Klavíristka Zoe Rahman

Klavíristka Zoe Rahman | foto: http://www.zoerahman.com

Česko-americký basista hraje s anglicko-bangladéšskou pianistkou a oba jsou světoví

  • 0
Česko-anglická edice Pavla Vlčka na značce Cube-Metier pokračuje ve vydávání živých nahrávek z anglického klubu Grevile Lodge. Tentokrát si pro dvoudenní hostování Georga (Jiřího) Mráze vybrala u nás neznámou, ale vynikající partnerku: pianistku a skladatelku Zoe Rahmanovou.

Zoe Rahmanová se narodila roku 1971 v Anglii, její otec pochází z Bangladéše, absolvovala na Berklee College v Bostonu, a od roku 2001 získávala v Anglii řadu prestižních cen. S Mrázem se poprvé sešla odpoledne před koncertem, ale album patří k nejzajímavějším nahrávkám, jaké jsme u nás v poslední době mohli slyšet.

George Mraz

George Mraz

O albu

George Mráz - Zoe Rahman: Unison

CD, stopáž 54:43 minut. Vydala firma Cube-Metier.

Obal alba Unison

Album nazvané Unison obsahuje čtyři skladby George Mráze, jednu Zoe Rahmanové, dvě moravské písničky v aranžích Mráze a Viklického, a na závěr pak jediný krátký standard Ennia a Andrey Morriconových, který tento tandem zcela přetvoří do vlastního stylu. Ten charakterizuje neustálý pohyb, plný melodických nápadů, střídání sól s dialogy, v nichž se oba nástroje - po občasném rapsodizování v úvodech nebo v mezihrách - vynalézavě proplétají a doplňují. Průhledný a přehledný zvuk (například v Mrázově Unisonu nebo Wisterii) se střídá se zadumanější náladou a větší zvukovou hustotou (Mrázovy Three Silver Hairs nebo Rahmanové April Sun, sedmiminutové ukázce jejího klavírního i hudebního světa). Pro George Mráze je album výjimečnou příležitostí ukázat, jak různorodé linky, smyčcem i pizzicatem, dokáže ze svého nástroje vyloudit.

Klavíristka Zoe Rahman

Album Unison suverénně dokládá, že dnešní jazz si zachovává své dědictví volné improvizace, ale dokáže je propojovat i s myšlenkovým světem evropské hudby i s hudbou, které jazz vlastně otevřel cestu do světa - ať už je to hudba orientální, anebo moravská.


Video