Česko hodnotí dění v Libyi opatrně, firmy naopak potřebují průbojnost

  10:18aktualizováno  10:18
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je opatrný, když hodnotí situaci v Libyi po smrti bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Podle odborníků by se však měla česká vláda rychle chopit šance a pomoci podnikatelům, aby na tamních trzích prorazili.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vysvětluje dosavadní zdrženlivost tím, že nebylo jisté, kdo vlastně v Libyi vládne. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího viděl český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg jednou v životě před čtyřmi lety. Tehdy se ani nepozdravili, protože ho zahlédl jen zdálky na setkání afrických států s Evropskou unií v Lisabonu. I to charakterizuje v posledních dvaceti letech chladné politické vztahy Česka a Libye.

Na druhé straně však mezi sebou země léta obchodovaly. A této společné minulosti teď má podle odborníků česká strana využít. Když se to povede, získají čeští podnikatelé nové trhy, kde udají své zboží.

Ministr Schwarzenberg je však při hodnocení situace již od počátku libyjské revoluce opatrný, a to například i v okamžiku, kdy tamní novou vládu uznaly téměř všechny evropské státy.

"Byl jsem zdrženlivý ze dvou důvodů. Zaprvé mohu uznat někoho, kdo už ovládá celou zem - dokud se to nestane, nemohu se ho zastávat. Zadruhé jsme nevěděli, kdo tam vládne," vysvětloval ve čtvrtek Schwarzenberg, proč se jeho názor lišil od postoje třeba Francie nebo Itálie.

Malí a málo důrazní

Podle odborníků přehnaná opatrnost snižuje vliv Česka na mezinárodní scénu. "Pokud by ministerstvo dokázalo v některých otázkách vystoupit razantněji, posílilo by to naše postavení. Například bychom mohli jinak reagovat v otázkách eura nebo Ukrajiny. Jsme sice malou a málo vlivnou zemí, ale mohli bychom na tom být lépe," poukázal ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák.

Postoj Česka k Libyi se ani v nejbližších dnech nijak dramaticky nezmění. "Prozatím je to úspěšné povstání, povstalci se chopili moci, ovládají Libyi. To vše uznávám, ale nikdo neví, kdo na konci bude vládnout. Oni sami říkají, že se rozhodnou jmenovat konečnou vládu až po dobytí Syrty a začnou ústavní proces," vysvětluje ostražitost své zahraniční politiky ministr Schwarzenberg. Jen slíbil, že bude ke změnám v Libyi otevřený a přátelský.

Ministr nechtěl ani odhadovat, co se v zemi může dál dít. Předpověděl jen dvě události: posílení vlivu islámu v zemi a přerod diktátora Kaddáfího v mrtvého mučedníka. "Je mrtev, místo aby byl řádně souzen. Mám obavy, že se v několika letech změní v padlého hrdinu a mučedníka, což by byla škoda." Islám pak podle něj může získat vlivnější postavení i proto, že Kaddáfí nejrůznější náboženské skupiny v minulosti spíše potlačoval.

Úspěch povstání v Libyi může pomoci českému obchodu

Během socialistické éry Československo a Libye velmi úzce spolupracovaly. Tehdy rozjetá ekonomická spolupráce zasahuje až do současnosti, byť v menší míře.

Petr Robejšek, politolog a expert na mezinárodní vztahy, je přesvědčen, že známostí z minulosti mohou nyní čeští podnikatelé využít a navázat s "novou" Libyí intenzivnější obchodní styky. "Z minulosti by se dalo vytěžit za předpokladu, že česká vláda a čeští podnikatelé obnoví staré kontakty," říká. Mnoho českých obchodníků by podle něj mohlo vyhledat staré partnery, kteří mají ještě rozhodující slovo a s nimiž jednali před více než dvaceti lety.

V Libyi jsou známá také jména některých českých firem a místní lidé využívají i naše staré socialistické technologie. "Známosti jsou pro obchodování dobré. A zmíněná těžiště z minulosti jsou důležitá a vybízejí k pokračování - třeba Škodovka," popsal postup politolog.

Důležitá bude podle něj rychlá reakce českých podnikatelů, aby obstáli před konkurencí ze zahraničí. "Budoucí případný úspěch záleží také na tom, jak ofenzivně budou postupovat Britové a Francouzi, kteří se chovají, jako by Libyi osvobodili sami, a logicky se to snaží využít pro svou ekonomiku," řekl Robejšek.

Dosavadní zdrženlivý postup českého ministerstva zahraničí podle něj šance podnikatelům nezmaří - váhavost české strany prý nebyla tak hrozná, aby se Libyjci nadlouho urazili.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Mamba možná chovatelku vůbec neuštkla, řekl herpetolog v Rozstřelu

Herpetolog Tomáš Bublík v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (15. října 2018)

„Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ prohlásil herpetolog Tomáš Bublík v diskuzním pořadu Rozstřel. Právě on nakonec...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Nejvíce rtuti do ovzduší vypouštěla podle ekologů elektrárna v Počeradech

Elektrárna v Počeradech

Mezi deset elektráren, které vypouštějí do ovzduší nejvíce rtuti, patří sedm tepelných elektráren. Nejvíce jedovatého...Najdete na iDNES.cz