Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko chce střežit vzdušný prostor Pobaltí

  8:12aktualizováno  8:12
Česká republika se chce zapojit do mise Severoatlantické aliance s názvem Air policing. České vojenské letouny by měly za úkol hlídat vzdušný prostor nad pobaltskými státy.

Stíhačky Jas-39 Gripen. - Stíhačky Jas-39 Gripen. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Litvu, Lotyšsko a Estonsko střeží letadla členských zemí NATO již od března 2004. Česká republika by se měla zapojit do akce v roce 2009.

"Zkušenosti českých vojáků jsou veliké, nevím, proč by se Česká republika mise Air policing nad pobaltskými státy neměla účastnit," uvedl český velvyslanec při Severoatlantické alianci Štefan Füle během neveřejného semináře expertů v Ostravě.

Ten proběhl v rámci doprovodného programu Dne NATO v Ostravě a věnoval se problematice české účasti v misi. Na zasedání promluvili zástupci českých, britských a švédských ozbrojených složek, kteří se snažili nastínit zásadní politické a vojenské aspekty plánu české účasti.

Füle vyzdvihl důležitost střežení vzdušného prostoru NATO, který nemá jasně vytyčené hranice.

Litva, Lotyško a Estonsko přitom chtějí požádat NATO o leteckou ochranu až do roku 2018. Vzdušný prostor Pobaltí zajišťují státy Aliance už od roku 2004, protože ani jedna země z trojlístku pobaltských republik vlastní stíhací letectvo nemá.

Plukovník Josef Otta z odboru vojenského letectví ministerstva obrany konstatoval, že české armádní letectvo je připraveno "skočit" do systému ochrany baltského vzdušného prostoru.

Své zkušenosti, zázemí a klady a zápory mise představili zástupci britských Royal Air Force. Britové střežili Pobaltí na přelomu let 2004 a 2005.

Podporu českému plánu vyjádřil také švédský vojenský atašé, plukovník Robert Bjorklund.

"Švédská vláda podporuje účast České republiky v misi Air policing, která spadá pod pohotovostní službu NATO," řekl Bjorklund s tím, že ČR může využít gripeny pronajaté od Švédska jako letouny NATO.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz