Česko podle WikiLeaks usiluje o stíhačky F-16.

Česko podle WikiLeaks usiluje o stíhačky F-16.

WikiLeaks: Česko chce s dalšími státy koupit stíhačky F-16

  • 1024
Česko usiluje o americké stíhačky F-16, tvrdí server WikiLeaks. Kvůli vysoké ceně prý ČR navrhuje, aby letouny společně nakoupilo pět až šest středoevropských zemí a získalo na ně slevu. Informace se objevila v e-mailu soukromé bezpečnostní organizace Stratfor, který server zveřejnil v pondělí. Ministerstvo obrany ji nechce komentovat.

E-mail z 2. září 2011 se odvolává na zdroje v Praze a ve Washingtonu, konkrétně na zástupce českého velvyslance a bezpečnostního atašé. Česká republika podle zprávy chce podobně jako Polsko mít letouny F-16 a nebude usilovat o další pronájem gripenů (o pronájmu gripenů více zde).

"Česká republika nyní prosí Američany o F-16. Američané tvrdí, že je prodají, ale za horentní cenu. Pro Českou republiku... jsou příliš drahé," dodává e-mail.

"Česká republika proto předkládá plán, podle něhož by se pět či šest středoevropských zemí spojilo a udělalo by hromadnou objednávku F-16 výměnou za slevu od Američanů. Šlo by asi o 85 strojů i pro Rumunsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a možná Polsko," tvrdí zpráva.

Podle ministerstva se přednostně jedná o dalším pronájmu gripenů

Ministerstvo obrany nechce informace uveřejněné serverem WikiLeaks komentovat. V otázce zajištění ochrany vzdušného prostoru Česka je prý pro resort závazné usnesení vlády z 1. února.

F-16 Fighting Falcon

Letoun F-16 přezdívaný také Sokol spatřil světlo světa v roce 1973 americkém Forth Worthu. F-16 je víceúčelový lehký stíhač, který je určen ke vzdušným soubojům, ale s patřičnou výbavou zvládne útočit i na pozemní cíle. Prošel několika modernizacemi, které mu umožnily využít moderní elektroniku a zbraňové systémy.

Stroj je schopen podle výrobce dosáhnout maximální rychlosti přes 2 400 km/h, doletí do vzdálenosti 3 200 km a zvládne se pohybovat ve výšce až 18 500 km. Sokol je dlouhý zhruba 15 metrů s rozpětím křídel 10 metrů.

Ve svém arzenálu je měly nebo mají Belgie, Dánsko, Řecko, Nizozemsko, Norsko, Německo a Turecko. Také polská armáda se pro tento stroj rozhodla ve verzi F-16C Block 52+. Stěžovala si však na jejich poruchovost (více zde).

"Tímto usnesením vláda pověřila ministra obrany jednat se zástupci švédské vlády o možnostech překlenovacího řešení dalším provozováním 14 letounů Jas-39 Gripen. Členové vlády se tak přiklonili k doporučením většiny členů Bezpečnostní rady státu," uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva. Vyjednávací týmy české a švédské strany už začaly v posledních týdnech jednat.

Ministr obrany Alexandr Vondra na začátku února ale zdůraznil, že všechny možnosti jsou stále otevřené. "Dle rozhodnutí vlády začneme jednat se švédskou vládou a uvidíme, jak jednání dopadnou. Klíčové je pro nás ekonomické hledisko," uvedl.

Dvacetimiliardový pronájem 14 gripenů skončí v roce 2015. Ministerstvo už v úvodu roku vyloučilo, že se Česko zajímá o stíhačky Eurofighter z výzbroje luftwaffe (více zde).

Česko bude souhlasit s vojenskými závazky USA, tvrdí WikiLeaks

Pokud ČR dostane podíl na protiraketové obraně nebo dohodu o F-16, tak prý bude "souhlasit prakticky s jakýmkoli vojenským závazkem, který budou USA ve světě chtít". Pokud ne, "pak je konec se závazky vůči NATO mimo euroasijský prostor".

Podle mailu se Češi ve většině záležitostí neshodují s Němci, kteří jsou prý v bezpečnostní strategii jako "batolata". "Nevědí, jak jednat v NATO, a proto jsou vstřícní vůči Rusům. To je chybná strategie. Němci si myslí, že mohou Rusy zvládnout, ale nemohou. Němci nejsou s to přesvědčit ostatní členy NATO, tak s Rusy jednají bilaterálně a oslabují koncentraci NATO," shrnuje zpráva české názory.

Analytička Stratforu označila spolehlivost zdrojů jako B (A jsou nejlepší zdroje a F nejhorší), zatímco věrohodnost informací známkou tři na desetibodové stupnici, v níž je jednička nejvyšší věrohodnost.

Stratfor se označuje za vydavatele geopolitických analýz, pro které získává informace zpravodajskými prostředky. V dnešním prohlášení uvedl, že zveřejňování ukradených e-mailů je pokusem umlčet ho a zastrašit.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video