Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českého komisaře vybere Prodi

  0:01aktualizováno  0:01
Ručička se blíží k dvanáctce: do několika týdnů bude i Česko znát jméno svého evropského komisaře, svého prvního člena vlády EU. "Mým konečným termínem (pro výběr komisařů) je konec února," podtrhl šéf Evropské komise Romano Prodi.

Právě on prvního českého komisaře vybere. Češi a další uchazeči mu mohou jen předložit své návrhy. "Prodi to určí," tvrdí mluvčí Evropské komise Reijo Kemppinen, podle nějž je šéf komise s výběrem příštích komisařů "někde uprostřed".

Shodu na osobě příštího komisaře, či spíše komisařky zatím oznámila jen Litva. Kdo má největší šanci? Především ženy. Prodi už řekl, že mezi novými členy jeho týmu musí být aspoň tři.

V "nabídce" byly dosud jen dvě: polská ministryně pro Evropu Danuta Hübnerová a šéfka lotyšské diplomacie Sandra Kalnieteová. Až nyní k nim přibyla třetí, litevská ministryně financí Dalia Grybauskaiteová.

Komisaři bývají obvykle vybíráni z řad politiků nebo vysokých úředníků - tedy z lidí, kteří mají značnou zkušenost s politikou. "Nejsou formální požadavky na kvalifikaci. Ale očekáváme, že to budou vysoce ceněné osobnosti s politickou zkušeností," konstatoval Kemppinen.

Politickou zkušenost vybraných osob zdůrazňují i Češi. Podle českého prezidenta Václava Klause by měl být první komisař "zkušený (člověk) s nějakou ministerskou praxí, kdo má už něco za sebou, kdo řídil nějaké velké ministerstvo, kdo ví, co znamená vládnout stovkám úředníků".

Lidé, o nichž se zatím v Česku mluví, by tato kritéria splňovali. Ten, na koho padne Prodiho volba, má velkou šanci přežít dnešního šéfa komise a zůstat ve vládě EU více než pět let.

Prodi totiž oznámil, že nebude usilovat o to, aby opět stanul v čele komise. Zároveň upozornil, že v příští komisi, která nastoupí 1. listopadu, "pravděpodobně zasednou titíž komisaři", aspoň za kandidátské země.

Je to logické. Komisi zbude v době, kdy do ní nastoupí první Čech, jen šest měsíců do konce funkčního období. On ani jeho kolegové ze Slovenska, Maďarska či Polska navíc nebudou mít zpočátku stejné postavení jako nynější komisaři.

"Podle posledních úvah v Evropské komisi by měli mít hlasovací právo, ale ne specifickou agendu. Začínali by přidružením k jednomu z nynějších komisařů, u nichž by se učili. V polovině termínu, tedy po třech měsících, by se vyměnili a šli k jinému komisaři," uvedla mluvčí české mise při EU Petra Mašínová.

"V přechodném období, tedy do konce října, budou (noví komisaři) připojeni k tomu či onomu (stávajícímu) komisaři," potvrdil Kemppinen. Jinak to ostatně ani nejde. Dnešní komise má jen dvacet úřadů - generálních ředitelství - které řídí stávajících dvacet komisařů. Pro další desítku prostě "není práce", a tak nováčci budou zatím jen "dělat kolečko" a seznamovat se s fungováním celého orgánu.

Ale jak upozornil Kemppinen, první český komisař bude mít od začátku "plná hlasovací práva". To znamená, že se už od počátku bude podílet na rozhodování unijní vlády. Ta se totiž přijímají společně, v kolegiu.

Autoři:


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...Najdete na iDNES.cz