Česko se stane plnoprávným členem organizace ESA.

Česko se stane plnoprávným členem organizace ESA. | foto: Profimedia.cz

Česko jako první z Východu míří do Evropské vesmírné agentury

  • 11
Premiér Mirek Topolánek a ředitel Evropské vesmírné agentury Jean-Jacques Dordain podepsali v Praze smlouvu o přistoupení České republiky k této mezivládní výzkumné a vývojové organizaci. Česko se tak stalo první z postkomunistických zemí, která do ESA vstupuje.

Plnoprávným členem organizace by se mělo stát 1. ledna 2009 poté, co smlouvu schválí obě komory parlamentu. Členství v ESA je spojeno s povinností platit roční poplatek zhruba 128 milionů korun.

Premiér Mirek Topolánek tvrdí, že kosmonautika není jen záležitostí letů do vesmíru. "Kosmonautika, družicová navigace a komunikace již dnes ovlivňují náš každodenní život," řekl premiér.

Podle něj právě spolupráce kosmických technologií s běžným životem posunuje kosmonautiku na přední místa technických disciplín důležitých pro národní hospodářství.

Mirek Topolánek a ředitel ESA Jean-Jacques Dordain podepsali přístupovou smlouvu k ESA (8. července 2008)

Mirek Topolánek a ředitel ESA Jean-Jacques Dordain poté, co podepsali v Kramářově vile přístupovou smlouvu k ESA.

Programy Evropské vesmírné agentury (ESA) jsou pro české vědecké, výzkumné a průmyslové organizace příležitostí k zapojení do mezinárodní spolupráce při výzkumu kosmického prostoru, Země, družicové telekomunikace a navigace a vesmírných technologií.

Členství v ESA podpoří například snahu České republiky aktivně se podílet na dalším vývoji projektu Galileo a její kandidaturu na získání sídla agentury pro řízení Galilea (GSA).

ESA se zabývá výzkumem vesmíru a vesmírných technologií. Byla založena v roce 1975 a nyní má sedmnáct členů. Zvláštní postavení spolupracujícího člena ESA má Kanada. Agentura je partnerem americké NASA, Ruské kosmické agentury či japonské NASDA. Sídlí v Paříží, dále provozuje pět výzkumných středisek.

Česko s agenturou uzavřelo rámcovou dohodu o spolupráci v roce 1996. V současné době završuje své čtyřleté působení v programu ESA pro evropské spolupracující státy (PECS). V červnu Rada ESA jednomyslně schválila začlenění ČR do agentury.

Hlavními úspěchy ESA jsou vývoj nosných raket Ariane a Vega, instalace modulu Columbus na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a nákladní kosmická loď ATV. Unikátní je výzkum planety Venuše sondou Venus Express.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video