Kurz přežití v džungli Francouzské Guyany

Kurz přežití v džungli Francouzské Guyany | foto: ESM Saint-Cyr

České vojáky čeká peklo v americké džungli, obávají se jedovaté havěti

  • 19
Vypadá to tak, že prakticky všechno, na co v džunglích Francouzské Guyany sáhnete, je nebezpečné. Od hadů přes pavouky a žáby až po hmyz. Právě do těchto míst se chystá dvojice studentů z brněnské Univerzity obrany na kurz přežití u francouzské cizinecké legie.

I zkušení profesionálové české armády, kteří kurzem přežití u cizinecké legie prošli, popisují dvoutýdenní výcvik jako "peklo v řetězech". Neustále hrozí zranění a výjimkou není ani smrt.

Do neprostupné jihoamerické džungle za pár dní zamíří dvojice studentů třetího ročníku z brněnské Univerzity obrany. Praporčíky Petra Matouše a Jiřího Juna čekají dva týdny vyčerpávajícího výcviku pod dohledem nejzkušenějších instruktorů.

Peklo v řetězech

rozhovor s účastníkem kurzu přežití

Kurz přežití pořádá 3. pluk pěchoty cizinecké legie. Legionářský pluk zde má vyčleněných asi třicet instruktorů pro výcvik v rovníkových oblastech a speciální základnu přímo v džungli, odkud se vyráží do náročných terénů.

Kurz přežití v džungli Francouzské GuyanyNa oba české mladíky čekají obtížné úkoly při nekonečných pěších přesunech v pralese, absolvují několik překážkových drah ve vodě, v bahně i na stromech. Vrcholem pak bude třídenní mise s hlavním cílem - přežít. Vojáci je vysadí v džungli bez jídla a oba studenti zůstanou odkázáni jen sami na sebe.

"Nejvíce zranění a dokonce i úmrtí způsobuje dravá řeka Approuague, jejíž proud dokáže nepřipraveného člověka strhnout. V džungli se také můžete lehce ztratit, orientace v ní je hodně těžká. Musíte chodit s buzolou v ruce a každých 10 až 15 metrů opravovat směr," popsal své zážitky Michal Koudelka, který výcvik ve Francouzské Guyaně absolvoval loni. Nebezpečné podle něj může být i používání mačety či nečekaný pád stromu.

Kurz přežití v džungli Francouzské GuyanyNejvětší nebezpečí ovšem představují "živoucí obyvatelé pralesa". Komáři přenášejí malárii, tisíce drobných mušek zase způsobují nekrózu tkáně. Pro účastníky jsou proto nezbytná preventivní očkování a užívání antimalarik. Smrtící může být uštknutí hadem, kousnutí pavoukem, bodnutí štírem či kontakt s jedovatou žábou.

"Z útoků hmyzu a různých parazitů máme docela obavy," říká před odjezdem jeden z účastníků Petr Matouš. I tak ale věří, že kurz pro něj i pro jeho kolegu bude cennou zkušeností.

, natoaktual.cz,

Video