Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České volby připomínají Ukrajinu, podivuje se německý deník

  11:23aktualizováno  11:23
Může se stát někdo jako Karel Schwarzenberg českým prezidentem? Kartel, který dohlíží na posty, prebendy a národní mýty, se mu v tom snaží všemi silami zabránit, napsal ve středu v komentáři k prezidentským volbám v Česku německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman při debatě prezidentských kandidátů MF DNES a iDNES.cz (22. ledna 2013) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Může se stát prezidentem České republiky někdo, kdo má přízvuk? Jehož manželka nemluví česky? Kdo v temných dobách odešel do exilu, zatímco praví Češi u Vltavy hrdinně čelili komunistickému režimu, například v prognostickém ústavu Akademie věd? ptá se komentátor německého deníku Berthold Kohler.

A sám si i odpovídá: "Samozřejmě že ne, varovali končící český prezident Klaus a jeho žena Livie svůj národ poté, co se jeden podivný kandidát nevysvětlitelným způsobem, totiž proti jejich přání, dostal do druhého kola českých prezidentských voleb."

Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Schwarzenberg potvrdil nejhorší obavy prezidentského páru: sáhl na Beneše a jeho dekrety. Komentátor deníku se domnívá, že Klaus chce právě Schwarzenbergovi zabránit v příchodu na Hrad "za každou cenu", a připomíná, že Klaus slova o dekretech Schwarzenbergovi "nikdy nemůže prominout", jak prohlásil.

"Člověk si protírá oči: to se skutečně děje v Praze? Není to spíše na Ukrajině? Boj o to, kdo se stane příští hlavou státu, už nemá nic společného se "sametem", na který byli Češi tak hrdí," píše komentátor.

Schwarzenberg narušuje kruhy politické kasty sahající od Klause po Zemana, která byla zvyklá, že si může mezi sebou v republice dělit posty, vliv a i mnoho dalšího, soudí FAZ. "Už Havel byl v tomto systému, který překonává všechny ideologické protiklady, někým, kdo tam nepatří, někým cizím," dodává.

Proti Schwarzenbergovi se podle deníku bojuje i proto, že "otřásl národními mýty a články víry, jako třeba tím, že vyhnání sudetských Němců po válce bylo nutné a správné".

Proto se podle komentátora objevila další doporučení, aby "kníže" nebyl volen. "Bývalý premiér Fischer, občanský kandidát z prvního kola, kritizoval Schwarzenberga tvrdě za to, že Beneše přirovnal k válečným zločincům a tím poškodil jméno České republiky ve světě," připomíná.

"Při zodpovězení otázky, kdo jméno České republiky v souvislosti s těmito prezidentskými volbami nejvíce poškodil, by ale svět podle současné situace mohl dojít i k jinému závěru," uzavírá svůj komentář Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz