Bitevník L-39 Albatros v barvách syrské armády

Bitevník L-39 Albatros v barvách syrské armády | foto: archiv Lukáše Visingra

Nad Aleppem krouží oceloví ptáci z Česka. Albatrosy útočí i na děti

  • 1115
Syrský režim nasadil do boje o Aleppo bitevníky české výroby L-39 Albatros. Letadla z Vodochod podle svědectví obyvatel největšího syrského města útočí i na civilisty. Odborníci se shodují, že režim stroje poslal do boje kvůli tenčící se flotile svých vrtulníků.

Abed al-Rahmán uslyšel hřmot přelétávajících strojů a výbuch. Přestože ho matka varovala, aby nevycházel na ulici, nedokázal potlačit zvědavost a vyběhl ven. Uprostřed ulice zel velký kráter, kolem kterého postávala skupina lidí. Ve chvíli, kdy k nim Abed doběhl, dopadla z nebe druhá raketa.

Ruská základna

Agentura Reuters informovala, že Rusko vysílá do své syrské základny v přístavním městě Tartus trojici výsadkových lodí s vojáky. Na palubě každé lodi může být až 120 příslušníků námořní pěchoty. Plavidla jsou v současné době ve Středozemním moři a do Tartusu by měla dorazit koncem týdne. Moskva v minulosti upozorňovala, že připravuje vojáky, aby v případě potřeby ochránili zaměstnance základny a evakuovali z komplexu zařízení. Rusko již v červenci vyslalo do východního Středomoří tři námořní bojové svazky.

zdroj: ČTK

"Věděl jsem, že se stalo něco skutečně špatného, vůbec jsem necítil nohu. Pořád jsem jen křičel a prosil o pomoc. Strašně to bolelo," svěřil se reportérovi listu The Independent jedenáctiletý chlapec. Bydlí ve čtvrti al-Báb, odkud se jednotky prezidenta Bašára Asada snaží vyštípat bojovníky Syrské osvobozenecké armády.

Režim útočí na obyvatele města ze země i ze vzduchu. Raketa, která zranila malého Abeda, byla pravděpodobně vypálena z letadla L-39 vyrobeného v továrně Aero Vodochody. Svědci uvádějí, že pilot zaútočil na civilní obyvatele schválně. "Vystřelí raketu, počkají, až se srotí lidé, a pak vystřelí další," říká Abedův bratr Omar.

Násilí pokračuje i v dalších městech.  Při minometném zásahu palestinského uprchlického tábora v Damašku zemřelo nejméně 21 civilistů. Pokračuje bitva o obchodní centrum v Aleppu, v několika jeho čtvrtích vyšly navzdory bojům do ulic stovky demonstrantů. Pod palbou je bašta povstalců, čtvrť Salahaddín. Střelbu hlásí také z oblasti města Húlá.

Amatérské video zachycující syrskou armádní stíhačku nad Aleppem

Syrská armáda nasadila české bitevníky do boje teprve nedávno. Útočí především v bojích o největší syrské město Aleppo a také v Rastanu. Povstalcům se stroje české výroby podařilo zachytit na video, které později zveřejnili na internetu. Podívat se na něj můžete například zde.

Ruské helikoptéry

"Sýrie skutečně vlastní letouny L-39 Albatros, v letech 1981-1984 odebrala údajně 99 letadel verzí L-39ZO a L-39ZA," přiblížil iDNES.cz bezpečnostní expert Lukáš Visingr. Letoun podle něj může nést 23mm kanony, neřízené rakety a bomby a řízené protiletadlové střely.

"Primárně se jedná o cvičný stroj, ale díky svým výkonům je dobře využitelný i jako lehký bitevník, a to zejména právě v asymetrických konfliktech. Rozhodně je to zbraň, s níž by se mělo počítat," dodává Visingr.

Podle odborníků oslovených listem The New York Times nasazení českých bitevníků napovídá, že se syrské letectvo dostává do problémů. Režim se při bojích ve městech a útocích na území ovládaná povstalci spoléhá na helikoptéry, které však zdaleka nestíhají hasit všechna ohniska vzpoury.

Zbraně z Česka

Albatrosy nejsou jediné zbraně vyrobené v Česku, které má Asad k dispozici. "Sýrie má stále v provozu kolové obrněné transportéry OT-64 SKOT a pasivní radiolokátory Ramona (předchůdce slavnější Tamary). A kromě toho používá techniku, která je sice původem sovětská, ovšem sjela z výrobních linek v ČSSR, zejména tanky a bojová vozidla pěchoty," vysvětluje odborník na zbraně Lukáš Visingr.

Flotila 36 vrtulníků Mi-25, které měl režim na začátku občanské války k dispozici, se kvůli poruchám smrskla na polovinu. Stroje ruské výroby v prašném a horkém létě velmi trpí a technici z odstavených helikoptér horlivě vybírají součástky, aby udrželi ve vzduchu bojeschopné vrtulníky.

Albatrosy se jen tak do hangárů nevrátí

Syrská armáda disponuje také přibližně stovkou vrtulníků Mi-8 nebo Mi-17 a třicítkou francouzských strojů Gazelle. Proč tedy Asadovi generálové vyslali do boje i české letouny? Například i kvůli tomu, že nízké přelety albatrosů v nezkušených povstalcích vyvolávají hrůzu.

Některé zprávy také naznačují, že piloti helikoptér si už nemohou připadat nezranitelní. Dříve jim stačilo létat mimo dosah pancéřových pěstí a věděli, že povstalci je nemohou sestřelit. To už však neplatí. Zdroje z americké vlády minulý týden oznámily, že povstalci se zmocnili teplem naváděných protiletadlových střel.

Sýrie dodá ropu, Rusko benzin

Sýrie v pátek souhlasila s tím, že bude svou denní produkci 200 tisíc barelů ropy vyvážet do Ruska výměnou za benzin a naftu. Rusko odmítá vojenské řešení konfliktu a patří k největším zastáncům současného syrského režimu.

Zatím není jasné, jestli jsou tyto rakety funkční. Videa, na kterých se povstalci chlubí svým arzenálem, dosvědčují, že disponují i těžkými kulomety, které vládní vrtulníky také mohou ohrozit. To vše nasvědčuje tomu, že Asad bude na české bitevníky sázet čím dál víc.

Valné shromáždění OSN dnes v New Yorku jasnou většinou přijalo nezávaznou rezoluci odsuzující násilí v Sýrii a nečinnost Rady bezpečnosti v tomto konfliktu. Pro rezoluci navrženou Saúdskou Arábií se vyjádřilo 133 států, 12 hlasovalo proti a 31 se zdrželo.

Vyzvalo také k politickému přechodu v této blízkovýchodní zemi, zmítané už téměř 17 měsíců boji. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun Valnému shromáždění řekl, že násilnosti, k nimž dochází v syrském městě Aleppo, mohou být zločiny proti lidskosti.

Aleppo, Sýrie

Aleppo, Sýrie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue