohout minulý týden zase navrhl členům americké delegace, aby vyslali českého vědce v americkém raketoplánu na mezinárodní kosmickou stanici nebo například zřídili ve střední Evropě pobočku známé vojenské akademie West Point.

Vše o americkém radaru v Česku

Česká delegace, kterou vede prezident Václav Klaus, zamířila do USA na Valné shromáždění OSN. Prezident Klaus dnes ve Washingtonu vystoupí na konferenci ke 20. výročí pádu komunismu, kde přednese úvodní projev.

Poté by se měl přesunout do New Yorku, kde se v úterý zúčastní summitu OSN k otázkám změn klimatu. Ve středu pak vystoupí na Valném shromáždění OSN.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video