Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko dostalo od EU tři žluté karty

  17:23aktualizováno  17:23
(Od zpravodaje MF DNES) - Česko a dalších devět zemí dostalo poslední upozornění na nedostatky, které je mohou poškodit po vstupu do EU. V počtu prohřešků je Česko s Estonskem a Kyprem na třetím místě. Evropská komise jmenovala jen tři body, kde je nutná "okamžitá a rozhodná akce".

PŘÍLOHA
Co vše Brusel vytýká Praze

Češi jsou tak na tom hůř než Slovinci nebo Litvané, ale podstatně lépe než Malťané a zejména Poláci. Ty unie upozornila na plných devět kritických problémů.

"Hodnocení dopadlo předpokládaným způsobem, protože těžko se dalo uvažovat o tom, že by nebyly žádné problémy," zhodnotil zveřejněnou zprávu premiér Vladimír Špidla, který je na cestě po Chile a Peru.

"To, co bylo zaznamenáno, je z větší části už teď splněno. Protože zpráva byla pochopitelně uzavírána v době, kdy některé věci ještě nebyly dokončeny. A to, co je dosud otevřené, myslím v klidu zvládneme," řekl Špidla.

"Přes všechny problémy, které máme i v oblasti legislativy, jsme schopni vstoupit jako země, která bude poměrně rychle schopna se zapojovat do fungování unie," uvedl šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, který v čele parlamentní delegace zahájil dvoudenní návštěvu Německa.

"Je třeba říci, že nesplnění přijatých závazků by mohlo tvrdě zasáhnout nové členské státy samotné. Apeluji na vlády a parlamenty, aby vyvinuly dodatečné úsilí, protože jde o to, zda země budou moci těžit z unijních podpůrných prostředků, i o to, zda se budou zavírat továrny a zda lidé budou přicházet o práci nebo ne," podotl evropský komisař Günter Verheugen.

Tři hlavní nedostatky
Monitorovací zpráva Evropské komise vyzvedla v hodnocení otázky, jejichž neřešení přináší Česku a jeho občanům ztráty.

V čele seznamu nedostatků je potravinářský průmysl, silniční doprava a uznávání kvalifikací či vysokoškolských diplomů, zejména ve zdravotnictví.

U potravinářského průmyslu podle komise hrozí, že řada podniků na zpracování masa a mléka nebude v době vstupu plnit veterinární a hygienické normy unie.

Podle českého velvyslance při EU Pavla Teličky to však není problém – pokud některé podniky nebudou v době vstupu plnit požadavky unie, budou zavřeny. Proto soudí, že Česko má jen dvě "žluté karty", nikoli tři, jak uvádí zpráva.

V případě dopravy Evropská komise vytýká celou řadu problémů, zejména u profesionálních řidičů, systému testování způsobilosti vozů pro provoz a dohledu na soukromá vozidla.

Podle analytika Vladimíra Pikory z Volksbank dodala zpráva patřičnou váhu varováním ekonomů, která se nesou ve stejném duchu. Naopak ekonom České spořitelny Mojmír Hampl by váhu slov Evropské komise nepřeceňoval.

Výzvy bruselských úředníků mají podle něj pikantní příchuť. "Současné (členské) země EU mají totiž naprosto stejné problémy. V unii chybí vzory," připomněl Hampl, který míní, že Evropská komise nemůže nabídnout žádný reformní model hodný následování.

Spousta menších výtek
Vedle toho uvádí zpráva desítky dalších problémů, které Češi dále mají: od nedobudovaných úřadů, přes které má jít unijní pomoc, až po diskriminaci Romů.

Tyto problémy nejsou méně důležité, ale je zřejmé, že některé se do vstupu vyřešit nepodaří. To platí zejména pro fungování českých soudů, boj s korupcí a praním špinavých peněz či zlepšení situace Romů.

Podle Verheugena však aspoň korupce "musí zůstat nejvyšší prioritou v politické agendě každé země, především v jejich vlastním zájmu".

Řadu dalších potíží však musí Česko odstranit ještě před vstupem – i když nyní vypadají méně naléhavě, může jejich neřešení účinně zablokovat přísun unijních peněz i využívání unijních práv českými občany.

To platí zejména u budování struktur pro přidělování pomoci zemědělcům nebo regionům – tady všude musí Češi dokončit práci.

Právě u těchto otázek platí varování nejmenovaného činitele komise: "Nejnaléhavější otázky budou uchazeči schopni vyřešit do šesti měsíců. Pokud ne, budou na to doplácet oni, nikoli nynější členové."

EK: Pozor na staré hříchy
Jinde jde spíše o to, aby Česko neupadlo do starých hříchů. Komise proto neskrývá své obavy, že nový zákon o veřejných zakázkách se ještě může dostat do rozporu s unijními předpisy.

Zpráva proto žádá "rovný přístup pro společnosti ze společenství pomocí zrušení klauzule o národní preferenci". Pokud by totiž zůstala, Česko by se odřízlo od čerpání pomoci pro chudší oblasti – na projekty pro regionální rozvoj je totiž nutné vypisovat zakázky, přístupné pro firmy z celé EU.

Brusel oceňuje české úsilí, ale upozorňuje i na obecnější slabiny. "Česká republika široce udržela makroekonomickou stabilitu. Avšak veřejné finance se zhoršily. Česká republika postupovala po své reformní cestě, ale váhavě," uvádí zpráva komise.

TITULEK

země

počet
výhrad

co Evropské unii vadí

Slovinsko

1

pravidla pro uznávání profesních kvalifikací a vysokoškolských diplomů
Litva

2

uznávání kvalifikací a diplomů, kontroly a inspekce v rybolovu
Estonsko

3

uznávání kvalifikací a diplomů, zajištěná rovnoprávnost mužl a žen, unijní předpisy v pracovním právu
Kypr

3

platební agentura pro zemědělce, mechanismus pro vnější obchod, zajištěná námořní bezpečnost
Česko

3

hygiena v potravinářských závodech, uznávání kvalifikací, předpisy pro profesionálnmí řidiče
Slovensko

4

opatření pro bezpečnost potravin, úřady pro vyplácení podpor EU rolníkům, dodržování kvót v ocelářství, bezpečnost potravin
Maďarsko

4

systémy pro poskytování a kontrolu zemědělských dotací, opatření pro rozvoj venkova, zdravotní standardy pro zemědělství
Lotyšsko

5

instituce opatření pro výběr a správu cel
Malta

6

systémy pro poskytování zemědělských dotací, ochrana proti nemoci šílených krav, restrukturalizace loděnic, mechanismy pro vnější obchod, zpracování zvířecího odpadu
Polsko

9

řada věcí v zemědělství a rybolovu - od předpisů až po úřady, zajištěná bezpečnost potravin, předpisy pro dopravu zvířat, uznávání kvalifikací a diplomů, opatření proti BSE

Šéf evropské komise Romano Prodi (vlevo) a komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen během zasedání Evropského parlamentu v Bruselu, kde byla zveřejněna zpráva s posledními výtkami vůči přistupujícím zemím. (5. listopadu 2003)

Autoři: ,


ROZSTŘEL: Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdilHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz