Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

  20:23
Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého helsinského výboru jsou obavy o jejich životy na místě. Poslední usnesení v kauze s cizinci padla v pondělí. Vrchní soud v Praze potvrdil, že Česká republika může osm mužů vydat do Číny, která o jejich extradici požádala.

„Je nám to líto, že soudy nepřihlédly k argumentům, že vlastně jejich vydáním hrozí určitá újma ze strany Číny. My jsme argumentovali tím, že tam (v Číně pozn. red.) může dojít k závažnému porušení jejich práv a že záruky, které čínská strana nabízí nejsou jednoznačné,“ okomentovala poslední závěr soudu ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová. 

Podle informací je to poprvé, kdy české soudy uvěřily, že vyžádané osoby čeká v Čínské lidové republice (ČLR) slušné zacházení, spravedlivý soudní proces a v případě uznání viny zákonný trest.

Obavy jsou na místě

„Stoprocentně tam nebyl zrušen trest smrti, takže nějaké vysoké tresty tam hrozí,“ myslí si naopak Rybová. „Zároveň je tam možnost toho, že ten případ bude posuzován spíše exemplárně a že tresty nebudou přiměřené a nebudou odpovídat prohřešku. Je to taky určitá prezentace země navenek. Obavy jsou na místě,“ dodala.

S tím souhlasí analytička Asociace pro mezinárodní otázky Ivana Karásková. Uvedla, že se vzhledem k opakujícím se zprávám o nelidských podmínkách v čínských věznicích nediví tomu, že Tchajwanci mají z vydání do Číny velké obavy. „Mezinárodní neziskové organizace opakovaně upozorňují na to, že celý soudní systém není transparentní a že zde panují obavy z porušování lidských práv.“

Obdobný postoj ve věci zastává ovšem poslanec Pavel Fischer. „V Číně nejsou dodržována základní lidská práva, včetně práva na spravedlivý proces. Narůstající represe potvrzují jak naši diplomaté a mezinárodní organizace, tak osobní svědectví těch, kteří přežili vězení a lágry,“ podotkl politik. 

Právě Fischer vyzval vládu, prezidenta i další ústavní činitele k tomu, aby vyzvali Čínu k dodržování mezinárodního paktu o občanských a politických právech.

„Považuji za nepřijatelné, že české soudy chtějí věřit v nestrannost čínské justice. Jsem proti vydání skupiny Tchajwanců do Číny, protože to pro ně nebude znamenat nic jiného než rozsudek smrti,“ uvedl. Doplnil, že všechny opravné prostředky však ještě nebyly využity.

Soudy kývly na vydání osmi Tchajwanců

  • První instancí, která rozhodovala o osudu mužů, byl Městský soud v Praze. Návrhem státního zastupitelství, aby mohli být cizinci vydáni do Číny, se zabýval v druhé polovině roku 2018 a vyhověl mu. 
  • Usnesení poté mírně modifikoval Vrchní soud v Praze. V tom základním – že muži mohou být vydáni do Číny – původní rozhodnutí potvrdil.
  • Všech osm případů řešil na Vrchním soudu v Praze senát 14 To, jehož členy byli soudci Vladimír Král a Blanka Kozelková. V posledních dvou případech, kdy se zasedání účastnil autor článku, byl třetím členem senátu soudce Luboš Vlasák. 
  • Uvedený senát (14 To) postupně potvrdil přípustné vydání všech zadržených mužů: Yan-Chen Chen a Wen-Kai Lin (18. 4. 2019), Hao-Cheng Wang a Shih-Kai Chen (16. 5.), Chang-Hao Chen (30. 5.), Yueh-Ching Lin (31. 5.), Hsu-Lin Cheng a Chung-An Lai (17. 6.).

Vývoj v celém případu totiž může zvrátit podání ústavních stížností, které zvažují někteří obhájci. Do hry může vstoupit také ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Její vyjádření k celé situaci redakce iDNES.cz zjišťuje. Ministerstvo spravedlnosti se do chvíle vydání článku ke kauze nevyjádřilo. 

„Nejsem si úplně jistá, jak se bude tvářit paní Benešová. Každopádně je důležité, aby si uvědomila, že každé takové vydání je určitým precedentem toho, jak budou rozhodovat i další ministři. Tady se vlastně nejedná o konkrétní zemi, konkrétní lidi, ale celkový postoj,“ uvedla Rybová.  

Situaci kolem osmi mužů zatím nechtěl více komentovat ani ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Jde zatím pouze o rozhodnutí ve věci vydání. To nemusí být konečné, vzhledem k tomu, že nebyly vyčerpány všechny opravné prostředky,“ uvedl. 

Napjaté vztahy dvou zemí

Vztah Číny a Tchaj-wanu přitom není vůbec jednoduchý. Podle Karáskové je vztah mezi zeměmi napjatý zejména kvůli tomu, že mezi sebou mají nevyřešenou občanskou válku. 

„Čína neustále opakuje, že existuje jen jedna jediná Čína a tou je Čínská lidová republika. Podle Číny je Tchaj-Wan rebelská, vzbouřená provincie, která nemá právo na vlastní status, prezidentku, politické strany či soudní systém,“ konstatoval Karásková.

Celý spor o vydání nebo nevydání Tchajwanců do Číny je podle Karáskové navíc zarámovaný ještě předvolební kampaní na Tchaj-wanu. „Současná prezidentka z demokratické pokrokové strany v průzkumech veřejného mínění hodně ztrácí. Vypadá to, že vyhraje její protikandidát z národní strany Kuomintag, který je již poměrně tradičně pro sjednocení s Čínskou lidovou republikou,“ uvádí Karásková.

Podle Karáskové k tomuto případu také existuje precedent. „Na začátku června se Španělsko rozhodlo, že vydá do Číny 94 Tchajwanců, kteří byli podezřelí z téhož, z čehož jsou obviněni Tchajwanci v České republice. To znamená z telefonních podvodů, kdy vylákali z pevninských Číňanů velké obnosy peněz a vydírali je.“ tvrdí Karásková a dodává, že si není jistá, jestli k tomuto případu český soud přihlížel. Nějakou roli to ale podle ní určitě hrálo.

Cizinci žili v Praze. Podle čínské policie vylákali po internetu od Číňanek žijících v Austrálii v přepočtu asi 60 milionů korun. Zatykač na Tchajwance vydal v lednu 2018 Úřad veřejné bezpečnosti ve městě Wu-chan, které je metropolí čínské provincie Chu-pej.

Čínské lidové republice je dlouhodobě připisováno světové prvenství v počtu vykonaných poprav. Podle některých zdrojů je tato asijská velmoc zodpovědná za zhruba 70 procent všech udělených trestů smrti. Na dalších místech jsou Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. 

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  19:01

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Další útok na politika v Německu. Někdejší primátorku napadli v knihovně

8. května 2024  12:47,  aktualizováno  17:57

Někdejší primátorku Berlína Franzisku Giffeyovou ve středu napadl útočník, těžkým předmětem ji...

Výnosy z ruských aktiv půjdou na zbraně pro Ukrajinu, shodli se zástupci EU

8. května 2024  16:12,  aktualizováno  16:33

Zástupci členských zemí Evropské unie se ve středu v Bruselu v zásadě shodli, že výnosy z ruských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...