Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České vakcíny mizí z trhu

  0:01aktualizováno  0:01
Po mnoha letech přestanou být novorozenci očkováni českými vakcínami. Na vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která zavedla dvě nová očkování, vydělají zahraniční firmy. Od tohoto měsíce podstupují děti dvě nová povinná očkování: proti hemofilové infekci a hepatitidě B. Již předem bylo zřejmé, kteří dodavatelé vyhrají výběrové řízení a ovládnou zdejší trh - francouzsko-německá firma Aventis a britské GlaxoSmithKline.

Jen tyto dvě firmy totiž mohly vyhovět stanoveným podmínkám soutěže. Spolu se dvěma novými očkováními přebírají i očkování novorozenců proti záškrtu, černému kašli a tetanu. Hlavní hygienik České republiky Michael Vít to nepopírá. "Ano, samozřejmě," odvětil na dotaz, zda jsou pravdivé kuloárové zvěsti o předem jasných vítězích, protože jen oni mají v zemi zaregistrované požadované preparáty.

Problém je v tom, že domácí výrobce, podnik Sevapharma, vakcínu proti hemofilové infekci a hepatitidě B zatím nemá. Novorozenci by tak museli dostat tři injekce najednou: proti těmto dvěma chorobám a - jako dosud proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli, což byla osvědčená česká vakcína.

Konkurenční Aventis však má poslední tři zmiňované choroby spolu s hemofilem v jedné injekci, takzvané tetravakcíně. Tím se počet bolestivých vpichů snižuje na přijatelnější dva. A právě tak zněla kritéria soutěže. "Nechceme dělat z dětí jehelníček," kvitoval to přednosta dětské kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze Ivan Novák.

Jinak řečeno: jakkoli veřejná soutěž vypadá jako předem dohodnutá akce, kdy bylo pouze potřeba udělat zákonu zadost, těžko proti kritériím něco namítat. Stát tak ovšem ztížil domácí továrně plnění toho, co jí uložil před dvěma lety při privatizaci: zachovat po dobu 15 let výrobu vakcín, jinak zaplatí pokutu 20 milionů korun.

Lékaři tvrdí, že i když jsou zahraniční vakcíny bezpečné a kvalitní, českých je škoda. "Naše očkovací látky byly vždy jedny z nejlepších, děti je dobře snášely," uvedla lékařka Jitka Škovránková z ambulance očkování ve Fakultní nemocnici v Motole.

Pokud by chtěl stát svůj podnik "podržet", musel by jedno očkování odložit - proti hepatitidě B. "Je zarážející, že v době, kdy chudý státní rozpočet nemá peníze, je zaváděno očkování, které za cenu desítek milionů korun zabrání malému počtu onemocnění," napsal ředitel Sevapharmy Pavel Oberhofer ministru průmyslu a obchodu Grégrovi.

Ani mezi lékaři nepanují jednoznačné názory na to, zda mají být očkováni už novorozenci. Státní úředníci však trvají na tom, že rozhodnutí je správné, model očkování doporučila Světová zdravotnická organizace.

"Sevapharmě prostě ujel vlak. Zahraniční konkurence je předběhla," řekl v neoficiálním rozhovoru jeden z vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví.
Pokud je to tak, pak ovšem "onen vlak" ujel Sevapharmě i za přispění předchozích ministerských úředníků: až do privatizace koncem roku 1999 podnik prakticky řídili. Sevapharma je následníkem někdejšího Ústavu sér a očkovacích látek, v němž kdysi pracovali špičkoví vědci.

Jak připomíná jeden z nich, Dimitrij Slonim, Česko mělo jednu z nejlepších látek proti černému kašli na světě, vakcína proti pravým neštovicím patřila mezi čtyři nejlepší. Slonim odešel z ústavu v polovině 90. let na protest proti tomu, že vedení v něm spolu se zástupci státu omezilo výzkum.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Komunální volby a volby do Senátu proběhnou 5. a 6. října

(Ilustrační snímek)

Prezident Miloš Zeman vyhlásil přesný termín podzimních voleb. Obměna třetiny Senátu a komunální volby proběhnou v...

Na severu Čech už bouří. Výstraha meteorologů platí pro celé Česko

Jiří Kouřil bouřky fotí, sleduje jejich vývoj, jak se chovají, kudy jdou a jaké...

Meteorologové rozšířili výstrahu před silnými bouřkami, které se už nyní vyskytují na severu Čech a během odpoledne...

KVÍZ: Znáte okolnosti pražské defenestrace z roku 1618?

Pražská defenestrace na obrazu Karla Svobody z roku 1844.

Před čtyřmi sty lety se odehrála jedna z klíčových historických událostí, při které se v Praze psaly světové dějiny....

Najdete na iDNES.cz