Česká ambasáda v Damašku na archivním snímku

Česká ambasáda v Damašku na archivním snímku | foto: www.mzv.cz/damascus

České velvyslanectví v Damašku bude v rozbouřené Sýrii zastupovat i USA

  • 122
České velvyslanectví v Damašku bude pro USA poskytovat konzulární služby v Sýrii. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Spojené státy svoji misi uzavřely kvůli nepokojům. Teď se staly po Slovensku druhou zemí, která využívá české přítomnosti v Damašku.

O zastupování požádaly Prahu Spojené státy, Česko s tím souhlasilo, uvedlo ministerstvo. Washington všechny diplomaty z hlavního města Sýrie stáhl už v únoru. Zájmy USA pak zajišťovalo Polsko, které z bezpečnostních důvodů svoji ambasádu uzavřelo minulý pátek.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski zdůvodnil toto rozhodnutí dramatickým zhoršením konfliktu v Sýrii. Velvyslance už před tím ze Sýrie stáhlo vícero západních zemí, například Velká Británie či Francie.

Češi teď tedy štafetu v zastupování Američanů v blízkovýchodní zemi po Polsku přebírají. "Na základě požadavku Spojených států amerických souhlasila Česká republika se zastupováním USA v konzulárních záležitostech v Sýrii," sdělila česká diplomacie v oficiálním prohlášení.

Aktuální vývoj

Syrské letectvo a dělostřelectvo se nadále snaží získat kontrolu nad obchodní metropolí Aleppo na severu země. Opoziční bojovníci tvrdí, že přinutili jednotky loajální Asadovi k ústupu. Asad označil bitvu o Aleppo za "klíčovou" pro další osud Sýrie. V Damašku v noci propukly boje poprvé na okrajích dvou křesťanských čtvrtí v centru města. Obyčejní Syřané nadále prchají ze země.

Zdroj: ČTK

Česká republika rozhodla, že svoji misi v Damašku nechá otevřenou, i když některé jiné státy EU svá zastoupení uzavřely. Již delší dobu dává Praha najevo, že česká mise může sloužit i jiným státům, uvádí ČTK.

Okolnosti zastupování podle ní budou záležet na průběžném vyhodnocování bezpečnostní situace včetně případného opuštění Sýrie. Česká a americká strana nyní jednají o technických detailech spolupráce.

Pro USA byla ČR nejvhodnější partner

"Není samozřejmě možné predikovat další vývoj v Sýrii. Nemůžeme vyloučit ani eventualitu, že i Česká republika bude v budoucnu zemi opouštět. Na to jsme si v rámci té spolupráce dovolili upozornit," upřesnil pro iDNES.cz Karel Šrol, který zastupuje tiskového mluvčího ministerstva zahraničí.

Šrol dále uvedl, že nová agenda konzulátu bude mimo jiné spočívat v nabírání žádostí o cestovní pasy a další legalizační úkony, jako ověřování podpisů či vidimace. "Samozřejmě i to, co považujeme za zásadní, tedy konzulární ochrana občanů USA v nouzi," zdůraznil Šrol dále.

Proč si Spojené státy vybraly právě Českou republiku, Šrol komentoval nechtěl. "Americká strana prostě vyhodnotila Českou republiku jako nejvhodnějšího partnera. Nemáme žádný důvod zkoumat její pohnutky," doplnil krátce.

Pomoc Sýrii

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800, var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

Zda bude mít nová skutečnost nějaký vliv na bezpečnost Čechů v rozbouřené zemi, se dá nyní jen těžko předpokládat. "Nevím o tom, že by Poláci, kteří dosud USA zastupovali, něco takového zaznamenali. Situaci ale budeme hodně pečlivě vyhodnocovat. V tuhle chvíli to ale není na pořadu dne," uklidnil pracovník ministerstva.

Zůstává jen východ Evropské unie

Řecko bylo minulý týden jednou z posledních evropských zemí, které uzavřely svoje ambasády v Damašku kvůli zhoršení konfliktu v Sýrii.

A protože je Řecko už více než desetiletí zemí, kudy často procházejí migranti z Asie a Afriky do západní Evropy, rozhodlo se ztrojnásobí počet pohraničníků na hranicích s Tureckem. Hranici v oblasti řeky Evros bude místo dosavadních 600 nadále střežit 1 800 vojáků, píše ČTK.

Z členských států Evropské unie tak v Sýrii krom ČR zůstává už jen Kypr, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a přímo zastoupení delegace Evropské unie. Právě prostoru delegace využívá Belgie, Španělsko a Itálie. Francie se nechává zastupovat Rumunskem. Jak doplnil Karel Šrol, Rakušané, Dánové, Finové a Švédi přesunuli své konzuláty do libanonského Bejrútu, odkud situaci monitorují.

Povstání vypuklo v Sýrii loni v březnu a vyžádalo si od té doby na devatenáct tisíc obětí. Občas se objevují zprávy i o děsivých masakrech v jednotlivých městech. Opozice z nich obviňuje režim, ten to popírá. Povstalci svádí v poslední době tuhé boje s armádou hlavně ve městě Aleppo. Bojuje se ale i na jiných místech. Mezinárodní kříž Červeného kříže už konflikt považuje za občanskou válku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video