Referendum o přijetí Lisabonské smlouvy v Irsku

Referendum o přijetí Lisabonské smlouvy v Irsku

Česko chce hledat záruky pro ratifikaci Lisabonu v Irsku

  • 7
Česko bude jako předsednická země Evropské unie hledat vhodnou formu záruk pro Irsko v souvislosti s ratifikací Lisabonské smlouvy. Oznámil to vicepremiér Alexandr Vondra po neformálním jednání ministrů pro EU v Praze. Garance by podle něj měly být oboustranně přijatelné pro Irsko i ostatní členské země.

Irsko hledá cestu, jak smlouvu ratifikovat poté, co ji Irové loni odmítli v referendu. České předsednictví v EU chce, aby konečné návrhy záruk byly připraveny do června, kdy se bude konat summit Unie. Nové všelidové hlasování by v Irsku mohlo být na podzim.

"České předsednictví přislíbilo hledat vhodnou formu záruk a konkrétní vyjádření záruk pro Irsko v souvislosti s ratifikací Lisabonské smlouvy tak, aby byl výsledek oboustranně přijatelný jak pro Irsko, tak pro ostatní členské země," řekl Vondra.

Lisabonská smlouva má za cíl reformovat činnost rozšířené EU. Vedle Irska ji zatím nepřijalo Česko, jež nyní Unii předsedá. V českém případě je pro ratifikaci nutný souhlas parlamentu.

V dnešním irském listu The Irish Times Vondra uvedl, že Česká republika chce dosáhnout během svého půlročního předsednictví dohody o snížení počtu členů Evropské komise pro případ, že by Irsko opět odmítlo Lisabonskou smlouvu o reformě evropských institucí. Deník ale současně dodal, že Dublin nechce před druhým referendem o smlouvě žádné diskuse o náhradním řešení.

"Musíme být připraveni na všechny eventuality"

Vondra míní, že předsednictví musí plánovat varianty pro každou eventualitu. "Pokud jde o složení komise, musíme být připraveni na oba možné scénáře. Jedním je, že Lisabonská smlouva vstoupí koncem roku v platnost. Anebo budeme muset v EU fungovat a spolupracovat podle smlouvy z Nice (z roku 2000)," řekl Vondra irskému listu.

Podle smlouvy z Nice musí mít příští Evropská komise o jednoho člena méně, než je členských zemí. Podle Lisabonské smlouvy měla být komise menší a členské země se v ní měly střídat.

Nicméně tato smlouva umožňuje, pokud se na tom shodnou všichni členové, aby trval nynější stav, kdy je zastoupena v komisi každá členská země. Irové si také v prosinci zajistili souhlas všech členů Unie, že bude použita tato varianta.

Diplomaté v Bruselu již mluví o řadě variant. Jednou je komise, v níž by bylo zastoupeno 26 zemí vyjma té, jejíž občan by byl představitelem Unie pro zahraniční politiku.

Během českého šéfování EU se budou konat v půli roku volby do Evropského parlamentu. Po nich podle Vondry Praha iniciuje jednání o jmenování nové Evropské komise a o výběru možných kandidátů na předsedu komise.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video