Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko čelí kritice, že nestíhá policisty

aktualizováno 
Už poněkolikáté pokárala uznávaná mezinárodní organizace Amnesty International Česko za to, že důkladně nevyšetřuje zločiny policistů. "Česko dosud nezavedlo důkladné a nestranné vyšetřování přečinů spáchaných policisty," píše se ve zprávě za minulý rok, kterou organizace zveřejnila v Londýně.

Ministr vnitra Stanislav Gross výtky organizace, která sleduje dodržování lidských práv na celém světě, odmítá.

Ve zprávě se zmiňuje jako příklad špatného vyšetřování případ Roma Vladimíra Pechy, který se loni v červnu zabil pádem z okna policejní služebny v Brně. Dva policisté tvrdí, že je 58 kilogramů vážící Pecha tehdy přemohl při eskortě na záchod a z okna vyskočil dobrovolně. Inspekce ministra vnitra, která se trestnými činy policistů zabývá,  nezjistila ničí chybu a případ  odložila.

Amnesty International uvádí, že inspekce v rozporu se zákonem odmítla Pechově partnerce a jejímu advokátovi přístup ke spisu. Když nakonec do dokumentů nahlédli, byly v nich jen výslechy tří policistů a fotografie místa, kam Pecha dopadl, pořízená pět dní po incidentu.

"Proto nebyly osoby odpovědné za porušování lidských práv pohnány před soud. Policisté se domnívají, že mohou lidská práva beztrestně porušovat," komentuje kauzu organizace.

Podle Amnesty je potíž v tom, že stížnosti na chování policistů vyšetřují jejich kolegové.

Že inspektoři nejsou dostatečně nezávislí, vyčítala Amnesty International Česku už v minulosti. Například v souvislosti s nedošetřeným násilím vůči demonstrantům na policejních služebnách při zasedání Mezinárodního měnového fondu.

Ministr vnitra Gross se proti nejnovějším výhradám opět ostře ohradil. Prohlásil, že by bylo dobré, kdyby organizace zaznamenala, že už od začátku minulého roku vyšetřují trestné  činy policistů státní zástupci, kteří nespadají pod ministerstvo vnitra. "Neschopnost zjistit si informace o  skutečném právním stavu a stavět se do pozice autority, která komentuje něco, co již rok a půl neplatí, mně připadá naprosto absurdní," řekl ČTK.

Gross má sice pravdu, že v praxi vyšetřování policistů řídí státní zástupce, důkazy však zajišťují kriminalisté z inspekce, která spadá přímo pod ministra vnitra. Navíc:  státní zástupce se na vyšetřování začne podílet až v okamžiku, kdy je zahájeno trestní stíhání. Veškeré kroky předtím jsou v režii Inspekce ministra vnitra.

"Výhradu, že policisté vyšetřují policisty, je možné sdílet,  nicméně v tuto chvíli je to spíš než o změně systému o důslednějším přístupu státního zastupitelství," komentoval zprávu Amnesty International stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Najdete na iDNES.cz